Кućne vežbe Andree Palašti
Izložba kolaborativnog umetničkog projekta Andree Palašti “Kućne vežbe”, koji je podrazumevao zadatke zasnovane na instrukcijama koje učesnici međusobno razmenjuju u vidu vizuelne komunikacije, biće otvorena 23. decembra u Galeriji SULUV u Novom Sadu, a realizovana je u saradnji sa studentima Akademije umetnosti.
Poput vežbi za stimulaciju kreativnosti, ponuđen je niz kreativnih vežbi koje se mogu lako ispuniti, sa minimalnom opremom, uz malo napora i u jednostavnim prostorno-vremenskim uslovima. Kućne vežbe se zasnivaju na razvijanju brzih rešenja bez koncepcijskih pretenzija – one zapravo predstavljaju svojevrsne likovne, estetske, idejne, ali i komunikacijske vežbe razgibavanja, koje upućuju kako alternativne metode umetničke edukativne strategije utiču na razvijanje kreativnog mišljenja. Kućne vežbe nastale su u saradnji sa drugim umetnicima, članovima porodice i studentima Akademije umetnosti u Novom Sadu.
Umetnički projekat Kućne vežbe Andree Palašti realizovan je u saradnji sa studentima Akademije umetnosti u Novom Sadu, a specijalne gošće bile su Danica Bićanić i Monika Sigeti, te članovi umetničine porodice – Marta, Ivica i Nađa Palašti.
Realizujući izložbu “Kućne vežbe”, Andrea Palašti već treću godinu za redom stavlja sebe u uloge i kustosa i umetnika. Ona svoju kustosku praksu, kako podseća Slavica Popov u recenziji za SULUV, oslanja na rad i koncepciju Hansa Ulriha Obrista na izložbi DO IT koja je od 1993. godine interpretirana i reinterpretirana u oko 160 muzeja, kao i na izložbu Learning To Love You More / LTLYM koju su inicirali Miranda July i Harrell Fletcher 2002.. Posmartajući izložbu kao ritual, seriju akcija koje neko prati, i koji svaki put pronalazi nova pravila svog postojanja, odlazi se jedan korak dalje - izložba se ne tretira više samo vizuelno, već kao sklop kompleksnih rituala koji uključuju različita čula. Svakim ponovnim izlaganjem, izložba “Kućne vežbe” prihvata promene i prima u sebe nova otkrića do kojih Andrea Palašti kao umetnica dolazi, omogućavajući da se na taj način menja i iznova ponavlja, postajući nezaustavljiva.
Andrea Palašti kroz umetničku praksu uvek koristi fotografiju kao medij, ali primenjuje različite strategije njenog korišćenja, koncipiranja i izlaganja. Između ostalog, često istražuje kako fotografišemo, kako čuvamo ili delimo fotografije, čak i kako poziramo na njima. Uključujući druge umetnike, studente AU i članove svoje porodice u ovaj projekat, postavlja neka važna pitanja vezana za razvoj fotografije kao medija u 21. veku. Oslanjajući se na intermedijalnu praksu fluksusa, kako ističe Slavica Popov, Andrea Palašti kombinuje umetničke medije sa životnim medijima i slobodno se kreće između ta dva polja, objedinjujući tako umetnost i sam život. Ona je formulisala kreativne DIY zadatke koje zadaje učesnicima ovog projekta, ali takođe poziva i posmatrače da sami odgovore na njih. Baš zbog toga ova izložba postaje jedna baza podataka, kao arhiva, koja sadrži veliki spektar različitih nivoa kvaliteta umetničkih pogleda i rešenja. Sama postavka odiše privatnošću otkrivajući jednu vrstu ranjivosti ljudske intime, ali je istovremeno prilagodljiva i bliska svakome ko želi da učestvuje u njoj makar i kao posmatrač.
“Ova izložba nam pruža uvid u trenutno stanje uzbudljivog vremena u kome živimo i kome se ubrzano, sa svakim satom, minutom, sekundom, menja okruženje medija fotografije pa tako i sam medij. U takvim okolnostima koje su nametnule brze promene izložba Kućne vežbe se razvija i ažurira sa ciljem da utiče i upućuje na različite strategije razvoja kreativnog mišljenja u okviru tehnološke revolucije koja nam se dešava”, navela je Slavica Popov.
Andrea Palašti (1984) dobitnica je nagrade 54. Oktobarskog salona u Beogradu (2013), kao i nagrade Iskre kulture Zavoda za kulturu Vojvodine (2016). Diplomirala je fotografiju na AU u Novom Sadu, a doktorirala na Grupi za teoriju umetnosti i medija Interdisciplinarnih doktorskih studija Univerziteta umetnosti u Beogradu 2015. Trenutno radi kao docent na AU, na katedri za Nove likovne medije.
Izložba “Kućne vežbe” biće otvorena do 15. januara 2020.
(SEEcult.org)