• Search form

10.04.2014 | 12:10

Najbolji dramski tekst za mlade

Nagrada Udruženja za razvoj pozorišta za decu i mlade ASITEŽ-a Srbija (ASSITEJ) za originalni domaći dramski tekst za decu i mlade, dodeljena na osnovu konkursa sa fokusom na temu “Tabu”, pripala je mladoj dramaturškinji Staši Bajac iz Beograda za dramu “Rekonstrukcija”.

Najbolji dramski tekst za mlade

Nagrada Udruženja za razvoj pozorišta za decu i mlade ASITEŽ-a Srbija (ASSITEJ) za originalni domaći dramski tekst za decu i mlade, dodeljena na osnovu konkursa sa fokusom na temu “Tabu”, pripala je mladoj dramaturškinji Staši Bajac iz Beograda za dramu “Rekonstrukcija”.

Nagrada će biti uručena Staši Bajac 11. aprila u Bitef teatru, kada će biti održano i scensko čitanje pobedničkog teksta, u režiji Bojane Lazić i izvođenju Nemanje Oliverića, Katarine Marković, Mile Manojlović i Miloša Anđelkovića.

Drama “Rekonstrukcija” razmatra problem tabua na nekoliko idejno-tematskih ravni, pokrećući važna pitanja o seksualnom identitetu, diskriminaciji, potrebi za pripadanjem određenoj socijalnoj grupi, o nemoći i neefikasnosti institucija. Staša Bajac, kako je istakao žiri u obrazloženju, “uverljivo i sugestivno prikazuje svet adolescenata u društvu poremećenih etičkih vrednosti”, ali njena kritika tog društva nije didaktična, već “odlično korespondira sa mladim ljudima kojima se drama obraća”.

“Služeći se dramaturški zanimljivim postupkom isleđivanja, autorka rekonstruiše okolnosti pod kojima se odigrao jedan naizgled nevažan incident. Preplitanjem vremenskih planova drame vešto se gradi i održava napetost, a različite verzije istog događaja međusobno se sukobljavaju i potiru jedna drugu. Autorka suptilno analizira psihološka stanja svojih junaka, poput distanciranog, objektivnog posmatrača prikazuje njihove strahove, predsrasude, rastrzanost između potrebe za očuvanjem ličnog integriteta i želje da se uklope u sredinu koja otvoreno demonstrira svoju homofobiju i neprijateljstvo prema drugom i drugačijem. Urbani milje u kom se radnja odigrava ogleda se i u jeziku protagonista, što predstavlja posebnu vrednost drame. Svedeni jezik adolescenata u dramu unosi gotovo dokumentarnu autentičnost, a u odnose među likovima brutalnu otvorenost lišenu svake sentimentalnosti”, istakao je žiri, koji su činili dramska spisateljica Marija Karaklajić, pozorišna rediteljka Đurđa Tešić i glumac Damjan Kecojević, član Izvršnog odbora ASITEŽ-a Srbije.

Drama Staše Bajac nagrađena je jednoglasnom odlukom žirija, a u konkurenciji je bilo više od 60 tekstova autora iz više od 15 gradova. Fokus Konkursa, koji je bio otvoren kraja 2013. do 15. marta 2014. godine, bio je na tekstovima namenjenim mladima između 13 i 17 godina.

Nagrada ASITEŽ-a, koja se dodeljuje uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, podrazumeva novčani iznos od 200.000 dinara bruto, prevođenje teksta na engleski jezik, objavljivanje u štampanom i elektronskom obliku i scensko čitanje u profesionalnoj izvedbi.

Pored “Rekonstrukcije”, žiri je izdvojio još četiri drame koje su ušle u najuži izbor za nagradu i koje preporučuje za scensko izvođenje: “Kao nikad nikoIlije Gajice, “Jednačina sa više nepoznatihDunje Petrović, “Crni zna šta je redMarine Milivojević Mađarev i “Zvezdarski vitezMarijane Aracki.

Prema navodima žirija, drame koje su prispele na ovogodišnji konkurs karakteriše širok dijapazon tema: disfunkcionalni porodični odnosi, problemi koje mladi u školi imaju sa vršnjacima ili profesorima, otuđenje prouzrokovano Fejsbukom i komunikacijom preko interneta, diskriminacija Roma, narkomanija, anoreksija.

