• Search form

22.08.2018 | 11:03

Umetnost sa rizikom

Umetnost sa rizikom

Uklanjanje skulpture Milorada Miće Stajčića sa Diznijevim junacima iz izloga Kulturnog centra Srbije u Parizu, na intervenciju Ministarstva kulture i informisanja, izazvalo je burne reakcije u javnosti, a komentar tim povodom dali su za SEEcult.org kustoskinja grupne izložbe “Kraj i početakKsenija Marinković i sam umetnik, koji kaže da uvek mora biti spreman na sve scenarije, jer je njegova umetnost najčešće duhovita i provokativna.

“Koliko sam ja obavešten, skulptura (Over The Rainbow) je pomerena iz izloga u drugi deo galerije, što je u neku ruku prihvatljivo ako se uzme u obzir da je izložba petoro autora. Moja umetnost je najčešće duhovita i provokativna, poseduje element socijalnog eksperimenta, tako da moram biti spreman na sve scenarije i staviti sebe u ulogu posmatrača. U tom smislu, prihvatam svaki razvoj događaja, pa i cenzuru”, naveo je Mića Stajčić.

Sa druge strane, kako je dodao, da je bilo koji drugi umetnik u pitanju, osudio bi taj događaj, jer “svaka cenzura umetnosti je loš signal za društvene slobode i status savremene umetnosti u Srbiji uopšte”.

Kustoskinja izložbe “Kraj i početakKsenija Marinković izjavila je da je savremena umetnost “dinamični poligon najrazličitijih stvaralačkih praksi”, o čemu svedoče brojni primeri koje publika može videti kako u domaćim, tako i u stranim muzejima savremene umetnosti.

“Kulturni centar Srbije u Parizu predstavlja različite sadržaje, a savremena umetnost samo je jedan deo toga, dok drugi čine brojni drugi programi. Izložbom je predstavljen rad pet autora koji se bave ispitivanjem granica izražajnih mogućnosti skulpture u savremenom stvaralaštvu. Na ovaj način dela naših umetnika idu ukorak da svetskim referentnim primerima i predstavljaju živost i bogatstvo jedne scene. Izložba u celini obiluje i referencama na kulturno nasleđe našeg podneblja u upotrebi i načinu oblikovanja materijala kao što su koža, drvo, kamen. Neki radovi bave se univerzalnim temama ontološkog tipa, drugi nekim opštim društvenim fenomenima. Kreativnost svakog umetnika ponaosob zaslužila je njihovu selekciju za ovu izložbu”, navela je Ksenija Marinković.

Navodeći da se izlog Kulturnog centra Srbije u Parizu nalazi naspram Centra savremene umetnosti “Žorž Pompidu” i ima veliku vidljivost za publiku koja dolazi iz svih delova sveta sa interesovanjem za aktuelne umetničke prakse, Ksenija Marinković dodala je da je postavka imala za cilj da delo - jedino u okviru cele selekcije koje predstavlja komentar na javni prostor - bude smešteno u adekvatan kontekst.

"U trenutku prezentacije izložbe savremene umetnosti, što je i naznačeno na plakatu, prostor Centra poprima odlike galerijsko-izložbenog prostora, te je svaka drugačija konotacija suvisla. Dala sam saglasnost da se rad pomeri, jer je reakcija izašla iz okvira komunikacije na temu predstavljanja umetničkog stvaralaštva. Svakako verujem da je dobro da dela i ostalih umetnika dobiju jednaku vidljivost”, navela je Ksenija Marinković.

Skulptura "Over the rainbow", koja prikazuje Mikija Mausa i Paju Patka u položaju koji aludira na seksualni odnos, uklonjena je 20. avgusta iz izloga KIC Srbije u Parizu na intervenciju Ministarstva kulture, kao "artefakt koji je izazvao kontroverze u srpskoj dijaspori, ali i u domaćoj javnosti”.

“Ne ulazeći u prostor slobode umetničkog koncepta, Ministarstvo kulture i informisanja smatra da takva vrsta sadržaja nije prikladna za KIC u Parizu i predstavljanje jedne države u svetu. Prostora za takve umetničke provokacije ima dovoljno”, navedeno je u saopštenju, uz napomenu da je izložbu “Kraj i početak” podržala komisija koja predlaže programe za KIC u Parizu, ali se Stajčićevo delo “nije nalazilo u vizuelnoj dokumentaciji priloženoj uz konkursni materijal, te stoga odgovornost za njegovo pojavljivanje u izlogu KIC Srbije, pripada isključivo kustosu izložbe i direktoru Centra”.

Komisija za predlaganje programa za KIC Srbije u Parizu saopštila je tim povodom da skulptura “Over the rainbow” ne predstavlja bilo kakav šok za parisku scenu, niti je namera da prezentuje sadržaj kao nacionalni stav, već je samo jedan od radova na kolektivnoj izložbi “Kraj i početak”.

“U Parizu, gradu sa velikim umetničkim kapacitetom, potencijalom i raznolikošću, ovakav rad ne predstavlja šok. Rad je nastao 2009. i nema nikakve veze sa savremenim okolnostima u državama u kojima je izlagan - tada je predstavljao razmišljanje autora na temu sa kojima se on kao savremeni umetnik susreće, a koja je predmet njegovog interesovanja: društvo i pozicija čoveka u njemu”, navela je Komisija u saopštenju povodom uklanjanja Stajčićeve skulpture, uz pohvale kustoskinji Kseniji Marinković za izložbu.

Na izložbi “Kraj i početak”, koja je otvorena od 9. do 31. avgusta, predstavljeni su radovi neformalne umetničke grupe Dimenzija, u kojoj su, uz Stajčića, i Ivana Milev, Miodrag Miša Rogan, Milorad Panić i Petar Sibinović.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r