• Search form

13.08.2018 | 21:49

Kako smo živi

Kako smo živi

Galerija Remont u Beogradu, posle kraće letnje pauze, nastavlja 20. avgusta program izložbom crteža Aleksandra JevtićaKako smo živi” koja se bavi strategijama preživljavanja – od onih iz najbližeg okruženja autora – sopstvenog komšiluka, do svih ostalih od pamtiveka do danas.

Jevtić pritom ne daje sud o tome šta treba, ili sme, da nastavi da postoji, a šta ne.

Kao jednu od tih strategija, koja zauzima posebno mesto, Jevtić navodi skrivanje, zato što je “posebno smešna, posebno strašna i posebno karakteristična za opstanak umetnosti i umetnika”. Zato će se i prateće radionice-performansi u okviru izložbe baviti odnosom skrivanja i stvaranja.

Prema navodima Jevtića, crteži koje radi polaze na površinskom nivou od odnosa prema lokalnoj sredini, u kojoj živi i radi – udaljenim predgrađima Beograda. U tom smislu, oni su duboko psihogeografski.

“Koristim svoje tehničko obrazovanje i iskustvo u oblasti ilustracije da razvijem kompleksne pripovedačke celine, koristeći granična rešenja. Hod po ivicama dualizama kao što su dvodimenzionalno-trodimenzionalno, temporalno-prostorno, figuralno-apstraktno, formalno-neformalno, realno-fantastično, služi kao izraz moje fascinacije isprepletanim urbanim mutacijama kojima smo okruženi u doba kada su identitet i uloga ljudske vrste više nego ikad nejasan i podložan preispitivanjima”, naveo je Jevtić povodom izložbe.

“Suočeni sa nužnošću prihvatanja životinja, biljaka, mašina, građevina, predmeta, kibernetskih entiteta, zamišljenih i mitskih bića, simboličkih i znakovnih entiteta i ostalih neimenljivih i nepoznatih pojava, kao ravnopravnih delova slagalice u kojoj živimo, u kojoj je svaka od tih stvari u pođednakoj relaciji s ostalima, uprkos i upravo zbog nesigurnosti i nepredvidljivosti konteksta, možemo se i moramo prepustiti odnosima koji nam deluju bizarno, neprimereno i haotično”, naveo je Jevtić, dodajući da je oslobađajući kulturni i psihološki efekat tog “moranja” – suštinski sadržaj i poruka njegovih crteža.

U tom smislu, kako je istakao, ponosno ističe njihovu zabavljačku funkciju, eksplicitno odbijajući da prihvati izbor između ozbiljnog i smešnog kao uzajamo isključiv.

Rođen 1978. godine u Čačku, Aleksandar Jevtić završio je Fakultet primenjenih umetnosti (smer Grafika i knjiga). Nekoliko godina je radio kao ilustrator, a zatim se posvetio istraživanju crteža i radu sa decom, mladima i ugroženim grupama. Vodio je radionice za decu i mlade u Regionalnom centru za talente i centru za likovno obrazovanje “Šumatovačka”.

Od 2015. vodi eksperimentalnu radionicu “Osmatračnica”, a od 2016. radi kao nastavnik likovne kulture i crtanja, slikanja i vajanja u Osnovnoj školi “Svetozar Marković” u Beogradu.

Izložba “Kako smo živi” u Remontu biće otvorena do 7. septembra.

(SEEcult.org)

Was ist Kunst, Marinela Koželj?
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r