• Search form

11.05.2015 | 14:09

Veče Boba Vilsona u JDP-u

Veče Boba Vilsona u JDP-u

Slavni pozorišni reditelj Robert Vilson, jedan od predvodnika avangardnog i eksperimentalnog teatra, održaće 13. maja predavanje u Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) u Beogradu na kojem će predstaviti svoj impresivan estetski univerzum koji je beogradska publika počela da upoznaje još 70-ih.

Gostovanje Boba Vilsona na Sceni “Ljuba Tadić” JDP-a prvo je u seriji predavanja “Majstorsko pismo: Veče sa…”. Na kraju tročasovnog predstavljanja Vilsona (na engleskom jeziku), publika će kroz seriju pitanja i odgovora biti u mogućnosti da dalje istraži njegov stvaralački opus, najavilo je JDP.

Pozorišni radovi Boba Vilsona obuhvataju širok izbor i nekonvencionalan spoj umetničkih medija (ples, pokret, dizajn svetla, skulpturu, muziku i tekst), a vizuelni scenski opus estetski je upečatljiv i pun emocionalnog naboja, zbog čega je naišao na odobravanje i publike, i kritike širom sveta.

“Njujork tajms” proglasio je Vilsona "predvodnikom u svetu eksperimentalnog teatra i istraživača koji suvereno vlada scenskim vremenom i prostorom”.

Vilsonov rad beogradska publika poznaje još od početka 70-ih, zahvaljujući prevashodno Jovanu Ćirilovu, a između ostalog, imala je priliku da nedugo nakon svetske premijere među prvima u Evropi vidi i njegovu legendarnu operu “Ajnštajn na plaži” na muziku Filipa Glasa, koja je otvorila novu epohu u savremenom pozorištu i pozorišnoj muzici.

Vilson je, nakon školovanja na Univerzitetu u Teksasu i Pret Institutu u Bruklinu, osnovao sredinom 60-ih u Njujorku performans-kolektiv Škola za ptice Berd Hofman, i razvio prepoznatljiv autorski rukopis. Na listi Vilsonovih umetničkih saradnika su brojni umetnici i muzičari, kao što su: Hajner Miler, Tom Vejts, Suzan Zontag, Lori Anderson, Vilijem Barouz, Lu Rid i Džesi Norman.

Vilson je obeležio naše doba i insceniranjem remek-dela svetske klasike, kao što su: Beketov komad “Posljednja Krapova traka” ili Bihnerov “Vojcek”, Pučinijeva opera “Madam Baterflaj”, Debisijeva “Peleas i Melisanda” ili Brehtova/Vajlova “Opera za tri groša”, La Fontenove “Basne”, Homerova “Odiseja”...

Skrenuo je svetsku pažnju i režijom biografske predstave Marine AbramovićŽivot i smrt Marine Abramović” (The Life and Death of Marina Abramović), koja je imala svetsku premijeru 2011. godine na Mančesterskom međunarodnom festivalu, a nastala je na muziku dueta Entoni i Džonsons, uz učešće Abramovićeve, američkog filmskog glumca Viljema Dafoa, kao i Pjevačke družine Svetlane Spajić, tradicionalne vokalne umetnice iz Srbije.

Vilson se istakao i vizuelnim opusom – njegovi crteži, slike i skulpture predstavljeni su na brojnim samostalnim i grupnim izložbama, a deo su i privatnih kolekcija, i muzeja širom sveta.

Vilson je dobitnik i niz nagrada, među kojima je i Zlatni lav Venecijanskog bijenala, nagrada “Lorens Olivije”, “Primo Ibi” (dva puta)… Bio je nominovan i za Pulicerovu nagradu, a izabran je za člana Američke akademije umetnosti i književnosti, dok ga je Francuska nagradila odlikovanjem Commandeur des Arts et des Lettres.

Osnivač je i umetnički direktor Centra Votermil, ogledne radionice (laboratorije) za scenske i izvođačke umetnosti u Votermilu, u državi Njujork. Centar Votermil je globalna zajednica umetnika koja počiva na zajedničkom životu i radu unutar impresivne kolekcije artefakata, svojevrsne Vilsonove umetničke zbirke. Centar nudi stvaralačko utočište nadolazećoj, budućoj generaciji umetnika, promovišući njihov rad posredstvom mreže međunarodnih institucija koje podržavaju nove interdisciplinarne pristupe umetnosti.

Neki od najpoznatijih svetskih umetnika učestvovali su u programima Centra Votermil: Triša Braun, Dejvid Bern, Lusinda Čajlds, Filip Glas, Izabel Iper, Žana Moro, Lu Rid, Miranda Ričardson, Dominik Sanda, Suzan Zontag, kao i sam Bob Vilson. Pozorišta i muzeji širom sveta prihvatili su na desetine projekata koji su prvobitno razvijeni u Centru Votermil.

Predavanje Vilsona u JDP-u finansira Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r