• Search form

05.04.2017 | 11:14

Čemu razvoj publike?

Čemu razvoj publike?

Razvoj publike, razlozi zbog kojih je on važan i nepoznanice u vezi sa ostvarenjem tog cilja, tema su predavanja koje će 8. aprila u Mikseru održati dr Goran Tomka, istraživač, trener i predavač u oblasti kulturne politike, studija kulture i kulturnog menadžmenta, u nastavku edukativnog programa Kreativnog mentorstva.

Razvoj publike će kroz predavanje Tomke biti razmotren ne samo kao set alata za menadžere u kulturi, već kao praksa kroz koju se stvaraju društveni odnosi, transformišu kulturne ustanove i organizacije i oblikuju subjektiviteti. Istovremeno, biće ispitane neke od ključnih pretpostavki različitih dobrih praksi programa i politika razvoja publike.

Šta je razvoj publike i zašto o tome toliko pričamo? Kada i kako je publika postala nepoznati drugi koja kao takva može postati predmet naše spoznaje i razvoja? Zašto nam je važno da istražujemo, spoznajemo i razvijamo publiku? Zašto je razvoj publike zamenio prethodne prakse i šta sa sobom nosi? Zašto mnogi programi razvoja publike nemaju nikakvog dugotrajnijeg efekta i zašto nas to naročito ne brine? To su neka od pitanja na koja će Tomka pokušati da odgovori predavanjem "Razvoj publike i druge tajnovite mašine" koje počinje u 12 sati.

Kao i mnoge čudnovate naprave, gedžeti i druga sokoćala, razvoj publike ušunjao se, iz pravca Zapada, gotovo neprimećen, dok smo se bavili nekim valjda važnijim pitanjima. Niko ne zna kako zapravo radi i šta proizvodi, ali svi je koristimo, jer kažu da privlači projektne grantove, pa čak i da može da prizove ljude na kulturna dešavanja. Prethodne spravice kao što su pedagogija, edukacija, medijacija, propaganda i animacija smo odbacili kao zastarele, iako se mnogi još s mukom navikavaju na ovu novu, sjajniju napravu... naveli su organizatori.

Goran Tomka predaje na Fakultetu za sport i turizam u Novom Sadu i na UNESKO katedri za kulturnu politiku i menadžment pri Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Gostovao je kao predavač na univerzitetima u Lionu (FR) i Fort Kolinsu (SAD).

Bavio se u istraživanjima, između ostalog, diskursima o publici, politikama kreativnih industrija, izazovima interkulturnog dijaloga i politikama kulturne raznolikosti. Izvestilac je o kulturnim politikama u Srbiji za Kompendijum kulturnih politika Saveta Evrope, a koautor je Strategije kulturnog razvoja grada Novog Sada, usvojene prošle jeseni.

Osim istraživačkog poziva, drži radionice, seminare i predavanja iz menadžmenta u kulturi i medijima, a naročito razvoja publike. Vodeća evropska pozorišna asocijacija IETM objavila je 2016. godine njegov priručnik za istraživanje i razvoj publike “Audience Explorations – Guidebook for hopefully seeking the audience”.

Kreativno mentorstvo je jedinstveni mentorski program u Srbiji posvećen razvoju mladih stručnjaka u oblasti kulture i širenju ideje mentostva. Povezujući talentovane, posvećene i angažovane mlade stručnjake, aktivne u različitim oblastima kulture sa mentorima iz različitih struka, program Kreativno mentorstvo kroz mentorski proces rada, kao i niz edukativnih aktivnosti i događaja, omogućava mentijima uvide, kontakte i informacije do kojih ne bi lako došli u profesionalnom krugu. Do sada je kroz program prošlo 100 učesnika, a u toku je treći ciklus programa u kojem učestvuje 50 mentora i mentija.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.