Nova drama Milene Marković u Narodnom pozorištu
Nova drama Milene Marković “Livada puna tame”, u kojoj se ta nagrađivana pesnikinja, dramska autorka i scenaristkinja bavi borbom čoveka sa bližnjima i sa sudbinom, imaće praizvedbu 13. novembra u Narodnom pozorištu u Beogradu, u režiji mlade Jovane Tomić.
Troje glumaca – Slobodan Beštić, Anastasia Mandić i Nada Šargin igraju više likova u fragmentarnoj priči o konkretnim sudbinama.
“Bavila sam se time šta je srž tragedije u samoj osnovi tih priča, ne u teoriji. Jedan od glavnih motiva je i borba na život i smrt među najbližima, a isti ti motivi su zastupljeni i u bajkama i u mitovima. Bilo mi je važno da prikažem jedan trenutak kada strašne slučajnosti nepovratno promene nečiji život. Pri čemu su te strašne slučajnosti onaj trenutak slobode kada sam čovek bira gde će – levo ili desno i ti ne znaš šta će biti”, izjavila je Milena Marković 8. novembra na konferenciji za novinare.
“To je u osnovi i egzistencijalističke filozofije i strepnje pred neizrecivim, jer je zapravo čovek kada se rodi - bačen u neprijateljski svet gde je osuđen na stalnu borbu. To mi je bila početna pozicija”, istakla je Milena Marković.
Ekipa predstave, foto: NP
Za mladu rediteljku, međutim, ključ za čitanje ovog teksta bila je rečenica da će nauka tek da utvrdi koje je posledice po čovečanstvo izazvao mit o romantičnoj ljubavi.
“Ceo tekst je uzbudljiv, ali ova rečenica mi je izazvala čitav splet osećanja. Prvo sam se ljutila, onda mi je bila duhovita, a kada sam sve to artikulisala shvatila sam da je to pravac režije ovog teksta i da ka toj temi treba da idemo”, rekla je Jovana Tomić.
Što se tiče forme, dodala je, tekst je fragmentarne strukture.
“Pratimo priču iz vizure dve glavne junakinje - Majke i Voljene, ali imamo velike vremenske preskoke i dobijamo hajlajt događaja u njihovim životima. Priča se formira oko stvarnih ljudi, likova iz naše neposredne okoline, ali ima i čudovišta. Nastojali smo da pratimo maštovitost teksta, a da kod publike izazovemo empatiju, da nas se tiču te priče i biografije”, izjavila je rediteljka.
Milena Marković je primetila da je i takav pristup tačan.
“U ovakvom tekstu svako se uhvati za nešto što će da mu pomogne u ličnoj identifikaciji. Inače je sve na nivou arhetipa, praslike. To su zapravo nagoveštaji nečega što je svima nama poznato. Rediteljka i glumci imali su različite uvide i svi ti uvidi su tačni. Na taj način i oni su autori, ne samo interpretatori, što inače nije za potcenjivanje, ali ovakav pristup može samo da raduje pisca”, rekla je Milena Marković.
Foto: NP
Naslov komada je stih Viljema Blejka iz pesme “Na livadi punoj eha”.
“Blejk je pisao da sve što vidimo ima i svoju skrivenu prirodu, da je ovaj svet pun prerušenih demona i anđela koji te mogu uzvisiti i satrti. Svaka životinja i biljka ima svoju svetlu i tamnu stranu. Svet je varljiv i okrutan, ali je u svojoj biti radostan i obnavljajući. Tako su ovaj tekst i predstava u biti obnavljajući i plementi, jer je srž tragedije, između ostalog, preobražaj čoveka”, rekla je Milena Marković.
Iz svakog čoveka, kako je dodala, govore istovremeno i preci i potomci.
“Kroz asocijacije ili sećanja likovi na sceni igraju vrlo eksplicitne situacije. Reč je o konkretnim sudbinama. Ima surovih komentara, koji su i sociološki komentar na ovo naše vreme. Ali u smislu svakodnevice, ja sam se pre nekog vremena odlučila na neku vrstu dobrovoljnog izgnanstva i uopšte neću da pričam o vremenu, našem, svetskom, nego mogu samo da se trudim da radim svoj poziv koji mi je dat što bolje i u tom smislu da utičem na ono što se dešava. Ništa drugo”, izjavila je Milena Marković.