Sudeći prema dramama, jedan od najvećih tabua među današnjim adolescentima jeste otvorenost u međuljudskim odnosima i iskreno ispoljavanje emocija, kako prema vršnjacima suprotnog ili istog pola, tako i prema najbližim članovima porodice, naveo je žiri, konstatujući sa žaljenjem i da veliki broj drama odlikuje “neinventivan pristup temi, nedostatak precizne dramaturške strukture, nezanimljiva dramska priča, bledi i neuverljivi likovi”.

Konstatujući da mnoge drame koje se bave aktuelnim socijalnim problemima i dotiču neuralgične tačke društva samo potvrđuju stereotipe koje navodno pokušavaju da dekonstruišu, žiri je naveo da, i pored toga, smatra da je Konkurs ASITEŽ-a izuzetno značajan podsticaj dramskom stvaralaštvu za mlade, koje je u Srbiji “potpuno zapostavljeno i nada se da će konkurs biti održavan u kontinuitetu i narednih godina”.

Bijenalno raspisivanje Konkursa za originalni domaći dramski tekst deo je dugoročnog programa promocije i аfirmаcije domаćeg drаmskog stvаrаlаštvа zа decu i mlаde koji je ASITEŽ Srbija pokrenuo 2008.

Na prethodnom konkursu, 2012. godine, nagrađen je Arsen Ćosić za tekst “Mrak i ja”, koji je scensko čitanje, u režiji Đurđe Tešić, imao na sceni Malog pozorišta “Duško Radović”.

ASITEŽ Srbija obelezio je ovih dana i 11-godišnjicu zvaničnog obnavljanja rada, koji je bio prekinut usled istorijsko-političkih okolnosti 90-ih godina. Od 7. aprila 2003. godine, kada je zvanično iznova započeo rad kao  nacionalni centar, realizovan je veliki broj programa i projekata, radionica, seminara, konferencija, okruglih stolova, kojima je skretana pažnja javnosti na aktuelne probleme i istovremeno istraživani načini za doprinos razvoju pozorišne kulture i vrednovanju pozorišne umetnosti za decu i mlade.

ASITEŽ centar bio je aktivan i u bivšoj Jugoslaviji od samog osnivanja međunarodnog ASSITEJ-a, najznačajnije  asocijacije profesionalnih pozorišnih stvaralaca za decu i mlade 1965. godine, čiji je bio i jedan od osnivača. U ASITEŽ-u Srbije ukazuju na taj podatak upravo zbog jednog od mnogih problema koji danas stvara prepreke, a to je kontinuitet, dok paradoksalno, jedino ne nedostaje kod prekidanja razvojnih putanja.

U ASITEŽ-u Srbije navode i da, budući da se sa malo raspoloživih sredstava mora postupati racionalno i pažljivo, svaki korak smišlja i kratkoročno, i srednjeročno, i dugoročno. Tako se, i pored nedostatka finansijske podrške za određene dugoročne projekte, „velikom upornošću i malim koracima, uspeva vremenom ostvariti, koliko – toliko, kontinuitet u nekim od programa“.

Jedan od njih je Projekat promocije i аfirmаcije domаćeg drаmskog stvаrаlаštvа zа decu i mlаde pokrenut 2008. godine, čiji je cilj rаzvoj domaće drаmske literаture za mlаdu publiku, informisanje i ohrabrivanje novih generacija dramskih pisaca i spisateljica za pisanje za mladu i najmlađu publiku. U tom cilju je pokrenut i bijenalni konkurs za najbolji originalni dramski tekst za decu i mlade na srpskom jeziku.

“Nadamo se da će se u slučaju ovog konkursa uspostaviti kontinuitet i da ćemo u narednim godinama imati vrednu zbirku dobrih dramskih tekstova za mladu publiku, koja će na najbolji način doprineti afirmaciji pozorišne umetnosti u Srbiji za decu i mlade, visokoj reputaciji srpskih autora u drugim pozorišnim sredinama i pre svega omogućiti mladoj publici da uživa u kvalitetnim umetničkim sadržajima kreiranim specijalno za njih”, poručila je predsednica ASITEŽ-a Srbije
Diana Kržanić Tepavac.

*Foto: Žiri - Damjan Kecojević, Marija Karaklajić i Đurđa Tešić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r