Peticija za podršku Nišvilu
Odluka Ministarstva kulture i informisanja Srbije da renomirani međunarodni džez festival Nišvil (Nisville) u Nišu ostane ove godine bez sufinansirajuće podrške revoltirala je i stručnu i najširu javnost, a tim povodom pokrenuta je i onlajn peticija sa zahtevom da Nišvil dobije potrebna sredstva.
Peticiju da Nišvil “dobije sredstva koja zaslužuje” potpisalo je 9. juna za svega nekoliko sati više od 1.500 ljudi.
Nišvil je ostao bez sredstava na Konkursu za sufinansiranje savremenog stvaralaštva prvi put posle 15-godišnje državne podrške.
Direkcija Nišvila, u pismu Ministarstvu kulture, zatražila je zvanično obrazloženje odluke o uskraćivanju “makar i simboličnog iznosa sufinansiranja” niškog džez festivala. Odgovor je stigao posredno - preko pojedinih medija.
Prema navodima iz Ministarstva kulture, Komisija u oblasti muzičkog stvaralaštva smatra da festival takvog profila, “naročito imajući u vidu nejasnu progamsku koncepciju, nedostatak kvalitetne umetničke selekcije, kao i ogromna potraživanja Nišvil produkcije, ne predstavlja nekomercijalni program i da bi u slučaju finansijske podrške ovom festivalu, Ministarstvo praktično uskratilo podršku mnogim drugim kvalitetnim nekomercijalnim projektima”.
Komisija je, kako je navedeno, “uzela u obzir i muzičku kritiku koja ističe da je Nišvil festival tokom prethodnih godina imao nejasnu programsku koncepciju i da mu je potrebna kvalitetnija umetnička selekcija”. Ministarstvo je navelo i da bi organizatori festivala, posebno kada su u pitanju komercijalna pravna lica, a ne ustanove kulture, u skladu sa ekonomskom situacijom u zemlji, “trebalo da prilagode programe i da oprezno preuzimaju obaveze i ne ulaze u potencijalne gubitke”.
Prema navodima Ministarstva, Nišvil je zatražio na konkursu podršku u iznosu 10 miliona dinara, što je trećina od ukupnog iznosa raspoloživih sredstva u budžetu za celokupnu oblast muzike na nivou Republike. Traženi iznos je petostruko veći u odnosu na podršku Ministarstva Nišvilu u 2012. godini (dva miliona dinara).
Povodom navoda o komercijalnosti, Direkcija Nišvila podsetila je da je više od 60 koncerata održanih u sklopu jednog festivalskog izdanja besplatno, kao i radionički program za mlade muzičare.
Takođe, Nišvil napominje da je cena kompleta ulaznica (od 1.500 do 3.000 dinara za četiri večeri sa po 6 ili 7 sastava) daleko ispod komercijalne.
“Konstataciju Ministarstva o ‘nejasnoj programskoj koncepciji’ direktno poništava spisak učesnika Nišvilla tokom prethodnih godina, kao i izjave muzičara u rangu najvećih svetskih jaž i world music umetnika o originalnom konceptu Nišvila, visokom kvalitetu i pravoj džez atmosferi. Ono što neko iz Ministarstva karakteriše kao ‘nejasnu koncepciju’ predstavlja poseban kvalitet festivala jer osim osvedočenih ljubitelja džeza, Nišville iz godine u godinu ima sve veći broj mladih posetilaca – koji po pravilu postaju elitna džez publika u najboljem smislu reči. Takođe, dovoljno je pogledati programe najznačajnijih svetskih jaž festivala i uveriti se da je Nisville apsoultno na toj programskoj liniji”, poručio je niški džez festival u pismu Ministarstvu kulture naslovljenom "Ako nam uskraćujete sredstva – bar nemojte da vređate!"
Direktor Nišvila Ivan Blagojević rekao je novinarima 7. juna u Nišu da veliku odgovornost za postojeću situaciju iam Komisija za savremeno stvaralaštvo, ali da najveću odgovornost snosi ministar kulture Bratislav Petković koji je stavio potpis na tu odluku, iako je prilikom boravka Nišu na premijeri drame "Konstantin“, u okviru proslave jubileja Milanskog edikta, obećao gradonačelniku Niša da će Ministarstvo podržati Nišville značajnije nego prethodne godine.
"Međutim, ovakvom odlukom Nišvil je vraćen 15 godina unazad", zaključio je direktor niškog festivala.
Ministarstvo kulture objavilo je 5. juna rezultate Konkursa za sufinansiranje projekata u oblasti savremenog stvaralaštva u 2013. godini, na kojem je za različite oblasti predviđeno ukupno oko 176,7 miliona dinara (oko 1,5 miliona evra).
Za 44 projekta u oblasti muzike, odabrana među čak 344 pristiglih, predviđeno je 35.605.000 dinara.
Podržano je i nekoliko džez festivala, pa je za 29. Beogradski džez festival odobreno 2.000.000 dinara, za 14. internacionalni džez festival u Kragujevcu 700.000, a za Džez fest u Valjevu 500.000 dinara.
(SEEcult.org)