• Search form

06.05.2013 | 10:09

Finale nagrade grupe OHO

Finale nagrade grupe OHO

Nagrada grupe OHO za 2013. godinu, najznačajnija nagrada za mlade umetnike u Sloveniji, biće dodeljena na izložbi finalista koja će biti otvorena 10. maja u Galeriji P74 u Ljubljani, a u konkurenciji su Veli Silver, Meta Grgurevič, Dominik Mahnič i Oliver Pilić.

Stručnu komisiju ove godine čine istoričarka umetnosti i kritičarka Janka Vukmir iz Zagreba, intermedijski umetnik Tomaž Furlan iz Škofja Loke/Ljubljane, dobitnik nagrade grupe OHO za 2012. godinu, te umetnik Miran Mohar, član grupe Irwin i predavač na Akademiji za vizuelne umetnosti iz Ljubljane.

Kao i prethodnih godina, finalisti su izabrani na osnovu konkursa.

Veli Silver, rođen1983. godine, pohađao je Akademiju za likovne i primenjene umetnosti u Ljubljani, a 2005-2006. učestvovao je u programu razmene i gostovao na Fakultetu likovnih umetnosti u Portu (FBAUP). Od 2009. deluje u duetu Veli&Amos sa Amosom Angelesom. Silver je imao više samostalnih izložbi u Cirihu, Berlinu, Mariboru, Velenju… i učestvovao na više grupnih izložbi u Gracu, Cirihu, Lucernu, Mariboru i Ljubljani. Dobitnik je prve nagrade na Zhdk-Technopark 2012, kao i Essel Award 2007, te druge nagrade diplomaca Akademije za likovnu umetnost i primenjenu umetnost.

Prema njegovim rečima, upotrebljava jezik, kodove, reči i znake za orijentaciju koje transformiše u sopstveni kontekst i estetiku, uglavnom sa samoironijom. Taktikom privlačenja pažnje pokušava da rasvetli problem i granice današnje realnosti. Materijale, koje upotrebljava, podređeni su ideji njegovog rada i pažljivo izabrani. Njegovo stvaralaštvo zasnovano je na umetnosti grafita, čime istražuje javni prostor, granice, aktivizam i proteste. Zato mu je veoma važna publika. Silver kroz svoj rad želi da naglasi određene teme i pitanja, ali bez moralisanja pojedinačnih situacija.

U konkurenciji za nagradu grupe OHO je i Meta Grgurevič, rođena 1979. godine, koja je 2007. završila postdiplomske studije slikarstva na Likovnoj akademiji u Veneciji, a samostojno je izlagala u Ljubljani, Helsinkiju, Mariboru, Novom Mestu, Celju, kao i na grupnim izložbama u Beču, Helsinkiju, Ljubljani, Celju, Njujorku… Učestvovala je u više rezidencijalnih programa u Njujorku, Helsinkiju, Ljubljani i Bitolju. Dobitnica je stipendije Ministarstva za kulturu Slovenije (2010) i grada Ljubljane za talente (2002-2006).

Meta Grgurevič kaže da stvaralački proces za nju kontinuirano učenje koje podrazumeva razumevanje tehničkih karakteristika likovnog medija, kao i njegovog istorijskog razvoja. Istraživanje istorije nauke, filma, književnosti… dovodi je do zanimljivih slučajnih istorijskih fragmenata u kojima pronalazi očiglednu analogiju sa savremenim trenutkom. To joj pomaže, kako je navela, i razumevanju i širenju sadržaja sopstvenog rada.

Dominik Mahnič, rođen 1981. godine, studirao je od 2002. do 2006. na Akademiji za likovnu i primenjenu umetnost u Ljubljani, a diplomirao je 2008, nakon što je jedan semestar proveo na Novom Zelandu. Na ALUO je nastavio postdiplomske studije. Samostalno je izlagao u Sloveniji, a učestvovao je i na grupnim izložama u Ljubljani, Zagrebu, Mariboru, Milanu, Lajpcigu, Karlsrueu, Skoplju…

Mahnič je o svom radu naveo da je “umetnikova kuhinja internet serija koja se odnosi na izostavljena poglavlja ili ono što se ne uči na umetničkoj akademiji”. “To je kao kad hoćete da napravite ukusan obroz sa što manje novca i tako jeftino dođete do osećaja sitosti”, naveo je Mahnič.

Oliver Pilić, rođen 1978. godine, studirao je na Akademiji za likovne umetnosti u Zagrebu (2004-2005), a diplomirao je 2012. na Akademiji za vizuelne umetnosti u Ljubljani. Samostalno i grupno izlagao je u Sloveniji.

Prema njegovim rečima, u umetničkom delovanju zanima ga pre svega odnos (galerijskog) prostora i ready-made objekta, kao i ideološkog polja i određene slike ili objekta danas. Ključno pitanje za njega je pitanje poimanja reprodukcije i originala, te kako je definisati u odnosu na savremene umetničke prakse. Relacioni karakter umetnosti danas zasnovan je, prema njegovom mišljenju, na ljudskim odnosima, odnosno društvenim odnosima, susretima, događajima…

Nagrada grupe OHO, ustanovljena 2005. godine, deo je međunarodne mreže YVAA (Young Visual Artists Awards) koja postoji u desetak zemalja u Evropi, odnosno u većini zemalja na prostoru bivše Jugoslavije, Češkoj, Slovačkoj, Bugarskoj i Albaniji. Podrazumeva šestonedeljni boravak u prestižnom umetničkom centru ISCP u Njujorku, a dodeljuje se vizuelnim umetnicima do 35 godina koji rade u različitim medijima savremene umetnosti.

Nagrada je nazvana prema neovangardnoj umetničkoj grupi OHO, koja je inovativnim delovanjem krajem 60-ih godina 20. veka unela u slovenačku kulturu savremene umetničke trendove, zagovarajući koncept novog čoveka i civilizacije otvorene za povezivanje, suživot, toleranciju i savremeni izraz.

Nagradu grupe OHO ustanovio je Zavod P.A.R.A.S.I.T.E, koji je i suosnivač i partner YVAA.

Sponzor nagrade je Adriatic Slovenica, a podržavaju je i Fondacija za civilno društvo u Njujorku, Fond za međusobno razumevanje u Njujorku, ISCP, Evropska kulturna fondacija, gradske vlasti Ljubljane i Ministarstvo za kulturu Slovenije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r