Svedok vremena
Retrospektivna izložba legendarnog fotoreportera Tanjuga Živorada Žike Vučića, koji je tokom radnog veka obišao više od 60 zemalja širom sveta, a 27 godina je pratio nekadašnjeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita, biće otvorena 19. marta u Galeriji O3one u Beogradu.
Vučić je ostao upamćen kao fotoreporter koji je bio akreditovan u Titovom Kabinetu, ali je beležio svojim objektivom i brojne društvene, socijalne, kulturne, sportske događaje...
Na izložbi “Živorad Vučić - svedok vremena” biće predstavljen samo mali deo onoga što je zabeležio oštrim okom i objektivom, najavio je Tanjug.
Pored Tita i Jovanke Broz, na fotografijama Vučića nalaze se i filmska diva Sofija Loren, Karlo Ponti, Mira Sanjina, Mira Stupica, Fidel Kastro, Luj Armstrong, Če Gevara, Leonid Brežnjev i drugi.
Na izložbi će biti prikazan i Vučićev portret Tita, koji se nakon smrti Josipa Broza našao u svim novinama, autobusima, fotografija koju su građani tadašnje SFRJ nosili u rukama, kačili u radnjama oplakujući smrt predsednika.
Baveći se fotografijom 75 godina, Vučić je svedok jedne epohe, vremena kojeg se neki građani danas sećaju sa nostalgijom, kada su se ljudi više smejali i manje svađali.
Uvek elegantan, u odelu, sa kravatom, Vučić je tokom radnog veka obišao 62 zemlje sveta, kao i SFRJ od Vardara do Trigava, beležeći najvažnije događaje koje je Tanjug prosleđivao svim listovima širom zemlje.
Počeo je da radi u Tanjugu davne 1949. godine, kada su se fotografije ručno razvijale u tadašnjoj Jugoslovenskoj foto agenciji (Jugofoto) u Beogradu i kada su ih slali poštom u mesta van prestonice.
I danas, u desetoj deceniji života, za Vučića fotografija znači više od pisane reči, jer, kako kaže, tekst je moguće izmeniti, a fotografiju tada kada je počinjao, a i decenijama kasnije nije - fotografija ostaje trajno.
Ona je svedok vremena, čemu je i posvećena izložba Vučićevih fotografija, na kojima je sve što je u svom radnom i umetničkom veku činio i zabeležio, želeći da sačuva sačuva vreme, ljude, posebne trenutke, događaje...
Rođen 1922. godine u selu Periš kod Svrljiga u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji, Vučić je tu završio i osnovnu školu (niže razrede), a zatim je u Nišu učio fotografiju u studiju Jove Ilića i završio dve godine Trgovačke škole. U Nišu je polažio ispit za pomoćnika fotografije 1937. godine, a zatim je prešao u Zaječar, u studio "Foto Era". U tom gradu ostao je dve godine, a potom prešao u studio "Foto Ana" u Kragujevcu, gde je stekao zvanje majstora fotografije.
Ostao je tamo do kraja rata, do 20. maja 1945, a onda se vratio u Niš, ovoga puta u studio "Foto Simić". Potom je odslužio vojni rok u specijalnoj jedinici Korpusa Narodnog oslobođenja Jugoslavije (KNOJ), a odatle je 1949. godine došao u Tanjug.
Foto arhiva Novinske agencije Tanjug danas sadrži oko 3,5 miliona negativa i jedna je od najbogatijih arhiva agencijske fotografije u Evropi.
Tanjug je baštinio i arhive svojih prethodnika: novinske agencije Avala, koja je postojala između dva svetska rata i Pres-biroa od pre Prvog svetskog rata, tako da Tanjugova arhiva ima i fotografije iz 1912. godine.
(SEEcult.org)