Nada Šargin je podsetila da je više puta igrala Milenine tekstove i priznala da je to za nju uvek značilo težak proces.
“Toliko je dobro sve napisano i toliko tu ima i ispod i iznad i s leve i desne strane. Ali to uhvatiti nije lako. To je kao kad radiš Čehova, treba puno vremena i promišljanja da uhvatiš repliku, puno udubljivanja i puno osećanja da prođeš da bi našao način. Sve to kod Milene je duboko, a na kraju jako jednostavno, ali do tog jednostavnog da dođeš - dug je proces sa puno kopanja”, rekla je Nada Šargin.
Slobodan Beštić prvi put radi neki tekst Milene Marković, a smatra da ima težak zadatak jer igra sve muške likove, koji se nekada smenjuju i u istoj sceni. To je i tehnički zahtevno postići, ali ga “iznutra kupa” to što se u tekstovima njegovih likova vidi Milenina ljubav prema tim muškarcima.
“Postoji sloj koji me je duboko dotakao, koji se oseća između replika, u Mileninoj poeziji, pogotovo u poslednjem songu. Dotakla me je ljubavna priča, koja bi mogla da bude i banalna – volelo se dvoje mladih pa im nije uspelo, ali Milena taj muško-ženski odnos dovodi do nivoa arhetipa - do bajke ili tragedije. Ima nešto što me iznutra razbija i borim se da ne plačem dok pevam. Zahvalan sam Mileni na njenom daru, hrabrosti i jednoj ispovednoj noti. Ona je ovde otvorila dušu. To je ono što prepoznajem kao glumac i onda mi nije teško da se polomim na sceni”, izjavio je Beštić.
Anastasia Mandić je rekla da je komad čitala iz tri puta, stizala do dela o rušenju mita o idealnoj ljubavi i onda ga sklanjala od sebe.
“Bilo mi je teško da prihvatim da smo svi odrasli na bajkama, a da nam se onda desio stvaran život. Ovaj komad pun ljubavi, pa i smrti, pa i pročišćenja jeste ono što Milena može da napiše samo ovako, a to je zato što ona razume suštinu ljudske prirode, koja ima i svoju svetlu i svoju tamnu stranu. I kada se to zagrebe, to je ono što nas boli, što prepoznajemo i što moramo da pustimo da nam se dogodi u sceni”, rekla je Anastasia Mandić.
Upravnica Narodnog pozorišta Ivana Vujić Kominac izrazila je veliku radost što se prvi put u nacionalnom teatru izvodi komad izuzetne autorke Milene Marković.
“Trebalo je i mnogo ranije. Ovaj uzbudljiv materijal je iskorak u našem repertoaru. Srećni smo i ponosni što je svoje delo poklonila Narodnom pozorištu”, rekla je Ivana Vujić.
Nova v.d. direktorka Drame NP Molina Udovički Fotez rekla je da je to repertoarski predlog njene prethodnice Tanje Šljivar i naglasila da je praznik za svako pozorište praizvedba savremenog domaćeg autora.
Ivana Vujić je istakla i da predstavu radi mlada rediteljka, a Milena Marković je izjavila da je za nju znak trajanja to što je zanimljiva nekom ko je dosta mlađi od nje.
“Ja sam u fazi života u kojoj mi je uzbudljivo da otkrivam mlade koji treba da donesu novi dah, novi uvid i da se stvari menjaju, jer je to dobro za pozorište i kulturu i umetnost uopšte”, rekla je Milena Marković.
Dramaturg predstave je Dimitrije Kokanov, kostimografkinja Selena Orb, scenografkinja Jasmina Holbus, kompozitor Luka Mejdžor, a scenski pokret radila je Maja Kalafatović.
Predstava ce biti igrana na sceni "Raša Plaović", a prva repriza je 15. novembra.
(SEEcult.org)