• Search form

27.12.2018 | 16:52

Vlajčiću nagrada Nebojša Popović

Vlajčiću nagrada Nebojša Popović

Nagrada “Nebojša Popović” za doprinos promociji i kritičkom promišljanju filmske umetnosti i kulture dodeljena je za 2018. godinu filmskom i književnom kritičaru, publicisti i novinaru Milanu Vlajčiću.

Vlajčić je nagrađen za višedecenijsko kritičko razmatranje aktuelne filmske problematike i širenje svesti o značaju filmske umetnosti u širokom kulturnom i civilizacijskom kontekstu, saopštio je Kulturni centar Beograda koji je osnovao nagradu “Nebojša Popović” sa Filmskim centrom Srbije, Radio-televizijom Srbije, Jugoslovenskom kinotekom, Festivalom evropskog filma Palić, Festivalom autorskog filma, Slobodnom zonom,  Beldoksom i porodicom Nebojše Popovića, u želji da sačuvaju uspomenu na tog izuzetnog profesionalca i čoveka, kao i nasleđe koje je ostavio.

Kako je naveo žiri koji su činili Jugoslav Pantelić (predsednik), Mara Prohaska Marković i Stefan Ivančić, u dodeli nagrade “Nebojša Popović” Vlajčiću ima jedna vrsta simbolike: učenik odaje priznanje učitelju.

“Jer, Milan Vlajčić bio je uzor ne samo Nebojši Popoviću, već i mnogim filmskim kritičarima tokom poslednjih decenija; on je živi primer da su za dobru filmsku kritiku podjednako potrebni i znanje i ljubav prema ‘pokretnim slikama’. Takvim sveobuhvatnim pristupom prema filmskoj umetnosti Vlajčić je uvek bio pouzdani oslonac ne samo filmskim poslenicima i kritičarima filma, već je postao omiljen i među svojim mnogobrojnim čitaocima Politike, u kojoj se oglašavao skoro 20 godina, a zatim u poslednjih 15 godina privilegiju da čitaju Vlajčićeve kritike i kulturne komentare imaju čitaoci Blica. Za sve njih, ali i za televizijske gledaoce, kad je učestvovao u mnogim debatama ili davao intervjue u raznim medijima, Vlajčić je uvek predstavljao, a i dalje predstavlja onoga kome se veruje, bilo da je kritički razmatrao aktuelnu filmsku problematiku ili širio svest o značaju filmske umetnosti u širokom kulturnom i civilizacijskom kontekstu. On je uvek otkrivao suštinske stvari u svetu filma, govorio o njegovim stvaraocima, ali ne izbegavajući da nam prikaže i onaj efemerniji i blještaviji deo filmske pozornice”, istakao je žiri, koji je jednoglasno odlučio o dodeli nagrade Vlajčiću.

Nagrada se dodeljuje u slavu Nebojše Popovića (1958-2015), čije su kritike kritike bile lucidne i eruditske, britke i moderno prezentovane, a njegovi čuveni razgovori sa vodećim savremenim svetskim i domaćim filmskim autorima u emisiji Drugi vek na RTS-u postavili su visok standard kao sveobuhvatne i dubinske, žive, lične interakcije koje su stvarale slojevite portrete sagovornika i često bacale novu svetlost na njihovo stvaralaštvo. Kao urednik filmskog programa Dvorane KCB-a, Popović je  profilisao koncept kvalitetnog umetničkog filma na kojem su ukus formirale generacije gledalaca.

Milan Vlajčić, rođen 1939. u Beogradu, diplomirao je na Katedru za opštu književnost sa teorijom književnosti beogradskog Filološkog fakulteta. Književne i filmske kritike i oglede objavljuje od 1959. u listu Student, časopisu Delo i drugim publikacijama. Uređivao je kulturne rubrike Studenta (1960-1962) i Mladosti (1964-1970), te književne listove i časopise Vidici, Gledišta i Književni glasnik. Od 1970. kao novinar  i urednik dnevnog lista Politike pisao je i pozorišnu, televizijsku i radio-kritiku, a od 1985. do 2004. godine bio je stalni filmski kritičar tog lista. U periodu 2004-2016. bio je stalni filmski kritičar i kulturni komentator dnevnog lista Blic.

Na konkursu Morava-filma (Beograd) dobio je najvišu nagradu za najbolju jugoslovensku filmsku kritiku 1977.

Dobitnik je nagrade “Milan Bogdanović” za 1981. godinu za najbolju novinsku književnu kritiku u novinama, na radiju i TV. Takođe, dobitnik je nagrade “Dušan Duda Timotijević” TV Novosti za najbolju televizijsku kritiku u jugoslovenskim medijima u l984, te nagrade “Zlatno pero” Instituta za film u Beogradu za najbolju filmsku kritiku u jugoslovenskim medijima u 1988. godini.

Između ostalog, Vlajčić je dobitnik i prve nagrade Fondacije “Tanja Petrović” za doprinos novinarstvu u kulturi za 2014.

Dobitnik je i nacionalnog priznanja za trajni doprinos srpskoj kulturi.

Jedan je od osnivača i prvi predsednik Suda novinske časti u Nezavisnom udruženju novinara Srbije (NUNS, 1994-1998), član je Srpskog književnog društva (SKD) i Srpskog PEN centra, Međunarodne asocijacije filmskih kritičara FIPRESCI (Minhen), akademija AFUN i PANU. Bio je član međunarodnih žirija na filmskim festivalima u Kanu, Berlinu, Veneciji, Montrealu, Beču, Minhenu, Krakovu i Monpeljeu. Tokom 70-ih i 80-ih u dva mandata bio je član NIN-ovog žirija za najbolji roman godine. Gostujući je predavač na Beogradskoj otvorenoj školi (BOŠ).

Objavio je veliki broj predgovora, pogovora, ogleda i knjiga: Poprišta (Nezavisna izdanja Slobodana Mašića, 1971), Jednom i nikad više (Biblioteka 20.vek, BIGZ, 1979), Ćuti i plivaj dalje (biblioteka Grifon, Narodna knjiga 1983), Pristrasna lektira (Rad, Beograd, 1999), Uzvodno od Džimija Barke (Kulturni centar Niš, 2001), Noć u Kazablanki (Otkrovenje, Beograd, 2001), Fest, odbrojavanje (Gradska skupština, Beograd 2002), Legenda o zidu (KOV, Vršac, 2008), Gradska šetnja (KOV, Vršac, 2010), Pogled iz ogledala (Gradac K, Čačak, 2015), Potemkinovi potomci (Gradac K, Čačak, 2016) i Zvezdana prašina (Dereta, Beograd, 2018).

Govori engleski i francuski, služi se španskim, italijanskim i nemačkim.

Vlajčić je treći dobitnik nagrade “Nebojša Popović”, nakon prof. Vladimira Vlade Petrića (2017) i filmskih reditelja Svetlane i Zorana Popovića, osnivača Centra za vizuelne komunikacije Kvadrat i Festivala evropskog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih”.

Nagrada će biti svečano uručena Vlajčiću 11. januara 2019. u 20 sati u Dvorani KCB-a, u okviru filmskog maratona koji je ove godine, zbog sprečenosti prošlogodišnjeg dobitnika, koncipirao žiri nagrade “Nebojša Popović”.

Nagradu čine novčani iznos i umetnički predmet/plaketa prema autorskom konceptu Ajle Selenić, koje obezbeđuje FCS, kao i pravo i privilegija dobitnika na selekciju filmskog programa prilikom dodele nagrade za narednu godinu.

*Foto: privatna arhiva

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r