Za jednakost, bez izvinjenja
Sarajevski glumac Feđa Štukan ponovo je skrenuo pažnju javnosti nesvakidašnjom akcijom - sa prijateljem Emirom Hodžićem spustio je 1. maja niz jednu zgradu u Sarajevu zastavu nekadašnje Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine, iskoristivši Dan rada kao povod da podsete na pravo ljudi na jednakost.
Štukan i Hodžić spustili su zastavu SRBiH niz zgradu u kojoj je čuvena kafana “Park” (Parkuša), a tim činom su, kako su naveli, želeli da podsete da je postojalo vreme kad su svi bili jednaki pod jednom zastavom.
“U maloj državici na Balkanu danas se vijori više zastava nego ikad pre. Svaka zastava krvlju natopljena, navodno, u ime onih pod njom. Ovim činom želimo podsetiti građane i građanke da je postojalo vreme kad smo svi bili jednaki pod jednom zastavom. Kad je Suljo imao ista prava u Prijedoru, kao i Petar u Sarajevu, ili Ivan u Travniku”, istakli su Štukan i Hodžić, preneli su sarajevski mediji.
Kako su naveli, u vreme SRBiH “nekima je smetalo što se verski poglavari nisu mogli mešati u politiku, dok su iskreni vernici nastavili ići u svoje bogomolje i slaviti svoje praznike. Danas ti verski poglavari raspravljaju čija je vera čistija, miroljubljivija i ispravnija, viču da su bogomolje onih drugih provokacija, viču da su i danas ugroženi”.
“Toliko krvi proliveno i opet svi ugroženi. I svi se bore za vitalne nacionalne interese. A radnicima se poručuje da budu srećni što uopšte imaju posao, i da ne budale o nekim pravima.
Ukoliko smo uvredili nekoga ovim činom, ne izvinjavamo se, jer dok se razne zastave nama svakodnevno pred očima vijore, mi se jednostavno sećamo zastave pod kojom stajaše antifašisti”, poručili su Štukan i Hodžić koji su povodom 1. maja pripremili i prigodan video sa sekvencama iz čuvenog filma “Valter brani Sarajevo”.
Štukan je nedavno izazvao opšte odobravanje u regionu kada se pridružio pozivu beogradskog glumca Sergeja Trifunovića za prikupljanje sredstava za transplantaciju srca osmogodišnje Tijane Ognjanović iz Beograda u SAD.
Veliku pažnju, posebno na društvenim mrežama, Štukan izaziva i drugim apelima i akcijama za pomoć bolesnoj deci u regionu, ali i javnim komentarima na pojedine političke kampanje, nacionalizam i versku netrpeljivost.
*Foto: Fb
(SEEcult.org)