Oktobar u Jugoslovenskoj kinoteci
Jugoslovenska kinoteka prikazaće u oktobru cuklus restaurisanih filmova Ingmara Bergmana, povodom stogodišnjice rođenja tog slavnog švedskog reditelja, a najavila je i retrospektive srpskih glumaca Pavla Vuisića i Miodraga Petrovića Čkalje, povodom godišnjica njihovih smrti, dok je ciklus velikana svetskog filma posvetila Elizabet Tejlor. Uz revije češkog i slovačkog, te norveškog i kubanskog filma, najavljen je i program posvećen Glavnoj železničkoj stanici Beograd, nedavno izmeštenoj posle više od 130 godina rada u Savamali. Na programu su i filmovi u izboru holivudskog producenta Den Tane, kao i redovni ciklusi Nemi dan, Šok koridor, Sećanje na….
Jugoslovenska kinoteka predstaviće 1. oktobra knjigu “Neispričane priče” hrvatskog reditelja i scenariste Rajka Grlića, u njegovom prisustvu, uz projekciju nagrađivanog filma “Ustav Republike Hrvatske” (2016) s Nebojšom Glogovcem u jednoj od poslednjih uloga pre prerane smrti.
Dani češkog i slovačkog filma, organizovani povodom stogodišnjice diplomatskih odnosa, svečano će biti otvoreni 2. oktobra projekcijom filma “Masarik” (2016) u režiji Juliusa Ševčika, a naredna četiri dana biće nastavljeni u Muzeju u Kosovskoj delima Miloslava Lutera, Ivete Grofove, Dana Pribana, Rudolfa Havlika, Zuzane Liove, Radeka Bajgara i Petera Bebjaka.
U očekivanju novog filma “Zvezda je rođena” Bredlija Kupera, koji i igra u tom ostvarenju sa Lejdi Gagom, publika Jugoslovenske kinoteke podsetiće se 3. oktobra dve ranije verzije pod istim naslovom – u režiji Džordža Kjukora (1954), sa Džudi Garland i Džejmsom Mejsonom, te u režiji Frenka Pirsona (1976), sa Barbrom Strejsend i Krisom Kristofersonom.
Dani norveškog filma posvećeni su od 10. do 14. oktobra delima reditelja Erika Popea. Biće prikazana ostvarenja tog autora cenjenog i u evropskim okvirima nastala u rasponu od petnaestak godina, uključujući filmove “Havaji, Oslo” (2004) i "Hiljadu puta laku noć" (2013) sa Žilijet Binoš, te najnoviju produkciju “Utoja, 22. jul” (2018).
Stogodišnjica rođenja slavnog švedskog reditelja i scenariste Ingmara Bergmana (1918-2007) biće obeležena od 16. do 21. oktorba programom njegovih restaurisanih filmova, počev od oproštajnog dela “Sarabanda” (2003) sa Liv Ulman i Erlandom Jozefsonom. Slede “Persona”, “Divlje jagode”, “Jesenja sonata”, “Sedmi pečat”, te dokumentarni “Ostrvo Bergman” (2004) u režiji Mari Nirerod. Za 17. oktobar najavljena je i panel diskusija o Bergmanu.
Za 23. oktobar najavljen je kultni američki horor film “Noć veštica” (1978), povodom 40-godišnjice od premijere u režiji Džona Karpentera, a potom i verzija u režiji Stiva Majnera iz 1998. godine, povodom dve decenije od premijernog prikazivanja.
Dani kubanskog filma, povodom 75 godina diplomatskih odnosa Srbije i Kine, biće održani od 24. do 28. oktobra. Na otvaranju će biti prikazan film “Sećanja na nerazvijenost” (1968) Tomasa Gutiereza Alee, a na zatvaranju “Slobodna Kuba” (2015) Horhea Luisa Sančeza.
Kinoteka će podsetiti 29. i 30. oktobra na nedavno preminulog američkog glumca Berta Rejnoldsa izborom njegovih filmova među kojima su “Oslobađanje” (1972) Džona Bormana i “Noći bugija” (1997) Pola Tomasa Andersona.
Oktobarski program u Muzeju Jugoslovenske kinoteke počinje 1. oktobra specijalnom projekcijom dokumentarnog filma “Dugo putovanje u rat”, uz prezentaciju scenariste i reditelja Miloša Škundrića.
Povodom smrti istaknutog direktora fotografije Đorđa Nikolića, 3. oktobra biće prikazan izbor iz njegovog bogatog opusa: “Štićenik” (1966) u režiji Vladana Slijepčevića, “Nema problema” (1984) Miće Miloševića i “Biće skoro propast sveta” (1968) Aleksandra Saše Petrovića.
Dani češkog i slovačkog filma ponudiće od 3. do 6. oktobra sedam ostvarenja u produkciji i koprodukciji dve kinematografije iz nekada zajedničke države, kao što su “Trabantom na kraj sveta” (2014) češkog reditelja Dana Pribana ili “Linija” slovačkog autora Petera Bebjaka.
