• Search form

15.05.2019 | 23:53

Orgazam, nagrade i optimizam na kraju Beldocsa

Orgazam, nagrade i optimizam na kraju Beldocsa

Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldocs završen je 15. maja u Beogradu premijerom dokumentarca autorke Marije Vukić o Električnom orgazmu, jednoj od kultnih beogradskih rok grupa, uz dodelu nagrada i optimizam organizatora u pogledu daljeg razvoja te manifestacije, koja je u 12. izdanju ponudila više od 120 filmova iz celog sveta.

Osnivač i direktor Beldocsa Mladen Vušurović izrazio je očekivanje da će taj festival za tri godine biti jedan od sedam najboljih u Evropi, a uprkos nezadovoljstvu podrškom od svega milion dinara na godišnjem konkursu Ministarstva kulture i informisanja za savremeno stvaralaštvo, saopštio je i da je odustao od prvobitno najavljene tužbe protiv te institucije. Vušurović je na svečanom zatvaranju Beldocsa u Kombank dvorani rekao da je odlučio da energiju usmeri na pronalaženje strateškog partnera tog festivala, završenog premijerom filma “Električni orgazam za ljude budućnosti” i poklonom cele ekipe i članova benda na čelu sa Srđanom Gojkovićem Giletom mnogobrojnoj publici.

Nagrada za najbolji srpski dokumentarni film, u iznosu od 2.000 evra, dodeljena je Ivanu Markoviću, reditelju filma “Centar” o Sava centru, koji je sa Jelenom Maksimović nagrađen i za najbolju montažu (500 evra) u domaćoj takmičarskoj selekciji.

Žiri koji su činili Varja Močnik, Svetislav Basara i Manuel Mozos naveo je u obrazloženju da nagrađuje “Centar” za “uverljivo, a nenametljivo svedočanstvo o pustoši tehničke civilizacije izražene na umetnički besprekoran način”.

Autor filma Ivan Marković izjavio je da mu nagrada na Beldocsu, kao i dobra reakcija publike predstavljaju veliki podstrek, ali u određenoj meri i iznenađenje, s obzirom na specifičnu, svedenu formu filma. Marković je dodao da je u razvoju “Centra”, apstraktnog portreta Sava centra, a posredno i drugih monumentalnih građevina čiji je opstanak doveden u pitanje, imao veliku podršku i razumevanje uprave i osoblja te zgrade, kojima je posebno zahvalio,

“Ovim filmom želeo sam da stvorim subjektivni portret prostora koji je za mene značajan, prostora neispitanih mogućnosti i arhitektonske i društvene vizije koja bledi, a istovremeno postaje sve neophodnijom”, istakao je on.

Nagrada za najbolju fotografiju (500 evra) u domaćoj konkurenciji, u kojoj je prikazano šest filmova, dodeljena je Dušanu Grubinu za film "Taurunum boy". Specijalna nagrada žirija dodeljena je filmu “To sam što jesam – Gipsy mafia” rediteljke Andrijane Stojković.

Nagrada za najbolji inostrani film dodeljena je Žeremiju Gravaji za “A Lua Platz”, na osnovu odluke žirija koji su činili Matjaž Ivanišin, Diana Tabakov i Branislav Dimitrijević.

Specijalna priznanja žirija dodeljena su Huanu Alverezu Nemeu za film "Stapanje vremena" i produkciji Mint film office za film "Sada se nešto polako menja".

Žiri je nagradio francuski film “A Lua Platz” zbog angažovanog i brižljivog filmskog  pristupa i empatičnog uvid u životne uslove zajednica u egzilu i njihovih istorija. “Prošlost i sadašnjost, lica i mesta, razgovori i tišine, problemi i neposredna rešenja, susreću se u filmski pročišćenoj, smeloj i konzistentno sprovedenoj dokumentarnoj formi”, naveo je žiri.

Gravaja je u video poruci naveo da bi “zauzimanje mesta” mogao biti prevod naslova francusko-rumunskog dokumentarca “A Lua Platz”. “Može li, onda, film da postane neka vrsta sigurne kuće za one čiji se glas skoro nikad ne čuje? Danas smo, nakon prvog prikazivanja filma izvan Francuske, veoma počastvovani što smo dobili ovu nagradu od žirija. Nadamo se da će ona doprineti da ovaj film i njegove evropske teme nastave svoj put”, poručio je Gravaja i izrazio veliko zadovoljstvo što se u Srbiji, zahvaljujući Beldocsu, vidi kako je svetski dokumentarni film veoma živ danas. Podsetio je publiku ujedno i da je 16. maja Međunarodni dan romskog otpora.

U okviru selekcije kratkog dokumentarnog filma, žiri u sastavu: Aron Sekelj, Antigoni Papantoni i Eroll Bilibani, jednoglasno je odlučio da nagradi Gorana Devića za film “U ime Republike Hrvatske, uz obrazloženje da je reč o “smelom, sirovom, elegantno duhovitom, promišljeno strukturisanom, ali, pre svega, plemenitom autorskom pristupu u prikazu jednog odlučnog ali nepodesnog protagoniste i njegove borbe sa kojom se neizbežno solidarišemo”.

