ACID selekcija na FAF-u
Francusko Udruženje za promociju nezavisnog filma ACID ponovo učestvuje na Festivalu autorskog filma (FAF) u Beogradu delom selekcije prikazane u Kanu, kao i novim programom ACID Pop koji podrazumeva diskusiju dva reditelja povodom teme i nastanka određenog filma, a zatim projekciju i na kraju razgovor autora sa publikom.
Gostovanje ACID-a i reditelja Lorena Bekua Renara, An Aliks i Klementa Šnajdera realizovano je u saradnju sa Francuskim institutom u Beogradu. Tu inicijativu je, kako je podsetila ataše za kulturu An Loren Viguru, pokrenula francuska glumica Fabijen Anklo kada je pre četiri godine učestvovala na FAF-u i “prepoznala značaj i umetnički kvalitet ovog festivala”.
“Zahvaljujući entuzijazmu direktora FAF-a Igora Stankovića i direktora Filmskog centra Srbije Bobana Jevtića, razvila se plodna saradnja koja, pored dovođenja filmova i autora, podrazumeva i druge, za širu publiku manje vidljive, ali vrlo bitne aspekte”, izjavila je 28. novembra na konferenciji za novinare An Loren Viguru, skrenuvši pažnju na treće izdanje Srpsko-francuskog filmskog randevua. Ti filmski susreti održavaju se od 28. do 30. novembra u Kombank dvorani, a njihov cilj je jačanje veza filmskih profesionalaca dve zemlje i uspostavljanje poslovne saradnje na projektima koji vode većem broju koprodukcija.
Poput programa ACID on tour, u toku je i FAF na turneji, pa je francuski film “Makala” Emanuela Grasa, dobitnika specijalnog priznanja na 23. FAF-u, prikazan 27. novembra u Novom Sadu, u prisustvu autora, a slede projekcije u Beogradu, Gornjem Milanovcu i Kragujevcu, uz razgovor Grasa sa publikom.
Iz ACID selekcije prikazane u Kanu za 24. FAF odabrani su francuski film “Kasandro egzotiko!” Mar Lozije, belgijski “Sama na svom venčanju” Marte Bergman i američki “Thunder Road” Džima Kamingsa.
ACID je asocijacija autora iz Francuske i onih koji žive ili rade u Francuskoj, pa je njihov član i srpski reditelj Vladimir Perišić, član Saveta FAF-a i selektor programa Bande a part.
“Okupili smo se da bismo podržali nezavisni film. Naš selekcioni komitet čini 14 reditelja. Dakle, sami autori biraju svake godine za Kan devet ostvarenja, od kojih šest francuske i tri inostrane produkcije. Zatim ih promovišemo i na drugim festivalima u svetu. Želimo da na taj način pomognemo plasman filmova koji su snimani van industrijskih tokova i koji teško dobijaju bioskopsku distribuciju”, rekao je reditelj Beku Renar.
U programu ACID Pop u Jugoslovenskoj kinoteci prikazuju se dva Renarova dokumentarca – “O ljudima i ratu” i “Umorne od rata”. U prvom filmu snimao je američke vojnike koji su se vratili iz Avganistana, a u drugom žene, ratne udovice iz Bosne i Hercegovine.
“Dugo radim na tim temama. Ova dva filma su deo trilogije ‘Genealogija zla’ i bave se psihičkim tragovima rata i to na obe strane, kod civila i kod vojnika. Ne interesuje me konkretni istorijski kontekst, već to kako se ljudi ‘rekonstruišu’ posle rata”, rekao je Beku Renar.
Gošća ACID Popa je i rediteljka An Aliks, čiji igrano-dokumentarni film “Nešto se dešava” prati susret dve različite žene. Irma još nije pronašla svoje mesto u svetu, a Dolores je slobodoumna i piše gej vodič za jedan zaboravljeni kutak u Provansi.
An Aliks je rekla da je za ta dva fiktivna karaktera angažovala profesionalne glumice, a onda ih je poslala na stvarno putovanje u Provansu. Scenario je prilagođavan tokom snimanja, na osnovu realnih događaja i kontakata ova dva lika sa pravim ličnostima.
Film mladog reditelja Klementa Šnajdera “Nasilna želja za srećom” dešava se u doba Francuske revolucije, ali je van klišea vezanih za istorijski žanr. Daleko od Pariza jedan manastir je preuređen za potrebe kasarne, gde počinje prisilni suživot monaha i revolucionara.
Šnajder je izjavio da se tako važnim događajem kao što je Francuska revolucija bavio sa aspekta margine - iz tačke gledišta mladog monaha Gabrijela koji nije ravnodušan na novonastalu situaciju. Kako je dodao, film kao umetnost treba stalno da preispituje istorijske narative i obrađuje bitne teme iz prošlosti van uvreženih stereotipa.
Debate pre projekcija ovih filmova o temama koje oni pokreću vodiće Vladimir Perišić i Morgan Poke, novi selektor programa Kenzen Kanskog festivala, a posle projekcija autori će razgovarati sa gledaocima.
Vladimir Perišić je istakao da je ideja ovako zamišljenog programa svojevrsna edukacija publike i da zato izdanje ACID Popa na FAF-u ima i dodatak u naslovu – Radnički univerzitet. Prvi program iz tog ciklusa održan je nedavno u Parizu, a gosti su izjavili da su vrlo zadovoljni odzivom publike i to pretežno mlade.
*Foto: Anđela Petrović
(SEEcult.org)