• Search form

16.08.2017 | 10:22

Poklon zaostavštine Brankova Gradskom muzeju Sombor

Poklon zaostavštine Brankova Gradskom muzeju Sombor

Gradski muzej u Somboru dobio je na poklon deo umetničke zaostavštine somborskog umetnika Branislava Brankova (1929-2007) – ukupno više od 110 radova.

Radove je poklonila umetnikova supruga Marija Brankov, koja je o tome potpisala ugovor 14. avgusta sa direktorom somborskog Gradskog muzeja Branimirom Mašulovićem.

Poklon obuhvata 80 crteža u olovci, tušu, ugljenu i drugim crtačkim tehnikama (od najranijih skica preko čitavog puta umetničkog razvoja do poslednjih radova), 30 radova u pastelu, jednu gipsanu skulpturu - portret Pavla Velenrajtera, arheologa i bivšeg kustosa somborskog Muzeja, kao i prateću dokumentaciju (katalozi izložbi, fotografije, novinski i drugi članci i napisi).

Branislav Brankov, portret Pavla Velenrajtera

Premda bez formalnog obrazovanja, Brankova je već 50-ih godina 20. veka primetio Milan Konjović kao darovitog umetnika-početnika koji će svoju primarnu vokaciju vajara zameniti čudesnom sudbinom jednog od najzanimljivijih umetnika crteža, saopštio je somborski Gradski muzej. Od prvih skica rađenih Konjovićevim uticajem (ali i tada samosvojnih, sa gotovo usađenim odnosom prema formi i njenoj transformaciji u voluminozno), preko apstraktnih, asocijativnih, figuralno-fantastičnih motiva, Brankov je brižljivo gradio crtački opus razrađujući rukopis grupisanjem, razlaganjem, oslobađanjem forme.

Brankov je negovao kolorizam kroz “žensku”, lirsku tehniku pastela mnogo uverljivije nego na klasičnim slikama u ulјu, gde se počesto gubi u dekorativnosti i šematizovanim rešenjima. Pasteli pokazuju njegov solidno razvijen koloristički nerv, ali i posebnu pažnju u kompozicionoj organizaciji koju prati hrabra crtačka izvedba ali koja i dopušta časove odahnuća u igri, jednoj pomalo hipijevskoj atmosferi jarkih i veselih boja, u dinamičnim, melodijskim formama koje relaksiraju njegov inače veoma pesimističan i sumoran opšti ton.

Branislav Brankov, crtež

Povodom portreta Pavla Velenrajtera, čuvenog somborskog arheologa, Gradski muzej Sombor naveo je da se radi o besprekornom vajarskom delu, preciznom poput posmrtne maske, izražajnom i prijateljski osećajnom, svedokom prijateljstva ta dva neobična i darovita čoveka. To je, kako je navedeno, i jedno od najprijatnijih iznenađenja za somborski muzej koji će imati priliku da na svojoj stalnoj postavci, osim svedočanstava “zvanične” prošlosti, predstavi i svog zaslužnog radnika kao deo svog intimnog nasleđa.

Branislav Brankov, pastel

Branislav Brankov rano je ostao bez oca koga su posle Drugog svetskog rata likvidirali predstavnici nove vlasti. Sa mlađim bratom Borislavom posvetio se umetnosti. Otkrio ga je Milan Konjović koji ga ohrabruje na istraživanje i izlagačku praksu.

Izlagao je na nevelikom broju samostalnih i brojnim kolektivnim izložbama ULUV-a, trijenalima savremenog jugoslovenskog crteža u okviru somborske Likovne jeseni i dr.

Boravio je u dva navrata u Parizu, u Nacionalnom muzeju moderne umetnosti.

Njegov opus nalazi se kod njegovih naslednika, a pokušaj podsećanja na njegov značaj učinjen je na posthumnim izložbama u Somboru i Novom Sadu 2007. godine.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r