Najbolji na 21. Festivalu koreografskih minijatura
Koreografi Maćej Kuzminski iz Poljske, Gašpar Kunšek i Žigan Kranjčan iz Slovenije i Rimi Pipojan iz Jermenije dobitnici su nagrada 21. Festivala koreografskih minijatura (FKM) u Beogradu, uz domaće umetnike Luku Stojkovića, Đurđiju Jelenković i Nastasju Ivetić, kojima je ravnopravno dodeljena nagrada “Ohrabrenje”.
Nakon finalne večeri međunarodnog takmičenja koreografa, održane 3. juna na sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta, prva nagrada 21. FKM-a (2.000 evra) pripala je Maćeju Kuzminskom (Maciej Kuźmiński), koji je osvojio i nagradu kritike i plaketu “Aleksandar Izrailovski” za inventivnost umetničkog izraza za rad “Dominique” na muziku Parova Stelara (All Night).
Drugu nagradu (1.000 evra), kao i nagradu publike, osvojili su slovenački koreografi Gašper Kunšek i Žigan Kranjčan za “Alien Express, Neimenovano” na muziku Kristjana Kranjčana, dok je treća nagrada (500 evra) dodeljena Rimi Pipojan (Pipoyan) iz Jermenije za “Blessed” na muziku M. Yekmalian-Vardazaryan (Surb, Surb).
Međunarodno takmičenje koreografa počelo je 2. juna selekcijom prijavljenih takmičara iz celog sveta, a žiri koji su činili: primabalerina Ašhen Ataljanc, prvakinja baleta Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu Andreja Kulešević, Vesna Orlić iz Direkcije Bečkog državnog baleta, koreografkinja Sara Sguotti iz Italije i čuveni Radu Poklitaru iz Ukrajine, odabrao je sedam koreografa koji su se nadmetali za nagrade.
II nagrada
Nagrada “Ohrabrenje” pripala je Luki Stojkoviću za “(Samo)ubistvo s predumišlјajem” (muzika: Darja Janošević), Đurđiji Jelenković za minijaturu “Istina” (muzika: Metronom uživo; Bachar Mar-Khalife-Yalla TnamNada feat. Golshifteh Farahani) i Nastasji Ivetić za “Masochist”.
Nagrada “Ohrabrenje” Udruženja baletskih umetnika Srbije,organizatora FKM-a, podrazumeva sredstva za realizaciju celovečernje predstave, koja se premijerno izvodi na narednom festivalskom izdanju.
O nagradi kritike odlučio je žiri koji su činile Jelena Kajgo, Sanja Krsmanović Tasić i Vera Obradović.
III nagrada
Nakon takmičarskog dela programa, 21. FKM se nastavlja 4. juna revijalnim večerima koje počinju Danima Smiljane Mandukić, odnosno esejem u pokretu u čast te slavne koreografkinje i jedne od začetnica savremene igre na ovim prostorima. Plesno-pozorišno delo “Smiljana Mandukić - esej u pokretu”, čiji koncept, režiju i dramaturgiju potpisuje Sanja Krsmanović Tasić (Hleb teatar), predstavlja 11 “fusnota” – koreografija značajnih učenica Smiljane Mandukić - Katarine Stojkov Slijepčević, Nele Antonović, Svetlane Đurović i Olivere Stanojević Mitrović. U programu će igrati i dobitnici nagrade Smiljane Mandukić - Ana Ignjatović Zagorac, Milica Pisić, Nikola Tomašević i Ivana Savić, kao i Dejan Kolarov. Biće prikazan i arhivski snimak koreografije “Ćele kula” Smiljane Mandukić, a u dramsko-plesnim scenama učestvovaće i nemački glumac Udo Weigand, kao i mlada igračica i glumica Jovana Mihić.
Manifestacija u slavu Smiljane Mandukić (1908-1992), organizovana povodom 25 godina od njene smrti, biće nastavljena potom od 16. do 18. juna u Parobrodu, Kolarčevoj zadužbini i Opštini Stari grad razgovorom o njenoj knjizi “Govor tela” i projekcijom istoimenog filma (TVB, 1986), prezentacijom naučnih i stručnih radova o savremenoj igri, kao i simpozijumom “Savremena umetnička igra nekad i sad” koji obuhvata i okrugli sto o položaju koreografa i igrača savremene igre u Srbiji i regionu. Za završnicu je najavljena projekcija televizijskog filma o Smiljani Mandukić (RTS, 1991), kao i njenih koreografija.
U okviru revijalnog programa 21. FKM-a, 7. i 10. juna u Bitef teatru predstaviće se i domaći koreografi koji su ostvarili uspeh tokom prethodne sezone - Miloš Isailović, dobitnik nagrade “Dimitrije Parlić” 2016. i Dušan Murić, koji je prošle godine osvojio čak tri nagrade na takmičenju koreografa, uključujući nagradu “Ohrabrenje” za rad “Privatno kretanje”.
Prateći festivalski program - seminar “Kritičke prakse u oblasti umetničke igre” održava se do 11. juna u Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu u vidu predavanja i radionica za edukaciju budućih kritičara umetničke igre.
Festivalski sajt je fkmbelgrade.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Aleksandar Milosavljević
(SEEcult.org)