• Search form

30.01.2013 | 16:21

SEEcult među najboljima 2012.

SEEcult među najboljima 2012.

Portal SEEcult.org četvrtu godinu za redom uvršten je medju 50 najboljih sajtova u Srbiji - u tradicionalnom izboru uglednog časopisa PC Press.

Među 50 najboljih sajtova u Srbiji u 2012. godini su i drugi sajtovi koji su nagrađivani ranije - što pokazuje da kvalitet opstaje, ali su se probili i novi kandidati.

Portal SEEcult.org je trostruki uzastopni pobednik u kategoriji “Kultura” u prethodne tri godine. Kultura više nema zasebnu kategoriju na listi, pa je SEEcult.org ovoga puta među najboljima u kategoriji “Nauka i obrazovanje”, u kojoj je pobednik sajt iths.edu.rs (Information Technology High School).

Kako je istakla redakcija PC Pressa, SEEcult.org, čest laureat njenog priznanja, “ne posustaje sa energijom kojom prati sva kulturna dešavanja Jugoistočne Evrope”.

Iz ažurnih vesti saznaćete tačnu satnicu mnogobrojnih dešavanja, ali i pročitati šta Ministarstvo kulture i informisanja Srbije radi na promovisanju kulture i umetnosti. Ako niste samo konzument, na SEEcult.org ćete saznati sve o radionicama i konkursima za umetnike u tradicionalnom, ali i alternativnom umetničkom izrazu. Tu je i registar kulturnih ustanova i udruženja, a mnoštvom stavova, mišljenja i kritika možete bar povremeno da zamenite dangubljenje na društvenim mrežama”, navedeno je u obrazloženju PC Pressa.

Od najboljih 50 domaćih sajtova, u kategoriji “Nauka i obrazovanje” našli su se i kobson.nb.rs, sajt Muzeja Nikole Tesle tesla-museum.org i onlajn rečnik vokabular.org.

U kategoriji “Vesti i informacije” pobedio je sajt Radio-televizije Srbije rts.rs, a među najboljima su i b92.net, blic.rs i media1.rs, saopšteno je 30. januara na svecanosti u Skupštini grada Beograda, na kojoj su se prisutnima obratili glavni i odgovorni urednik časopisa PC Press Dejan Ristanović i dobitnici priznanja.

Pobednik u kategoriji “Društvo” je sajt rgz.org.rs - digitalizovana baza katastra nepokretnosti, a među najboljima su i sajt Agencije za privredne registre apr.gov.rs, zvanična prezentacija glavnog grada beograd.rs, te sajtovi upravusi.rs i vrnjackabanja.co.rs.

Najbolji u kategoriji “Servisi” je planplus.rs, a tu su i d3go.tv, koji omogućava gledanje televizijskog programa u pokretu, preko interneta, na najrazličitijim uređajima, zatim donesi.com za naručivanje hrane, te polovniautomobili.com, sajt Poreske uprave poreskauprava.gov.rs i yellowpages.rs

Najbolji u kategoriji E-market je aukcijski sajt limundo.com, a tu su i onlajn hipermarket elakolije.rs, gigatron.rs, nonstopshop.rs i sajt kompanije Tehnomanija tehnomanija.rs.

U kategoriji “ICT” pobedio je sajt informacija.rs, posvećen virusima i drugim aktuelnim pretnjama na vebu, a među najboljima su i itdogadjaji.com, mobilnisvet.com i među domaćom populacijom sa androidima popularan srbodroid.com.

Pobednik u kategoriji “Porodica i zdravlje” je sajt Doma zdravlja “Dr. Ristić” dr-ristic.com, a među najboljima su i budidavalackrvi.com, doktor.rs, formaideale.rs i nekretnine.rs.

U kategoriji “Sport i (avan)turizam” pobedio je sajt Turističke organizacije Beograda tob.rs, a izdvojeni su i sajtovi putovanja.info, sportal.rs i trcanje.rs.

Pobednik u kategoriji “Zabava i lifestyle” je dominomagazin.com, a među najboljima su i mtv.rs, sajt Naxi radija naxi.rs, popularni satirični onlajn magazin njuz.net, te prolog.rs, posvećen filmskoj umetnosti.

Ove godine uvedena je i kategorija “Blog”, a pobednik je mooshema.com, dok su među najboljima i draganvaragic.com, mahlat.rs, minjina-kuhinjica.com i tangosix.rs, posvećen vazduhoplovstvu.

Posebna priznanja dodeljena su sajtu Registra nacionalnog internet domena rnids.rs, nagrađen zbog uspešnog trogodišnjeg sprovođenja 4PI konkursa kojim pomaže razvoj domaćih sajtova i tako utiče na povećanje korisnog Internet sadržaja na srpskom jeziku.

Prvi put ove godine glasala je i publika, pa je omiljenom sajtom proglašen wannabemagazine.com.

Redakcija PC Pressa 16. godinu za redom objavljuje izbor najboljih sajtova na domaćem web nebu, postavljajući ovoga puta pitanje da li ima života van Facebook-a.

Prema podacima britanske analitičke kompanije, na svetu trenutno ima 634 miliona sajtova, od kojih je čak 51 milion nastao tokom 2012. godine.

Teško je precizno reći koji procenat odlazi na sajtove sa sadržajem na srpskom jeziku, ali prema podacima RNIDS-a, trenutno postoji 77.060 .RS i 6.858 .SRB domena.

Birajući 50 najboljih sajtova, redakcija PC Pressa cenila je pre svega koristan sadržaj, redovno ažuriranje, kontakt sa posetiocima, a kako je navela, nije bilo zgoreg da sve to i lepo izgleda.

“Prostora za poboljšanje uvek ima, pa se i mi nadamo još težem poslu pri izboru sajtova naredne godine”, navela je redakcija PC Pressa.

SEEcult.org zahvaljuje redakciji časopisa “PC Press” na prepoznavanju napora da sveobuhvatno i raznovrsno predstavimo kulturu i umetnost u Srbiji, ali i regionu i šire. Posebno zahvaljujemo svim saradnicima i partnerima na saradnji u nastojanju da skrenemo pažnju na važnost i ulogu kulture u društvu, ukazujući i na njene visoke domete, ali i na probleme sa kojima se suočava.

Čestitamo i svim ostalim dobitnicima priznanja časopisa “PC Press”, u nadi da će oblast kulture ponovo dobiti zasebno mesto na godišnjoj listi, što je posebno važno u vremenu kada za kulturu ima sve manje prostora u klasičnim štampanim i elektronskim medijima, a i finansijskih sredstava za njen opstanak i razvoj. Uloga neprofitnih onlajn medija morala bi, naravno, biti prepoznata na adekvatan način i u Medijskoj strategiji i novim medijskim zakonima koji su najavljeni.

Kompletnu listu sa obrazloženjima moguće je videti na sajtu PC Pressa, kao i u februarskom izdanju tog stručnog časopisa.

*U PRILOGUSaopštenje SEEcult.org povodom priznanja

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Belgrade Conceptual Artists
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r