• Search form

06.10.2012 | 12:36

Izlazak iz 4 zida, bez koraka

Izlazak iz 4 zida, bez koraka

Organizatori Parade ponosa u Beogradu održali su 6. oktobra u Medija centru - umesto šetnje parkom Manjež, koja je zabranjena - konferenciju za novinare i simbolični izlazak “iz četiri zida” - na plato ispred Medija centra na Terazijama, koji su obezbeđivale jake snage policije.

“Prajdu u 4 zida” u Medija centru prisustvovao je i šef Delegacije Evropske komisije u Srbije Vensan Dežer, kao i švedska ministarka za evropska pitanja Birgita Olsen, poslanici Evropskog parlamenta iz Holandije i Belgije i reditelj Stevan Filipović, čiji poslednji film “Šišanje” govori o jačanju ultradesničarkih grupa i huliganstva među mladima u Srbiji.

Organizatori Parade ponosa najavili su novi pokušaj održavanje te manifestacije LGBT zajednice za 28. septembar 2013. godine, izražavajući nadu da će im vlasti za godinu dana uspeti da omoguće “šetnju od 970 koraka” u parku Manjež i njegovoj najužoj okolini.

Nakon obraćanja medijima, članovi Organizacionog odbora izveli su simboličnu akciju izlaska “iz četiri zida” - ispred zgrade Medija centra seli su na stiropor, demonstrirajući uz zastave duginih boja i transparent na kojem je pisao datum naredne najavljene Parade ponosa “28092013”.

Skup su obezbeđivale jake snage policije, uključujući i policajce u opremi za razbijanje demonstracija i pripadnike Žandarmerije, a završen je bez incidenata.

Organizatori Parade ponosa saopštili su prethodno da su premijeru Ivici Dačiću i prvom potpredsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću uputili zahtev za razgovor o svim problemima LGBT zajednice u Srbiji. Takođe, zatražili su od Ustavnog suda da se oglasi povodom zabrane održavanja Parade ponosa 2009. godine, koju smatraju neustavnom.

Organizatori Parade ponosa i njihovi gosti izrazili su razočaranje u novu vlast u pogledu obezbeđivanja poštovanja ljudskih prava, a švedska ministarka za evropske integracije poručila je da EU “neće prihvatiti nejednakost i homofobiju”.

"Prajd je zabranjen u jednom evropskom gradu i to predstavlja diskriminaciju ", rekla je Birgit Olson, ističući da je "obaveza Vlade Srije da ispuni svoje obaveze kada su u pitanju ljudska prava".

Holandska poslanica Evropskog parlamenta Marija Kornelisan ocenila je da je održavanje "Nedelje ponosa" ipak velika pobeda za LGBT zajednicu u Srbiji, te da šalje poruku da neće biti ućutkani i da su sve vidljiviji.

Prisutni su odali minutom ćutanja i počast prof. dr Vojinu Dimitrijeviću, direktoru Beogradskog centra za ljudska prava koji je preminuo 5. oktobra u 81. godini.

Ministarstvo unutrašnjih poslova zabranilo je dva dana pre najavljene Parade ponosa i taj skup i skupove koje su protivnici Parade ponosa zakazali bili u isto vreme.

Parada ponosa zabranjena je i 2011. godine, a 2010. je održana prvi put, ali je praćena gotovo celodnevnim neredima na ulicama u širem centru grada. U sukobima policije i pripadnika ultrnacionalističkih grupa povređeno je oko 150 ljudi, a naneta je i velika materijalna šteta.

Najviši državni funkcioneri najstrože su osudili nasilje na ulicama i poručili da će odgovor države biti žestok, a na mir je pozvala i Srpska pravoslavna crkva, koja se prethodno izjasnila protiv Parade ponosa, ali i protiv nasilja.

SPC je sada zatražila zabranu Paradu ponosa, koju je patrijarh Irinej nazvao “ paradom srama, koja baca tešku moralnu senku na Beograd".

Kulminacija protekle Nedelje ponosa bilo je otvaranje izložbe fotografija “Ecce Homo” švedske autorke Elizabet Olson Valin u Centru za kulturnu dekontaminaciju, koje je proteklo u znaku dosad gotovo neviđenog prisustva policije angažovane za obezbeđenje neke izložbe. Uporedo sa otvaranjem izložbe, protestovale su pristalice Pokreta Dveri i drugi protivnici Parade ponosa.

Izložba "Ecce Homo" predstavlja fotografije na kojima j Iskusa u društvu transseksualaca, HIV pozitivnih osoba i homoseksualaca.

Parada ponosa prvi put je trebalo da bude održana u Beogradu 2001. godine, ali je sprečena fizičkim nasiljem, a 2009. otkazana je u poslednjem trenutku, odnosno veče uoči početka. Tada je takođe zabranjeno javno okupljanje, a dan je obeležen i hapšenjem ultradesničara koji su se ipak okupili, te mnogobrojnim reakcijama na otkazivanje manifestacije.

*Foto: Medija centar

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r