• Search form

28.02.2015 | 12:03

Uspeh baziran na entuzijazmu

Uspeh baziran na entuzijazmu

Reditelj Vuk Ršumović i ekipa njegovog nagrađivanog debitantskog filma “Ničije dete”, koji je učestvovao na dvadesetak festivala od svetske premijere u Veneciji krajem prošlog leta, posebno su uzbuđeni pred domaću premijeru 28. februara na 43. Festu, koju vide kao važnu tačku u festivalskom životu tog niskobudžetnog ostvarenja, snimljenog pre svega zahvaljujući entuzijazmu i uz razna odricanja.

Zasnovan na istinitoj priči o dečaku koji je odrastao među vukovima, Ršumovićev emotivni film osvojio je do sada na međunarodnim festivala desetak nagrada, i to i kritike, i publike, a izazvao je i veliko interesovanje publike 43. Festa, budući da je jedan od prvih koji je gotovo rasprodat.

Put do uspeha, međutim, bio je trnovit i, kako je rekao producent Miša Mogorović iz kuće Art & Popcorn, trebalo bi da bude presedan, a ne pravilo, budući da ni mnogi članovi ekipe nisu dobili honorar kako bi film uopšte mogao da bude snimljen.

“Ovo je rezultat sinergije i autorske i producentske ekipe, a da je film dobio sramno malo para – dobio je sramno malo para”, rekao je Mogovorić na konferenciji za novinare 43. Festa, na kojem će “Ničije dete” biti prikazano i 1. marta u bioskopu Fontana.

Osvajanje nagrada, prema rečima Mogorovića, uglavnom donosi “tapšanje po ramenu” i obezbeđuje određena sredstva za dalje prisustvo na festivalima.

Ršumović je rekao da budžetska ograničenja jesu uticala na krajnji ishod rada na filmu, mada mogu da budu i stimulativna u umetničkom radu.

Ršumović je emotivno vezan za Fest, s obzirom da je svojevremeno radio za festivalski bilten, a posebno ga, kako je rekao, zanima kako će reagovati kolege, prijatelji, rodbina…

Publika na svetskim festivalima, kako se pokazalo, odlično razume film, jer svi osećaju emociju, identifikuju se sa dečakom i njegovom sudbinom. Priča filma ima arhetipske elemente i srodna je mitovima i legendama u različitim kulturama.

“To je naša i univerzalna priča”, rekao je Ršumović, koji je scenarista filma o divljem dečaku koga su lovci pronašli u šumama Bosne sredinom 80-ih, nakon čega je poslat u Beograd na resocijalizaciju. Suprotno očekivanjima, u sledećih pet godina znatno je napredovao, ali je, početkom rata u Bosni, poslat nazad i bio primoran da učestvuje u ratu…

Glavni glumac, mladi naturščik Denis Murić, jedna je od zvezda 43. Festa, budući da igra i u filmu “EnklavaGorana Radovanovića, koji će biti premijerno prikazan 3. marta u Sava centru.

Uoči premijere “Ničijeg deteta”, Murić je rekao da ima pozitivnu tremu, a pozvao je pravog “divljeg dečaka” da se javi – ako eventualno bude u publici.

“Voleo bih da ga sretnem. Ako gleda film, neka se javi, da se vidimo”, rekao je Murić.

Prilikom snimanja “Ničijeg deteta” najteže mu je bilo to što je uloga zahtevala da ne priča mnogo, već da se izražava mimikom.

“Pošto sam ja hiperaktivan, najzanimljivije su mi bile scene u kojima sam morao da se pentram”, rekao je Murić, koji je poreklom iz Zvečana na Kosovu, pa mu je, kako je naveo, tema filma “Enklava” bila bliža, jer “živi u tim pričama”.

Ršumovićev film imao je svetsku premijeru u selekciji “Nedelja međunarodne filmske kritike” na 71. Mostri, na kojem je osvojio tri nagrade - Nagradu publike, kao i nagradu FIPRESCI za najbolji film u zvaničnim i paralelnim programima izuzev glavnog, te nagradu za najbolji scenario u okviru selekcije “Nedelja kritike” koju dodeljuje FEDEORA. Između ostalog, osvojio je i nagradu publike na 12. Zagreb film festivalu, koji je i otvorio i na na kojem je imao regionalnu premijeru u oktobru 2014.

Film je potom nagradjen i u Egiptu, Španiji, Palm Springsu... Bio je do sada u distribuciji u Italiji, biće i u bioskopima u Španiji, a pregovara se i za prikazivanje u SAD i pojedinim zemljama istočne Evrope.

Film je nastao u produkciji Mogorovićeve kuće Art & Popcorn, u koprodukciji sa Radio-televizijom Srbije, Baboon Production iz Srbije i Kinoramom iz Hrvatske, a dobio je i podršku Filmskog centra Srbije, Grada Beograda i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Fest je svečano otvoren 27. februara u Sava centru, uz defile domaćih filmskih zvezda i ličnosti iz šou biznisa crvenim tepihom, a do 8. marta prikazaće više od 120 filmova, od kojih 90 premijernih, uključujući i tri nova takmičarska programa koja su uvedena umesto dosadašnjeg “Evropa van Evrope”.

Zvezde na otvaranju 43. Festa bili su srpska glumica Milena Dravić i ruski reditelj Aleksandar Sokurov, kojima je dodeljena novoustanovljena nagrada Beogradski pobednik za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti.

Cene ulaznica za 43. Fest su 250, 300 i 350 dinara – u zavisnosti od termina, a do sada ih je, prema navodima organizatora, prodato više od 52.000.

Festivalski sajt je fest.rs, a program 43. Festa nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno OVDE (pdf).

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Dnevnik 1974-1975, New York
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r