Mesec Prištine u Beogradu
Prištinska savremena kulturna scena biće predstavljena tokom juna u Beogradu tribinama, izložbama, filmskim projekcijama i koncertima, koji čine program festivala “Mesec dana Prištine u Beogradu” - prvog te vrste posle proglašenja nezavisnosti Kosova.
Festival počinje 1. juna u Centru za kulturnu dekontaminaciju projekcijom kratkog filma “Balkon” (Ballkoni, 2013) Lendite Zekiraj (Zeqiraj), višestruko nagrađivane slikarke, scenaristkinje i režiserke. Film na satiričan način prikazuje kosovsko društvo i njegov razvoj 14 godina nakon rata, pod budnim okom međunarodne zajednice. Snimljen uz finansijsku podršku Kosovskog centra za kinematografiju, “Balkon” je učestvovao na više od sto festivala širom sveta, a dobio je više od 20 nagrada.
Posle projekcije filma “Balkon” najavljena je tribina “Kinematografije Kosova i Srbije: paralele i potencijali”, a učestvovaće filmski reditelji Stevan Filipović i Ognjen Glavonić iz Beograda i Ismet Sijarina iz Prištine, te kosovski dramski pisac i scenarista Arian Krasnići (Krasniqi) i filmski producent Bujar Kabaši (Kabashi).
Filmski program festivala obuhvata i projekciju dugometražnog filma “Jadnici” (Të Mjerët, 2013) Genca Beriše 11. juna u Domu omladine, koji govori o dve kosovske porodice čiji se članovi u čudnom spletu okolnosti suočavaju jedni sa drugima, otkrivajući i suočavajući pritom različite aspekte kosovske kulture i tradicije.
Beriša je studirao filmsku režiju na Univerzitetu umetnosti u Prištini, a tokom studija režirao je pet kratkih filmova i jedan dokumentarni.
Prištinska likovna scena biće predstavljena u Galeriji 12 Hub – od 9. juna izlagaće Rron Qena, Agron Blakqori, Shpend Havolli i Tadi dhe Linda, a 18. juna biće otvorena izložba na kojoj učestvuju Art Haxhijakupi, Dardan Zhegrova, HAVEIT i Artan Hajrullahu.
U Galeriji 12 Hub biće održan i veći deo debatnog programa, pa će tako 10. juna biti održana tribina “O čemu pišu kod vas? Koliko poznajemo književnost i kulturu suseda”, 19. juna tema je “Društveno odgovorno pozorište na Kosovu i u Srbiji”, a 25. juna biće reči o položaju žena i patrijarhalnim vrednostima u kulturi i umetnosti.
Muzičku scenu Prištine predstaviće rok grupa Gillespie, koja će prvi put pred beogradskom publikom nastupiti 17. juna u Kulturnom centru Rex, dok će u završniti festivalskog programa - 26. juna u Kulturnom centru Grad, gostovati nagrađivani muzičar, tekstopisac i pevač Shpat Deda.
Njegova muzika se opisuje kao ogoljena i lična refleksija na događaje iz privatnog života. Shapt Deda peva o ljubavi, očaju, društvenoj situaciji i nadi u svom prepoznatljivom tonu koji spaja elemente popa, roka, fanka i džeza. Na sceni će mu se pridružiti i kosovski muzičari Nesim Maxhuni i Ilir Bajri.
Festival “Mesec dana Prištine u Beogradu” organizuje Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji u saradnji sa Liberalno demokratskim centrom iz Prištine.
Festival je organizovan u okviru programa “Srbija i Kosovo: kultura bez granica” čiji je cilj da doprinese obnavljanju odnosa i stvaranju novih mreža mladih ljudi, akademskih i umetničkih grupa, medija i civilnog društva iz Beograda i Prištine.
U okviru tog programa, koji finansira EU u okviru “Podrške civilnom društvu za Republiku Srbiju 2013”, planirano je i uzvratno predstavljanje beogradske scene u Prištini, a održana su već i dva seminara u Prištini i Beogradu.
Polaznici su imali priliku da čuju predavanja reditelja, pisca i kolumniste Zlatka Pakovića “Ka dijalektičkom pozorištu”, filmskog reditelja i istraživačkog novinara Birola Urcana “Kultura i umetnost u zatvorenim i otvorenim društvima”, socio-antropološkinjae Eli Krasniqi “’Drugi’, pop kultura i delo sećanja”, te pisca Saše Ilića “Književnost odvojenih svetova – kulturna razmena kao igradnja mira (Kosovo/Srbija)”. U Beogradu su polaznici seminara, osim predavanja, imali priliku da razgovaraju i sa umetnicom Milicom Tomić na temu “Kratak spoj intimnosti i politike”.
Ulaz na sve događaje u okviru festivala “Mesec dana Prištine u Beogradu” je besplatan, a program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU
(SEEcult.org)