• Search form

19.12.2013 | 23:24

Zabrana zapošljavanja nova pretnja kulturi

Zabrana zapošljavanja nova pretnja kulturi

Nacionalni savet za kulturu (NSK) izrazio je 19. decembra bojazan da će nedavno usvojene izmene Zakona o budžetskom sistemu, koje se odnose na mogućnosti zapošljavanja novih radnika u javnom sektoru i angažovanja radnika po ugovorima, dovesti do ozbiljnih posledica u kulturi. NSK je ocenio da je Ministarstvo kulture odgovorno zbog usvajanja nepovoljnih odredbi tog zakona.

Usvojenim izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu na dve godine (do 31. decembra 2015) zabranjuje se zapošljavanje novih radnika u javnom sektoru i ograničava ukupan broj privremeno angažovanih radnika po ugovorima na 10 odsto ukupnog broja zaposlenih u organu ili instituciji koja se neposredno ili posredno finansira iz budžeta. Novi radnici mogu biti zaposleni samo uz saglasnost tela Vlade Srbije - na predlog ministarstva ili drugog nadležnog organa.

Prema oceni NSK, nove zakonske odredbe dovode do toga da neće biti popunjavanja upražnjenih radnih mesta u ustanovama kulture, što znači da se stručni kadar u naredne dve godine neće podmlađivati, da će broj zaposlenih stručnjaka u ustanovama kulture biti znatno smanjen, a broj mladih nezaposlenih stručnjaka će znatno porasti.

NSK je naglasio i da su ustanove kulture specifične po tome što za njihov opstanak i rad moraju biti angažovani stručnjaci po ugovoru raznih profila (reditelji, kostimografi, kompozitori, scenografi, pisci, prevodioci, muzičari, plesači, producenti...), jer kultura ne može da opstane bez ugovora, kao što i mnogi samostalni umetnici i stručnjaci ne mogu da opstanu bez rada po ugovoru. Stoga okvir od 10 odsto od ukupnog broja zaposlenih, kako je naveo NSK, nikako ne može da se primeni u oblasti kulture bez ozbiljnih posledica po njeno funkcionisanje.

Zabrana zapošljavanja novih radnika se pritom ne odnosi na određene grupe zaposlenih (na primer u službama Skupštine Srbije, zaštitnika građana, poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Državne revizorske institucije i dr. kao i na direktore javnih preduzeća i agencija). Takođe, zahvaljujući amandmanu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, iz zabrane zapošljavanja izuzeto je nastavno osoblje visokoškolske ustanove i naučno i istraživačko osoblje, kao i akreditovane naučnoistraživačke organizacije.

Iako su tokom zasedanja Skupštine Srbije pojedini poslanici tražili da se i oblast kulture izuzme iz zabrane zapošljavanja i ograničenja procenta zaposlenih po ugovoru, ti amandmani nisu prihvaćeni. NSK je ocenio da iz toga proizlazi da Ministarstvo kulture i informisanja nije blagovremeno reagovalo, jer većina poslanika tokom same skupštinske rasprave nije prepoznala značaj i specifičnost kulture ili, ako Ministarstvo jeste reagovalo, njegovi predstavnici nisu bili dovoljno ubedljivi poput predstavnika Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

NSK je podsetio da je slična situacija bila i sa visokoobrazovnim i naučnim ustanovama, koje su u istom Zakonu bile izuzete iz obaveze vraćanja sopstvenih prihoda u budžet. Tek je izmenom Zakona o budžetskom sistemu, usvojenom 16. jula. 2013, i kultura dobila to pravo.

Takođe, slična situacija bila je i sa Zakonom o javnim nabavkama - pošto Ministarstvo kulture nije blagovremeno reagovalo da se izuzme oblast kulture, sada je primorano da traži naknadne izmene i dopune tog zakona, koji je svim učesnicima kulturnog života u Srbiji stvorio ogromne poteškoća u svakodnevnom funkcionisanju.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r