• Search form

16.02.2015 | 13:17

Tumačenja umetnosti 90-ih

Tumačenja umetnosti 90-ih

Različiti modeli tumačenja umetnosti u Srbiji 90-ih godina 20. veka tema su razgovora u kojem će 19. februara u Narodnom muzeju u Beogradu učestvovati autori prelomnih izložbi tog perioda Jerko Denegri, Miško Šuvaković i Branislav Dimitrijević.

Razgovor “Etika, radikalizam, umetnost opasnosti” organizovan je u završnici izložbe “Pit Mondrijan. Slučaj Kompozicije II”, a moderiraće ga Stevan Vuković. Polazna tačka za razgovor biće konkretni delovi tekstova Denegrija, Šuvakovića i Dimitrijevića o radovima nekih od umetnika zastuplјenih na izložbi “Pit Mondrijan. Slučaj Kompozicije II”.

Kustoske pozicije Dengrija, Šuvakovića i Dimitrijevića, kao autora izložbi 90-ih godina, snažno su uticale i na kontekstualizovanje radova i na polarizovanje autorskih pozicija umetnika sa nezavisne umetničke scene u Srbiji 1990-ih, naveo je Narodni muzej.

Razgovor ima za cilј da rekonstruiše modele tumačenja kritičkih pozicija umetnika koji su delovali u “vreme krize” (Denegri), “u entropijskoj kulturi” (Šuvaković), u “društvu opasnosti” (Dimitrijević), kao i teorijske i kustoske artikulacije strategija otpora za njih neprihvatlјivim paradigmama koje su tada nametale zvanične institucije kulture i mediji.

Izložba “Pit Mondrijan. Slučaj Kompozicije II”, otvorena   krajem novembra u Narodnom muzeju, obuhvata, osim centralnog eksponata “Kompozicija II”, i radove desetak domaćih umetnika, koji su u specifičnoj interakciji sa Mondrijanom, jednim od najznačajnijih umetnika apstraktnog slikarstva 20. veka.

Na izložbi su predstavljeni i radovi Gorana Đorđevića, Nikole Pilipovića, Aleksandra Dimitrijevića, Zorana Naskovskog, Jelice Radovanović, Dejana Anđelkovića, Dobrivoja Krgovića, Mrđana Bajića i Vesa Sovilјa, kao i dva neautorizovana projekta. Radovi savremenih umetnika koji nisu sačuvani prezentovani su fotografskim zapisima i drugim dokumentarnim materijalom, a jedna od umetničkih instalacija uklјučuje i nekoliko značajnih dela iz Zbirke strane umetnosti Narodnog muzeja u Beogradu.

Autorke izložbe Jelena Dergenc i Simona Ognjanović rasvetlile su tokom pripreme tog projekta mnoge muzeološke i umetničke kontekste u koje se Mondrijanova slika periodično uplitala tokom nekolikio decenija. Preko tih priča moguće je pratiti i razumevati različite pozicije i shvatanja koja su definisala umetničku, kulturnu i društvenu realnost u lokalnom kontekstu. Namera autorki bila je i da se otvori pitanje uloge muzeja u stvaranju i legitimisanju vrednosti, značenja i umetničkih pozicija, kao i odnosa muzeja kao mesta proizvodnje memorije i žive umetničke produkcije.

Izložba će biti otvorena do 22. februara, nakon čega sledi zatvaranje Narodnog muzeja radi nastavka rekonstrukcije kako bi ponovo bio otvoren u maju 2016.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r