Dević je izjavio da je jako srećan i zadovoljan zbog nagrade, jer filmove radi primarno za ljude koji žive na ovim prostorima.

“Kad mi se dogodi da film bude prihvacen i prepoznat u prostoru koji mi je bitan, sva muka kojom je film stvoren postaje nebitna. Veliko hvala Beldocsu koji nam je dao priliku da prikazemo film”, poručio je Dević, kome je Beldocs priredio retrospektivu.

Žiri Beldocs Teen programa, koji su činili Radomir Vranjković, Sonja Jeković, Drago Milovanović, Relja Popović i Nemanja Joković, proglasio je najboljim ostvarenjem u toj selekciji film “U raskorakuBinga Liua, koji “verno oslikava kompleksne društvene probleme jedne zajednice kroz lične priče trojice prijatelja”.

Nagrade su dodeljene i u okviru Beldocs Industry programa za projekte u razvoju, a dobili su ih u različitim kategorijama autor Luka Papić i producent Srđa Vučo za srpski “The Box”, zatim nemačko-moldavski “Landing” (Ksenia Ciuvaseva i producentkinja Natalia Imaz), “Salt from Bonville” (Simon Mozgovyi i producent Anton Khilman), “Telenovela: Grey-scale in Color” (režija Filip Martinović, producent Nikola Savićević), “Roses. Film-Cabaret” (režija Irena Stetsenko, producent Oleksandra Kravchenko). Nagrade za pobedničke projekte, koje su ranije dodeljene, pa su predstavljene video snimkom, obezbedili su u ukupnom iznosu od 16.500 evra: Filmski centar Srbije, Filmski centar Crne Gore, Institut za dokumentarni film u Pragu, Current Time TV, Living Pictures i Mir Media Group.

Direktor Beldocsa Mladen Vušurović dodelio je povelju za doprinos tom festivalu reditelju Darku Bajiću, čijim je filmom “Linija života” i počeo 9. maja program 12. izdanja Beldocsa. Bajić je i ranije učestvovao na Beldocsu, a prvih godina bio je i domaćin dela programa u bioskopu “Balkan” koji je oživeo. U ime Bajića, priznanje je primila njegova ćerka Darija Bajić, predstavnica producentske kuće Magična linija.

Vušurović se uoči projekcije filmskog portreta o Električnom orgazmu osvrnuo na rezultate 12. Beldocsa, koji je prikazao 121 film u 16 programa, realizovanih u 12 bioskopskih sala. Ove godine bilo je više od 160 gostiju, što autora filmova, što filmskih profesionalaca u industrijskom programu. Zabeležen je porast broja posetilaca, a čak 15 projekcija je rasprodato, među kojima su i neke od repriznih, što se retko dešava.

Mladen Vušurović, foto: Beldocs - promo

Među gostima je bio i japanski reditelj Kazuo Hara, kome je, kao i hrvatskom reditelju Goranu Deviću, priređena retrospektiva.

Vušurović je istakao da je Beldocs treću godinu zaredom dobio sredstva Media potprograma Kreativne Evrope, dok mu je na konkursu Ministarstva kulture i informisanja dodeljen samo jedan milion. Ipak Filmski centar Srbije je prepoznao istrajnost Beldocsa da podržava, afirmiše i promoviše domaći dokumentarni film, pa je finasirao nagrade u srpskom takmičarskom programu.

Festival je uspešno realizovan i uprkos tome što je pet dana pred njegov početak zatvorena Dvorana Kulturnog centra Beograda, po iznenadnom nalogu protivpožarne inspekcije, a bez zvaničnog obrazloženja je otkazana i projekcija filma "Na crnoj listi" u Art bioskopu Kolarac. Agilnošću organizacionog tima Beldocsa, te dve krizne situacije su ipak prebrođene.

Povodom otkazivanja projekcije filma "Na crnoj listi" Sare Marković i Nikole Dragovića, koji govori o hapšenju pripadnika Falun Gonga u Srbiji i progonu te meditacijske grupe u Kini, Beldocs je saopštio bio da “ne veruje u zabrane, cenzuru i ograničavanje slobode govora”.

"Radujemo se svakom kilometru novoizgrađenog autoputa koji smo čekali više od 70 godina, bez obzira ko ga je izgradio, divimo se kineskoj višemilenijumskoj civilizaciji i kulturi i izražavamo  duboko poštovanje za kolosalne privredne uspehe Narodne Republike Kine bez presedana tokom 40 poslednjih godina, ali tražimo razumevanje za Saru Marković i Nikolu Dragovića, koji tek što su završili filmsku akademiju a film im biva otkazan, kao i za sve srpske i međunarodne autore kojima je ukinuto gostoprimstvo u svojoj zemlji, ukinuto pravo da podele s nama svoju filmsku fikciju, bez obzira koliko trezvena ona može da bude, koliko opominjuća ona i jeste", naveo je Beldocs povodom otkazivanja projekcije filma "Na crnoj listi".

Beldocs je posebno nagradio dve gledateljke koje su pokazale posebnu ljubav prema dokumentarnom filmu, jer su izdržale projekciju osmočasovnog filma "Mrtve duše" reditelja Vanga Binga. Kao nagradu su dobile od organizatora akreditacije za celokupan festivalski program u naredne dve godine.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r