Na osnovu želja gledalaca, 7. oktobra na programu je trilogija Vudija Alena “Ljubav u Barseloni” (2008), “Ponoć u Parizu” (2011) i “Rimu, s ljubavlju” (2012).
Povodom 30 godina od smrti velikana srpskog glumišta Pavla Vuisića (1926-1988), od 8. do 10. oktobra biće prikazano devet filmova u kojima je ostvario neke od maestralnih uloga. Na programu su “Tri koraka u prazno” (1958) Vojislava Nanovića, “Tren” (1978) Stoleta Jankovića, “Ko to tamo peva” (1980) i “Maratonci trče počasni krug” (1982) Slobodana Šijana…
Za redovan ciklus Moj izbor listu je ovoga puta sastavio producent, glumac i uspešni ugostitelj, poznat kao “naš čovek iz Holivuda” - Den Tana. Odabrao je evergrin naslove, mada različite po žanru, temama, zemljama porekla… Od 11. do 13. oktobra biće prikazano devet filmova u velikom istorijskom rasponu od “Građanina Kejna” (1941) Orsona Velsa do “Varljivog sunca” (1994) Nikite Mihalkova.
Povodom 15 godina od smrti Miodraga Petrovića Čkalje (1924-2003), jednog od najpopularnijih srpskih glumaca, u Muzeju Kinoteke od 14. do 16. oktobra biće prikazani filmovi “Zajednički stan” (1960) Marijana Vajde, “Ljubav i moda” (1960) Ljubomira Radičevića, “Silom otac” (1969) Soje Jovanović i drugi, kao i film “Paja i Jare” (1973) Mila Đukanovića, u kojem su zajedno igrali Čkalja i Pavle Vuisić.
Od 17. do 19. oktobra Kinoteka će biti domaćin festivala kratkih filmova MikroFAF, koji organizuje Udruženje Satibara.
U nastavku ciklusa Beogradski filmoplov, 23. oktobra autor knjige “Filmski vodič Beograda 1944-1963" Slobodan Aranđelović preporučuje “Karmen” (1915) Čarlija Čaplina, “Muškarci su takvi” (1954) Iva Robera, argentinski film “Mutne vode teku” (1952) Uga del Karila i meksički “Zatvor za žene” (1951) Migela M. Delgadoa.
Tradicionalna Nema sreda posvećena je 24. oktobra francuskom reditelju s početka 20. veka Luju Fejadu, koji je među prvima uveo snimanje filmskih serijala. Na programu su njegov dugometražni film “Fantomas” (1913), krimi drama sa Rene Navarom i serija kratkih avanturističkih filmova “Žideks” (1917) u dva termina sa po šest epizoda.
Glavna železnička stanica u Beogradu, cija je zgrada zatvorena proteklog leta za saobraćaj posle 134 godine rada - zbog potrebe realizacije projekta Beograd na vodi, zvezda je posebnog programa koji će biti prikazan 25. oktobra u Muzeju Jugoslovenske kinoteke. Program obuhvata igrani film “Zadah tela” (1983) Živojina Pavlovića, te inserte iz većeg broja starih dokumentaraca u kojima se vidi železnička stanica, zaključno sa filmom “90 prkosnih godina – Dokumentarni film o Železničkoj stanici Beograd” (1974). Za kraj je najavljen kolaž inserata iz igranih filmova u kojima se bitne scene dešavaju na stanici koja je sada otišla u istoriju.
Ciklus Velikani svetskog filma posvećen je glumici Elizabet Tejlor, koja je dugo smatrana najlepšom ženom na svetu i bila jedna od poslednjih velikih zvezda starog Holivuda. Od 26. do 29. oktobra na repertaoru je 11 njenih filmova – čuvena “Kleopatra” (1963) Džozefa Mankieviča, gde joj je partner bio životni saputnik Ričard Barton, ali i “Lesi se vraća kući” Freda Vilkoksa (1943), film u kojem je plenila još kao devojčica. Odabrani su i “Mačka na usijanom limenom krovu” (1958) Ričarda Bruksa, sa Polom Njumenom, “Ko se boji Virdžinije Vulf” (1966) Majka Nikolsa, ponovo sa Bartonom, “Odsjaji u zlatnom oku” (1967) Džona Hjustona, sa Marlonom Brandom…
Za ljubitelje horora i fantastike Šok koridor je za sam kraj oktobra pripremio šest filmova američkog reditelja Stjuarta Gordona, među kojima su “Iz druge dimenzije” (1986), “Lutke” (1987) i “Jama i klatno” (1991).
Posetioci Muzeja Jugoslovenske kinoteke moći će da se podsete tokom oktobra i nedavno preminulih umetnika - slovenačkog glumca Matije Barla (Kekec,1951), direktora fotografije Ričarda H. Klajna, glumica Barbare Haris i Marije Rom, scenariste Nila Sajmona i reditelja Moše Mizrahija.
Sajt Kinoteke je kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)