• Search form

04.02.2018 | 14:57

Radikalna mekoća

Radikalna mekoća

Galerija Drina u Beogradu najavila je od 9. februara izložbu “Radikalna mekoća” sa radovima Olivere Parlić, Marijane Ćurčić, Mie Ćuk i Valentine Savić koje donose nov pristup efemernom materijalu i ideji o ostavljanju traga kroz objekt, koji može i ne mora da bude skulptura.

Radikalna mekoća” je stecište polazišta u četiri narativa - umetnice predstavljaju četiri strane kompasa, a mapa je žeđ publike za istraživanjem često sakrivenih aspekata sveta, navela je kustoskinja Aleksandra Lazar u kataloškom tekstu. Izazov za umetnice, kako je dodala, bio je da “zadaju pravac kroz temperovani objekat - tu živu-neživu stvar - i kroz proces koji zgušnjava stvarnost i inicira empatiju, nežnost, oštrinu i humor. Izazov za kustosa je dozvoliti priči da nesputano teče, evokativno i elokventno, u četiri smera koji se susreću u prostoru liminalne materijalnosti”.

Oliveru Parlić, docenta na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, karakteriše transformisanje prepoznatljivih kućnih predmeta u simbolične i poetične objekte koji prevazilaženjem prvobitne funkcionalnosti takođe prevazilaze i oslobađaju ulogu žene. Mia Ćuk koristi fotografiju kao polaznu tačku za analizu kako samog medijuma, tako i ideje o prolaznosti, sećanju i hvatanju trenutka. Marijana Ćurčić problematizuje jednu od najprimamljivijih i najadiktivnijih supstanci današnjice - šećer, dok Valetina Savić kroz svoje skulpture posmatra telo i njegove liminalne granice.

Prema navodima Aleksandre Lazar, u svetu (još uvek) prevashodno muško orijentisanog skulptorskog objekta, materijali postavke “Radikalna mekoća” samosvesno se javljaju kao meki i ženstveni.

Marijana Ćurčić, Lolipops, 2017.

Ručno livene lizalice Marijane Ćurčić (1987) u koje umetnica pohranjuje insekte (uvek pronađene, nikad namerno ubijene) u grobnice od svetlucavog šećera osmišljene su kao svečanost i invokacija, poput gesta zahvalnosti kojim se u Japanu polomljene igle ostavljaju u za to namenjene jastučiće u Šinto hramovima, u znak zahvalnosti i priznanja da ni jedna stvar nije isuviše mala da bi se smatrala beskorisnom. Ali ovo mesto odmora nije ni bezazleno ni permanentno: šećer je koncentrovana esencija koja može biti i otrov. Viktorijanci 19. veka su silom prilika otkrili da se u masovno proizvedenim bombonama mogu izmešati šećer i arsenik. Danas znamo da šećer intenzivira upalne procese i hrani neke bolesti, a ipak se i dalje smatra ukusom nevinosti.

Zavodljiva, neglazirana i pozlaćena keramika Valentine Savić (1970) polazi od profanih objekata svakodnevice (kao što su menstrualni ulošci) i pretvara ih u behar na šaljivim i neobičnim vazama. Savićevoj je blizak jezik rodne umetnosti, tako da s lakoćom igra ping-pong sa svojim prethodnicama: keramička instalacija Network (2016), Večera za Bunjuela (2016) ili performans Proždrljivost (2017), mogući su samo posle Džudi Čikago, Eve Hese, Luiz Buržoa ili Helen Čedvik, pa ipak, njeni radovi nastavljaju sopstveno istraživanje narativa i materijalnosti. Vaze i predimenzionirane pudrijere pokušavaju da razmrse alijenirani odnos sadržaja i one koja sadrži, paralelnog othranjivanja sopstvenog postojanja i podrške postojanju drugoga; nežnost i strah majčinstva (i) kreativnosti; pokušaj da se postane više kroz oduzimanje sadržaja.

Vizuelne sekvence Olivere Parlić (1971) vode u drugom pravcu. Diskretni i tajnoviti, njeni predmeti uzvraćaju eho melanholične empatije prema vremenu provedenom iznad raznih posuda, ispred ogledala, raščešljavajući kosu na budoarskim stolicama u dugim satima pripreme i čekanja. “Ako su nam skulpture Rejčel Vajtrid pokazale prostore koji su nam ostajali nepoznati odlivajući ih u opipljive objekte, Parlićeva čini vreme provedeno oko određenih objekata opipljivim kroz preciznost detalja koji obuhvataju uhvaćene emocije. U njenim sporim (ali ne i statičnim) objektima habitat i imaginacija miroljubivo koegzistiraju na istom prostoru, zauzeti nekim praktičnim zadatkom koji se oteo kontroli, poput melodije koja nas vraća u sećanje. To nisu ‘mašine sa dušama’, već duše nastale iz empatije za sve oblike živih i neživih stvari”, navela je Aleksandra Lazar.

Mia Ćuk

Mia Ćuk (1988) kroz fragment instalacije Brod koji je potonuo iznutra (prvi put u celosti prikazane u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda 2017), evocira ono što nam izmiče, uspostavljajući slikovnu petlju koja podseća na eksperiment.

“Umetnica hvata projektovanu nefiksiranu slajd fotografiju u kutiju namenjenu arhiviranju samih slajdova, stimulišući percepciju procesa i dajući na ovaj način otisak nevidljive mehanike fotografije. Instalacija, koja se javlja kao javni spomenik zastareloj intimnoj dokolici projektovanja slajdova, je suštinski o objektu koji možda nikada nije ni postojao. Što je slabiji naš fokus na vizuelni otisak, to je jača svest o postojanju interpretativnih mehanizama koji utiču na ono šta vidimo i na ono što na kraju spoznajemo kao kontradikcije između meditativnog i arhivskog prostora: bunar u kom se muti slika meseca i stih koji pokušava da ga opiše”, navela je Aleksandra Lazar, ističući da sve četiri umetnice poseduju duhovitost i dobru dozu kritičnosti prema neujednačenim stazama koje vode ka identitetu, otuđenju i drugom/drugima. Njihovi radikalno razigrani objekti odražavaju zamršenost mašte bez koje ne može opstati saosećanje i nada, a to je dovoljno za razmišljanje.

Izložba je posvećena sećanju na Ursulu K. Le Guin (1929-2018), a biće otvorena do 17. marta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r