• Search form

08.06.2014 | 12:08

Preminuo Jurij Gustinčič

Preminuo Jurij Gustinčič

Legendarni slovenački i jugoslovenski novinar Jurij Gustinčič, dugogodišnji dopisnik beogradske “Politike”, koji je beležio i komentarisao neke od najznačajnijih događaja u svetu, preminuo je 7. juna u Ljubljani u 93. godini.

Trst, gde je rođen 1921. godine, Ljubljana, Moskva, Ašhabad, Tbilisi, Beograd, London, Prag, Njujork… samo su neki od gradova u kojima je Gustinčič živeo i radio, ostvarivši jednu od najuspešnijih novinarskih karijera na prostoru bivše Jugoslavije.

Gustinčič je decenijama pisao za “Politiku”, u kojoj se još početkom 50-ih godina 20. veka istakao kao autor Spoljnopolitičke rubrike koja je za vreme Hladnog rata stekla veliki ugled i stručnoj javnosti, kako na Zapadu, tako i na Istoku.

Rođen u Trstu, mladost je proveo u Moskvi, a u Rusiji je i započeo novinarsku karijeru.

Izveštavao je za Radio Moskvu i Radio Jugoslaviju za vreme Drugog svetskog rata, a po njegovom završetku je postao dopisnik “Politike”.

Bio je dopisnik iz Londona devet godina, a 13 godina iz Njujorka, a izveštavao je i iz Čehoslovačke, sa Kipra, iz Grčke, Izraela…

Iz Praga je izveštavao o ruskim tenkovima, a iz Vašingtona o aferi “Votergejt”. U Beloj kući je 1980. intervjuisao predsednika Džimija Kartera, a bio je i među malobrojnim novinarima koji su prisustvovali sastanku Ričarda Niksona i Josipa Broza Tita.

Po preseljenju iz Beograda u Ljubljanu, radio je u spoljnoj redakciji RTV Ljubljana.

Sarađivao je i sa “Borbom”, NIN-om, “Novom Dalmacijom”, “Vremenom”, “Mladinom”, za koju je pisao gotovo do kraja života.

Bio je prvi slovenački novinar koji je dobio državno odlikovanje.

Povodom njegove smrti, TV Slovenija emituje 8. juna dokumentarni film “20. vek Jurija Gustinčiča”.

U intervjuu povodom snimanja tog filma, između ostalog, Gustinčič je rekao da su pritisci na novinare u bivšoj Jugoslaviji bili najveći krajem 50-ih i početkom 60-ih godina, posebno posle afere Milovana Đilasa. Pojavom liberalizma 60-ih godina, novinarska profesija se bitno izmenila, dodao je Gustinčič, koji je smatrao i da novinar u svom pristupu poslu treba da bude umeren, odnosno da ne preteruje. Novinarski skeptizicam je, kako je naveo, vrlo poželjan, ali ne bi trebalo da preraste u duboki pesimizam. “Novinar mora imati meru”, govorio je Gustinčič.

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r