Rudnici kulture
Izložba “Rudnici kulture – od industrijske do umetničke revolucije”, deo projekta posvećenog rudarskoj baštini bivše Jugoslavije, biće otvorena 21. avgusta u galeriji Remont u Beogradu, u okviru turneje koju će nastaviti na multimedijalnom festivalu “Sound and Visions” u Majdanpeku.
Na izložbi, čiji je selektor Branko Franceschi, učestvuju Autopsia, Želimir Žilnik i Đorđe Odanović iz Srbije (kao gost), Metal Guru i Dario Šolman iz Hrvatske, slovenačka grupa Laibach, Vladimir Knežević i Mladen Miljanović iz Bosne i Hercegovine, te Irena Lagator Pejović iz Crne Gore.
Selektor Branko Franceschi u uvodnom tekstu preispituje promene u odnosima umetničkih praksi i društvenih elemenata. Od istorijskih avangardi, koje su inicirale izlazak umetnosti iz sfere proizvodnje čiste estetske forme u svakodnevni život i njenu realizaciju u sferi političke i društvene odgovornosti do savremenog trenutka u kojem je kritičko promišljanje stvarnosti postalo podrazumevajući temelj umetničkog stvaralaštva.
Za razliku od poslovičnog optimizma njihovih istorijskih prethodnika, praksa savremenih umetnika utemeljena je na razočaranju u dosadašnje modele napretka zasnovanog na tehnološkom razvoju. Njihova britka kritika društvenih odnosa, posebno proizvodnih, kao i globalne političke hegemonije zasnovane na dominaciji neoliberalnog kapitala, ističe njihovo destruktivno delovanje u širokom spektru od otuđenja preko rodne, polne i rasne diskriminacije, do totalnog uništavanja autohtonih kultura i ekonomija, kao i prirodnih resursa.
Kritička interpretacija savremenog i novog tako je zamenila kritiku starog i tradicionalnog.
Mladen Miljanović, Cosa nostra
Izložba je nastala u okviru međunarodnog multidisciplinarnog projekta “Rudnici kulture” čiji je inicijator i nosilac organizacija Labin Art Express.
Projekat “Rudnici kulture” ima za osnovni cilj uspostavljanje saradničke platforme za revalorizaciju, zaštitu i revitalizaciju vredne rudarske baštine u državama nastalim na području bivše Jugoslavije.
Rudarstvo je u bivšoj državi bilo ne samo jedan od generatora društvenog razvoja, nego i jedno od retkih područja u kojem su tradicionalna povezanost i solidarnost njegovih najvažnih aktera – rudara, nadišli kasnije nacionalne i (novo)državne podele i sukobe.
Žilnikov dokumentarni film “Stara škola kapitalizma” biće prikazan u okviru izložbe 24. avgusta u 19 sati.
Posle Remonta, gde će biti otvorena do 25. avgusta, izložba se seli u Majdanpek, gde će biti postavljena u okviru multimedijalnog festivala “Sound And Visions”.
(SEEcult.org)