• Search form

13.01.2014 | 13:26

Trifunović za 2013. Irini Subotić i Popadiću

Trifunović za 2013. Irini Subotić i Popadiću

Nagradu “Lazar Trifunović” za 2013. godinu ravnopravno su dobili Irina Subotić i Milan Popadić, a biće im uručena 14. januara u Kulturnom centru Beograda, uoči otvaranja autorske izložbe “Kritičari su izabrali” Save Stepanova, koji je dobio to priznanje za kritičko i teorijsko promišljanje moderne i savremene vizuelne umetnosti za 2011. Ujedno će biti uručeno i priznanje Društva istoričara umetnosti Srbije (DIUS) za najbolju autorsku izložbu u 2013. godini, koje je dobila Sanja Kojić Mladenov za izložbu “Fluks likvida” u Zrenjaninu.

Irina Subotić nagrađena je za monografiju “Nandor Glid”, u izdanju Fondacije Vujičić kolekcija, a Milan Popadić za zbirku eseja “Čiji je Mikelanđelov David? (Baština u svakodnevnom životu)”, u izdanju Centra za muzeologiju i heritologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Prema obrazloženju žirija nagrade “Lazar Trifunović” za 2013, Irina Subotić je i monografijom posvećenom Glidovom vajarskom delu dala “dragoceni stvaralački doprinos izučavanju nacionalne istorije umetnosti potvrđujući aktivno i vitalno profesinalno prisustvo na naučnoj sceni”.

“Ova knjiga će svakako biti i jedan od udžbenika za buduće istoričare umetnosti i istraživače naše baštine”, istakao je žiri koji su činili Jelena Stojanović, Ljiljana Ćinkul i Sava Stepanov.

Irina Subotić se fokusira u nagrađenoj monografiji na stvaralački doprinos Glida kao na integralni deo istorije moderne skulpture druge polovine 20. veka. U toj istoričarsko-umetničkoj studiji, podeljenoj na pet poglavlja, Irina Subotić prati hronološki tok u Glidovom stvaralaštvu ističući jedan od umetnikovih fundamentalnih etičkih stavova koji glasi: “Umetnik mora da bude savest svoga vremena”.

Glidova dramatična personalna i istorijska svedočanstva o užasima Drugog svetskog rata, uz dozu ideološke matrice, sudbinski su odredila magistralni tok njegove skulpture i njenu vizuelnu znakovnost o kojoj piše Irina Subotić. U tom kontekstu ona prati Glidov celokupni stvaralački opus i genezu njegovih glavnih dela - memorijalnu/spomeničku skulpturu posvećenu stradalima i stratištima u ratu - od Trebinja i Zavale, preko Mauthauzena, Dahau, Subotice ili Kragujevca, do Menore koja je u Solunu postavljena posle umetnikove smrti, naveo je žiri, ističući da Irina Subotić u monografiji o Glidu, u istraživačkom maniru dobrog poznavaoca scene i profesionalca visokih načela, prati bitne aspekte umetnikovog stvaralaštva ističući njegovu snažnu individualnost i kontekstualizujući njegov opus u magistralni tok nacionalne skulpture druge polovine 20. veka.

U obrazloženju nagrade Milanu Popadiću za knjigu eseja “Čiji je Mikelanđelov David? (Baština u svakodnevnom životu)” , žiri je istakao da to izdanje predstavlja pomak u kritičkom promišljanju svakodnevice i vizuelne kulture danas.

Knjiga je nastajala u periodu od 2009. do 2012. godine i sastoji se od osam poglavlja koja pojedinačno obrađuju različite teme od naučno-teorijskih koncepata do popkulturnih modela, gde se kritički promišljaju tako daleki a bliski predmeti, kao što su srpski manastirski kompleks iz 12. veka, ikona italijanske renesanse iz naslova, dobro poznata zgrada na Ušću, novopazarski sebilj ili Malroov tragični humanizam između ostalih, u procesu stvaranja jednog novog teksta, teksta vizuelne kulture svakodnevice ovde i danas.

Nagrada “Lazar Trifunović” biće uručena Irini Subotić i Popadiću u galeriji Artget, uoči otvaranja izložbe “Kritičari su izabrali” Save Stepanova, dobitnika nagrade “Lazar Trifunović” za 2011. godinu. Stepanov projektom “O umetnosti (i o biciklu)” predstavlja u Likovnoj galeriji KCB-a dva vojvođanska umetnika koji pripadaju različitim generacijama srpske umetnosti - Milana Konjovića i Stevana Kojića.

Uporedo sa nagradom “Lazar Trifunović”, koja nosi ime uticajnog srpskog istoričara umetnosti i profesora, dodeljno je i priznanje DIUS-a za najbolju autorsku izložbu savremene likovne umetnosti u 2013, koje je dobila Sanja Kojić Mladenov za autorsku koncepciju, strukturu, selekciju umetnika i tekstualnu elaboraciju izložbe “Flux likvida” (Tečenje tečnosti), održanu u Salonu Narodnog muzeja u Zrenjaninu od 14. oktobra do 8. novembra 2013. godine, u organizaciji Savremene galerije u Zrenjaninu.

Izložba “Flux likvida” bio je odgovor Sanje Kojić Mladenov na poziv da se jubilarno 10. Bijenale akvarela, osnovano u Zrenjaninu 1991. godine, posveti definisanju principa umetničkog delovanja u širem dijapazonu medija koji bi se mogli izvesti iz logike koju rad u tehnici akvarela nameće.

Kako je istakao žiri DIUS-a u obraloženju, iako je Sanja Kojić Mladenov odgovorila na poziv da bude selektorka 10. Bijenala akvarela jakom autorskom koncepcijom, nije prosto iskoristila tu priliku za realizaciju nekog projekta svojstvenog svojoj kustoskoj praksi, već je autorski  doprinos usmerila prevashodno na redefiniciju kriterijuma selekcije tematskih okvira, tipova umetničkih praksi i samih umetnika.

Time je ujedno osavremenila profil institucije i uskladila ga sa tipologijom aktuelnih umetničkih kretanja na lokalnoj i međunarodnoj sceni, a i čvršće ga definisala spram mnoštva manifestacija koje izlažu gotovo sve što se na zadovoljavajući način proizvede u nekom mediju čijem negovanju su posvećene. Taj vid osnaživanja institucije i simboličkog ulaganja u njen razvoj veoma je vredna stvar u današnjem trenutku u kojem su institucije umetnosti u Srbiji sve više izvan fokusa i opšte javnosti i organa javne uprave, naveo je u obrazloženju žiri DIUS-a koji su činili: Stevan Vuković, Sava Ristović i Gordana Dobrić.

*U PRILOGU: obrazloženja žirija nagrade “Lazar Trifunović” i priznanja DIUS-a za 2013. godinu

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r