Počeo 8. Beogradski festival evropske književnosti
Beogradski festival evropske književnosti (BFEK) otvoren je 25. juna u Domu omladine izložbom karikatura i crteža Predraga Koraksića Coraxa posvećenih velikom pesniku i esejisti Čarlsu Simiću, koji su prvi put predstavljeni javnosti, te razgovorom sa nemačkim piscem bugarskog porekla Ilijom Trojanovim, a do 28. juna ugostiće i norveškog romansijera Eugena Šuljgina, slovenačke pisce Janija Virka i Vladu Žabota, te domaće autore Ljubomira Simovića i Darka Tuševljakovića.
Izložba Koraksićevih crteža i karikatura posvećena je Čarlsu Simiću kao možda jedinom njegovom pozitivnom junaku. Koraksić je za srpsko izdanje Simićeve knjige “Čudovište voli svoj lavirint”, koja sadrži kratke eseje, aforizme i zapise iz beležnice, uradio ilustraciju naslovne strane i piščev portret. Tim povodom uradio je i nekoliko crteža inspirisanih Simićevom knjigom, te nekoliko njegovih karikatura.
Arhitekta Dragoljub Bakić i karikaturista Predrag Koraksić Corax
Na izložbi u okviru osmog BFEK-a ti radovi prvi put su predstavljeni javnosti kao trag dijaloga dvojice velikih umetnika i kritičkih intelektualaca savremenice, kako je istakao u ime organizatora glavni urednik izdavačke kuće Arhipelag Gojko Božović.
Corax, Čarls Simić - moj jedini pozitivni junak
Prve festivalske večeri prikazan je i nemački film “Adam i Eva” Andreasa Goldstejna, nastao prema istoimenom romanu Inga Šulcea, a publika će u okviru programa imati priliku da besplatno pogleda narednih dana i francuski film "Ljubomora” Davida i Stefana Foenkinosa, prema scenariju Davida Foenkinosa, italijanski “Leopardi” Marija Martonea, zasnovan na životu velikog italijanskog pesnika, kao i domaći dokumentarac “Intimno o književnosti” u režiji Mateje Rackova, prema scenariju Vuka Ršumovića.
Ilija Trojanov (u sredini) gost prve festivalske večeri
Multimedijalni festivalski biće nastavljen 26. juna gostovanjem Darka Tuševljakovića, dobitnika Evropske nagrade za književnost, a susret sa njim biće i beogradska premijera njegovog nedavno objavljenog romana “Jegermajster”. Publika će čuti iz prve ruke kako je taj roman nastao i u kojim vezama stoji sa višestruko nagrađenim “Jazom”.
Program drugog dana BFEK-a obeležiće i panel o kritici u doba populizma i spektakla, na kojem će učestvovati književni kritičar i univerzitetski profesor Mihajlo Pantić, teoretičarka medija Ana Martinoli i politikolog Boban Stojanović, uz moderaciju Marije Nenezić. Biće reči o tome kako umetnička, stručna, naučna, medijska, društvena ili politička kritika, kao i uopšte analitički govor u javnom prostoru, funkcionišu u doba populizma, spektakla i globalne rijalitizacije javnog života. U razgoviru će biti skrenuta pažnja na problem marginalizacije kritike iz javnog prostora kao na jedan od ključnih izazova i savremene književnosti i njenih čitalaca.
Na BFEK-u će se 27. juna predstaviti Jani Virk, čiji najnoviji roman “Poslednje Sergijevo iskušenje”, u izdanju Arhipelaga na srpskom, predstavlja društveno aktuelno i kritično, a istovremeno ironično i tragično intonirano delo o istočnoevropskim tranzicijama – na primeru Slovenije. Gost 27. juna biće i jedan od najznačajnijih norveških romansijera i pripovedača Eugen Šuljgin, pisac ruskog porekla i sin slikara Aleksandra Šulca (1901-1981), koji živi poslednjih godina u Oslu i Istanbulu. Arhipelag je objavio njegov roman “Sa nekog drugog sveta”, što je prvi prevod neke Šuljginove knjige na srpski jezik, a reč je o knjizi o savremenoj Turskoj i posebno Istanbulu, tokovima istorije i tradicije, političkoj stvarnosti podeljene zemlje, paralelnom životu velikog grada, opozicionim i kurdskim grupama, gulenistima i erdoganistima, tragovima vizantijske prošlosti i obnovljenom islamizmu, bogatstvu gradskog života…
Poslednjeg festivalskog dana na sceni će biti jedan od klasika domaće književnosti Ljubomir Simović i slovenački pisac i novinar Vlado Žabot, koji je godinama bio predsednik Društva pisaca Slovenije, a za roman “Vučje noći”, koji je objavljen i na srpskom u izdanju Arhipelaga, dobio je Kresnikovu nagradu - najvažnije književno priznanje u Sloveniji.
Na osmom BFEK-u gostuje i Literatur Cafe Gete instituta u Beogradu, a povodom 15 godina Foruma slovenskih kultura, posebno će biti predstavljena edicija 100 slovenskih romana, o kojoj će govoriti pisci Jani Virk i Vlado Žabot, te urednik Gojko Božović.
Pod motom “Najbolje od svega. Najbolje za sve”, BFEK je zamišljen kao otvoreni i multimedijalni događaj u kome se književnost predstavlja kroz različite forme: od knjige i javnih čitanja, preko razgovora pisaca s publikom, do izložbi, retrospektiva savremenih igranih ili dokumentarnih filmova poteklih iz književnosti, kao i video prezentacija i drugih događaja.
Prošle godine BFEK je predstavio neka od vrhunskih književnih dela autora iz regiona i Evrope, a i počeo je i završen temom prošlosti i njenog značaja za razumevanje sadašnjosti, koja je obeležila i učešće španskog pisca Havijera Serkasa na otvaranju, te srpske književnice Jelene Lengold na zatvaranju te manifestacije. Pažnju javnosti izazvao je i panel “Kultura u tranziciji” u okviru kojeg su prof. dr Milena Dragićević Šešić i strip umetnik Saša Rakezić razgovarali sa književnom kritičarkom i novinarkom Marijom Nenezić o izazovima sa kojima se suočava kultura usled procesa društvene i ekonomske tranzicije, ali i medijskih i tehnoloških promena. Posebno su ukazali na specifičnosti tih problema u Srbiji zbog dezorijentisanosti, urušenog sistema vrednosti, ali i sve veće kontrole koja se odnosi i na kulturne i obrazovne institucije.
Gosti BFEK-a proteklih godina bili su, između ostalih, i David Grosman, Havijer Serkas, Peter Esterhazi, Klaudio Magris, Florans Noavil, Goce Smilevski, Fiona Sampson, Aris Fioretos, Terezija Mora, Drago Jančar, Peter Salmon, Hatidže Akin, Rej Robertson, Barbi Marković, Venko Andonovski, Tomas Majneke, Branko Čegec i Amir Or.
Organizaciju osmog BFEK-a podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, TRADUKI, Goethe-Institut Beograd, NORLA, Javna agencija za knjigu Slovenije, Italijanski institut za kulturu, Francuski institut u Beogradu, Srpski PEN centar, štamparija Publish i Hotel Park, uz vrliki broj medijskih partnera.
Festivalski program nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Bojan Kovačević - SEEcult
(SEEcult.org)