Za jačanje uloge žena u filmu
Položaj žena u filmskoj industriji bio je tema međunarodne konferencije organizovane 14. avgusta u okviru 21. Sarajevo Film Festivala (SFF), čiji će zaključci poslužiti za nacrt evropske deklaracije o polnoj ravnopravnosti u oblasti filma.
Konferencija na temu “Trenutni položaj žena u filmskoj industriji: pitanje pola. Možemo li bolje?” okupila je zvaničnike Saveta Evrope, predstavnike ministarstava kulture i fimskih fondacija iz zemalja (SE), stručnjake i filmske autor(k)e, a organizovana je u okviru Regionalnog foruma 21. SFF-a, povodom predsedavanja BiH Komitetom ministara SE.
Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović rekao je da je, imajući na umu veliki uticaj koji film ima na društvo u celini, od izuzetne važnosti da žene preuzmu značajniju ulogu u svim sferama života, pa tako i u filmu i filmskoj industriji”, saopštili su organizatori SFF-a, koji je 14. avgusta otvoren nagrađivanom dramom “Druga majka” brazilske rediteljke Anne Muylaert o odnosu majke i ćerke.
I šef Misije BiH pri SE, ambasador Almir Šahović istakao je da bi se povećanom ulogom žena, kako na ekranu, tako i iza kamere, gledaocima dao uvid u različite poglede na svet, zbog čega se moraju osigurati jednaki uslovi rada za oba pola. To je, kako je naglasio, u skladu i sa stavom SE o polnoj ravnopravnosti i njenom značaju za demokratsko evropsko društvo zasnovano na vladavini zakona i ljudskim pravima.
“Deklaracijom i preporukama vezanim za ovu temu, Evropa će preuzeti vodeću ulogu u svetu u borbi za ovaj cilj”, rekao je Šahović.
Direktor SFF-a Mirsad Purivatra ocenio je da situacija u BiH u tom pogledu “u velikoj meri izgleda dobro, jer su mnogi vodećih filmski autori žene”, ali je naveo i da se ne raspolaže dovoljno preciznim statističkim pokazateljima koji bi pružili potpun uvid u situaciju.
“Zbog toga nam je izuzetno drago što se ova konferencija održava u okviru našeg regionalnog foruma koji je od svoga osnivanja imao za cilj da unapredi znanje, pokrene diskusiju o ključnim pitanjima i pomogne nam da zajedno odlučimo o koracima koje je neophodno preduzeti u budućnosti”, rekao je Purivatra, dodajući da “poznavanje činjenica utire put akciji”.
Konferencija je inicirana činjenicom da se proteklih godina sve više govori o različitim aspektima položaja žene u filmskoj industriji, kao što su nedovoljna zastupljenost filmova ženskih reditelja u takmičarskim programima velikog broja vodećih filmskih festivala, neravnopravan tretman žena kod pristupa filmskoj industriji, te uslovi rada filmskih autorki i uvreženi stavovi o njima.
Među učesnicima konferencije SFF-a bili su zamenica izvršnog direktora evropskog filmskog fonda Eurimaž (Eurimages) Isabel Castro, glavna izvršna direktorka Švedskog filmskog instituta - jedne od vodećih organizacija koja prikupljaja i analizira relevantne podatke o toj temi Ann Serner, Iris Zappe-Heller iz Austrijskog filmskog instituta, šefica za istraživanja Evropske ženske audio-vizuelne mreže i autorka studije o polnoj ravnopravnosti u svetu filma Holly Aylett, predsednica radne grupe Eurimaža za polnu ravnopravnost Sanja Ravlić, nagrađivana rediteljka i scenaristkinja iz BiH Aida Begić...
Konferenciju su organizovali u sarajevskoj Većnici Ministarstvo civilnih poslova i Ministarstvo spoljnjih poslova BiH, u saradnji sa SFF-om.
Centralne teme Regionalnog foruma SFF-a, koji će biti održan 20. i 21. avgusta, biće kinoprikazivačka delatnost i filmske koprodukcije u svetu bez granica, a okupiće eksperte iz regiona i ostatka Evrope kako bi razmotrili uzbudljive promene u filmskom sektoru Jugoistočne Evrope, kao i pristup prekograničnim koprodukcijama u eri digitalnog filma koji ne poznaje granice.
SFF nudi do 22. avgusta oko 260 filmova iz šezdesetak zemalja, uključujući takmičarske programe igranog, kratkog i dokumentarnog filma koji su tradicionalno posvećeni kinematografijama zemalja iz regiona Jugoistočne Evrope.
Festivalski sajt je sff.ba, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno OVDE
(SEEcult.org)