• Search form

24.09.2019 | 12:58

Neiskorišćene mogućnosti primene digitalnih tehnologija u pozorištu

Neiskorišćene mogućnosti primene digitalnih tehnologija u pozorištu

Među temama panel diskusija na nedavnoj međunarodnoj konferenciji “Novi horizonti kulture, umetnosti i medija u digitalnom okruženju” na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu bila je i primena digitalnih tehnologija u oblasti pozorišne umetnosti, uz zaključak da na ovim prostorima još nije dovoljno razvijena.

Na panelu “Digitalne tehnologije i mogućnosti za pozorište”, učestvovalo je petoro stručnjaka i praktičara koji su predstavili svoja aktuelna istraživanja, mapirajući načine na koje primena digitalnih tehnologija u teatru menja stvaralački proces, komunikaciju sa publikom, procese distribucije i arhiviranja dela pozorišne umetnosti.

Asistentkinja na predmetu pozorišne produkcije FDU Jovana Karaulić prikazala je primere primene digitalnih tehnologija u stvaranju umetničke forme, posebno izdvajajući primer predstave “The Encounter” koja koristi eksperiment sa zvukom. Ksenija Marković Božović, takođe sa FDU, predstavila je koncept live streaming theatre (LST), akcentujući karaktersitike te forme digitalne distribucije pozorišnih predstava, koje se odnose na bliskost tradicionalnom pozorišnom iskustvu i tiču mogućnosti primene vrhunske tehnologije i specifičnog fizičkog i socijalnog okruženja. Ona je naglasila i važnost činjenice da “live streaming” omogućava participaciju u događaju koji se dešava u datom trenutku koji gledalac deli sa izvođačima na sceni – ma koliko ta scena bila udaljena.

Dr Ksenija Marković Božović i dr Irena Ristić (moderatorka), foto: Marija Momić

Ljubica Ristovski i Dušica Dragin predstavile su svoje obimno istraživanje o primeni digitalnog marketinga u pozorištima u Srbiji, zaključivši da najveći broj pozorišnih kuća nedovoljno i na neadekvatan način koristi  mogućnosti prezentacija preko sajtova i društvenih mreža.

Zanimljivo je bilo i izlaganje Jelene Knežević, doktorantkinje FDU i izvršne direktorke Bitefa, o mogućnostima primene savremenih tehnika projekt mendžemnta u upravljanju marketingom festivala kao što je Bitef.

Profesor FDU na Cetinju Janko Ljumović govorio je o mogućnostima digitalnog arhiviranja umetničke biografije, ukazujući više puta tokom svoje prezentacije da je pozorište "umetnost mogućnosti".

Panel je celini pokazao da postoji veliki prostor za planiranje tih mogućnosti u optici digitalnih tehnologija.

Dr Dušica Dragin, foto: Marija Momić

Publika beogradskih pozorišta, kako je rečeno, povremeno ima priliku da vidi predstave koje se služe digitalnim tehnologijama, ali su takve prakse i dalje vrlo sporadične i retke. Između ostalog, to je i posledica tradicionalnih stavova redovne pozorišne publike koja ima i neguje “klasična očekivanja” kada je zadovoljavanje ove kulturne navike u pitanju. S tim u vezi vredelo bi razmotriti i mogućnosti prenosa predstava renomiranih beogradskih pozorišta u biskopskim dvoranama (Sinepleks već ima iskustva u prenošenju opera i baleta, njujorških i moskovskih ansambla). To bi, prema rečima Ksenije Marković Božović, potencijalno vodilo širenju i razvoju pozorišne publike. Ipak, zaključci te vrste, kao što je i sama naglasila, zahtevaju ozbiljnu procenu zasnovanu na rezultatima adekvatnih istraživanja.

Razvoj računarskih i komunikacionih tehnologija dugi niz godina utiče na promene u svetu kulture i umetnosti, kao domena stvaralaštva koji je od izuzetnog značaja za opstanak i napredak ljudskog društva. Nove tehnologije impliciraju promene u oblasti pozorišta, klasične i popularne muzike, likovnih i primenjenih umetnosti, televizije, filma, novih medija itd, a  procesi digitalizacije uslovljavaju da se razvoj tih delatnosti razmatra u optici mogućnosti primene digitalnih tehnologija. Upravo to je i bila osnovna tema konferencije “Novi horizonti kulture, umetnosti i medija u digitalnom okruženju” kojoj je od 11. do 14. septembra prisustvovalo više od stotinu međunarodnih i domaćih izlagača, koji su u okviru užih tematskim panela diskutovali o: novim tendencijama u medijima, razvoju kulturnih potreba građana u promenjenom (digitalnom) ambijentu, zadacima kulturne poltiike u tom kontekstu, razvoju filmske umetnosti, dometima industrije video igara, novim muzejskim i kustoskim praksama, "digitalnim iskustvima" vizuelnih umetnosti itd.

Pod predsedavanjem prof. dr Milene Dragićević Šešić, direktorke Instituta za pozorište film radio i televiziju FDU, konferencija je pružila priliku mnogobrojnim domaćim i stranim učesnicima da predstave svoje ideje i istraživanja na temu ograničenja i mogućnosti daljeg razvoja u kulturi pod uticajem digitalnih tehnologija.

Mira Kršulj Marković/SEEcult.org

*Naslovna fotografija: Jovana Karaulić i dr Irena Ristić (moderatorka panela)

galerija matice srpske, digitalizacija
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r