Najbolji projekti na ZagrebDoxu
Finski projekat dokumentarnog filma “Unforgiven” (Neoprošteni) i francuski “Solenzara, An ode to nostalgia” (Solenzara, oda nostalgiji) dobili su nagrade ovogodišnjeg programa ZagrebDox Pro, a specijalno priznanje dodeljeno je projektu “Zašto je Dragan napravio orkestar” reditelja Nikole Spasića iz Srbije.
ZagrebDox Pro je program usavršavanja namenjen autorskim dokumentarnim projektima u različitim fazama razvoja, a na 11. ZagrebDoxu predstavljeno je 11 projekata koje su odabrali voditelji radionice i moderatori pitching foruma Leena Pasanen i Stefano Tealdi.
Nagrada HBO Adria za najbolji predstavljeni projekt u razvoju (HBO Adria Award for Best Pitch) pripala je finskom projektu “The Unforgiven” reditelja Larsa Feldballe-Petersena i producenta Aria Matikainena, priča o ratnom zločincu i njegovom povratku u život. Nagrada uključuje 2.000 evra za dalji razvoj projekta.
Neoprošteni
Francuski projekat “Solenzara, An ode to nostalgia” reditelja Stephana i Pascala Regolia, te producenta Pierrea Le Bloa, osvojio je nagradu ZagrebDox Pro-a za najbolji projekat (ZagrebDox Pro Award For Best Project), koja uključuje jednogodišnje mentorstvo projekta. Ovogodišnji mentor je Hans Robert Eisenhauer, dugogodišnji urednik na ZDF/Arte koji odnedavno vodi producentsku kuću Ventana film, koproducenta filma “Povratak u Homs” koji je 2014. godine na Sandensu osvojio Veliku nagradu žirija za najbolji strani dokumentarac.
Zbog neizmernog napretka tokom radionice i sjajne prezentacije projekta, spontano posebno priznanje dobio je projekat “Zašto je Dragan napravio orkestar” reditelja Nikole Spasića iz Novog Sada i producentkinje Lidije Teleki o samohranom ocu koji osniva orkestar sa svoja tri sina, ali ne samo da bi zaradio za život, već i ujedinio porodicu.
Zašto je Dragan napravio orkestar
Među predstavljenim projektima bili su i “Slatko od Ništa” nagrađivanog dokumentariste Borisa Mitića, koprodukcija Francuske, Hrvatske i Srbije, “Zid smrti, i tako to” Mladena Kovačevića, takođe iz Srbije, te “Srbenka” Nebojše Slijepčevića o vršnjačkom nasilju prema deci drugih nacionalnosti u Hrvatskoj i “Rode” Tomislava Jelinčića iz Hrvatske.
U okviru programa ZagrebDox Pro, održani su i masterklasovi britanske rediteljke Kim Longinotto i Želimira Žilnika iz Srbije, koji je na ZagrebDoxu premijerno predstavio i svoj film “Destinacija Srbistan” o ilegalnim migrantima i tražiocima azila.
Kim Longinotto je predstavila svoj rad i prikazala vizuelne materijale iz odabranih filmova o kojima je razgovarala s publikom.
Žilnik je održao masterklas “Stvarnost i čudo kao temelj dokumentarnog filma”, te predstavio publici svoju filmsku metodologiju, koja uključuje društveni angažman, humor, grotesku, komediju i eksplicitnu političku kritiku.
Želimir Žilnik
Ovogodišnje izdanje programa ZagrebDox Pro objedinilo je radionicu za odabrane dokumentarne projekte u različitim fazama razvoja i produkcije, pitćing forum na kojem se projekti predstavljaju javnosti potencijalnim finansijerima i distributerima, te dan međunarodne saradnje namenjen susretu pojedinaca iz različitih zemalja koji se profesionalno bave dokumentarnim filmom kroz različite profesije.
ZagrebDox je u 11. izdanju, koje je završeno 28. februara dodelom nagrada, predstavio 25 filmova u međunarodnoj i 18 u regionalnoj konkurenciji, te devet zvaničnih programa (Biografski dox, Glazbeni globus, Happy Dox, Kontroverzni dox, Majstori doxa, Stanje stvari, Teen Dox, Factumentarci i ADU Dox) i tri nove sekcije (Triler dox, Blistok i ZagrebDoXXL), kao i dve retrospektive hrvatskih dokumentaraca u selekciji filmske kritičarke i filmološkinje Diane Nenadić – autorsko veče Vinka Brešana i retrospektivu hrvatskih muzičkih dokumentaraca.
Veliki pečat u međunarodnoj konkurenciji osvojio je britanski film “Virunga” Orlanda fon Ajnzidla, koji poziva na zaštitu istoimenog nacionalnog parka u Kongu, dok je najboljim regionalnim filmom proglašen mađarsko-francuski dokumentarac “Kainova deca” Marcela Geroa o trojici dečaka koji su još u detinjstvu osuđeni zbog ubistva i poledicama koje danas trpe zbog toga.
*Foto: ZagrebDox
(SEEcult.org)