• Search form

10.01.2020 | 22:06

Preminula Neda Arnerić

Preminula Neda Arnerić

Proslavljena srpska filmska i pozorišna glumica Neda Arnerić preminula je u Beogradu 67. godini. Neda Arnerić pronađena je 10. januara mrtva u svom stanu na Vračaru, a prema navodima beogradskih medija, slavnu glumicu zatekao je u beživotnom stanju njen brat.

Rođena 15. jula 1953. godine u Knjaževcu, Neda Arnerić igrala je u više od 100 filmova, a odigrala je i četrdesetak uloga u pozorištu. Dobitnica je brojnih nagrada, među kojima su i Carica Teodora na Festivalu glumačkih ostvarenja u Nišu, Zlatna i Srebrna arena na Filmskom festivalu u Puli, Plaketa Jugoslovenske kinoteke, nagrada “Pavle Vuisić” za izuzetan doprinos umetnosti glume na filmu...

Na 46. Festu 2018. godine dobila je nagradu "Beogradski pobednik" za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti, a tada je rekla da se ne osećam pobednikom, jer joj se čini da svoju životnu i profesionalnu trku još nije istrčala.

“U nečemu sam ipak pobednik, trajem u kontinuitetu kao glumica preko pedeset godina. Bilo je tu uspona i padova, lepih i ružnih stvari, ali bez vas, pre svega vas Beograđana koji ste mi najbliži, ne bih mogla da trčim, hvala što ste me podržavali i kad je bilo najteže”, rekla je Neda Arnerić.

Neda Arnerić je impresivnu karijeru dugu više od pola veka započela kao 13-godišnja devojčica u filmu "San" (1966). Otkrio ju je reditelj Puriša Đorđević, sa kojim je ubrzo snimila i nagrađivane filmove "Jutro" (1967), "Podne" (1968) i druge. Srca najšire publike osvojila je glavnom ulogom u filmu "Višnja na Tašmajdanu“ (1968) Stoleta Jankovića.

Sa samo 16 godina upisala je Akademiju za pozorište, film, radio i televiziju u klasi profesora Milenka Maričića, ali je nije je završila jer u to vreme studentima prve i druge godine nije bilo dozvoljeno da rade, a ona nije prestajala da snima.

Lepota i šarm doneli su joj status seks simbola u bivšoj Jugoslaviji, a igrala je i u stranim produkcijama, među kojima se ističe "Šaft u Africi" (1973) Džona Giljermina. Plenila je i u epizodnim ulogama u partizanskim filmovima kao što su "Sutjeska" (1973) Stipe Delića i "Užička republika" (1974) Žike Mitrovića.

Na Pulskom filmskom festivalu nagrađena je Srebrnom arenom za naslovnu ulogu u filmu "Ispravi se, Delfina" (1977) Aleksandra Đurčinova, a Zlatnu arenu dobila je za ulogu u filmu "Haloa – praznik kurvi" (1988) Lordana Zafranovića.

U međuvremenu je igrala u čuvenim filmovima "Kvar" (1978) Miše Radivojevića i "Ko to tamo peva" (1980) Slobodana Šijana. Usledile su komedije "Rad na određeno vreme" (1980) i "Moj tata na određeno vreme" (1982) Milana Jelića, zatim "Varljivo leto ’68" (1984) Gorana Paskaljevića, "Tajvanska kanasta" (1985) Gorana Markovića, Zafranovićeva "Večernja zvona" (1986)...

Igrala je i u filmovima "Policajac sa Petlovog brda" (1992) Mihaila Vukobratovića, "Nataša" (2001) Ljubiše Samardžića, "Promeni me" (2007) Milana Karadžića, a poslednji put na velikom platnu publika je mogla da je vidi u hrvatsko-srpskoj koprodukciji "Aleksi" (2018) Barbare Vekarić.

Neda Arnerić je dobitnica najviše glumačke nagrade u Srbiji – "Pavle Vuisić" za životno delo, kao i nagrade "Carica Teodora" na Glumačkim susretima u Nišu, te Plakete Jugoslovenske kinoteke za doprinos umetnosti filma...

Mnogobrojni gledaoci pamtiće je i po televizijskim serijama "Priče iz radionice“, "Metla bez drške", "Lift“, "Naša mala klinika“...

U pozorištu je ostvarila niz zapaženih uloga, a poslednjih godina igrala je u predstavi "Igra parova" u Beogradskom dramskom pozorištu, koja je krajem oktobra 2019. imala čak 200. izvođenje.

Igra parova. foto: BDP

Paralelno sa glumačkom karijerom, Neda Arnerić je studirala i diplomirala istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Sredinom 80-godina otvorila je u centru Beograda galeriju "Atrijum", koju je vodila do 1999. godine. Bila je aktivna i u Niš art fondaciji.

Bila je i politički angažovana, kao članica Demokratske stranke i poslanica u Narodnoj skupštini Srbije.

Neda Arnerić je 2016. godine teško povredila kičmu prilikom pada sa terase svog stana, nakon čega se dugo oporavljala. Teško je podnela i smrt supruga, a oba događaja danima su bila tema tabloida.

Tugu povodom smrti Nede Arnerić izrazile su njene mnogobrojne kolege i javne ličnosti, kao i organizatori festivala i drugih manifestacija na kojima je učestvovala.

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević naveo je u telegramu saučešća da se Neda Arnerić, "nesuđena balerina i diplomirana istoričarka umetnosti", opredelila za film i pozorište "donoseći srpskoj i jugoslovenskoj sceni umetnicu koja je više od pola veka plenila šarmom i snažnim glumačkim darom".

“Talentima, gracioznošću i eteričnom lepotom od prvih kadrova osvajala je srca domaće i inostrane publike. Nagrađivana i poštovana, ostvarila je sve što jedna glumica može da poželi. Sa samo 13 godina, glumila je u svom prvom filmu ‘San’ i taj naslov je obeležio čitav njen život u kome je srećna i uspešna živela svoj glumački i umetnički san”, naveo je Vukosavljević u telegramu saučešća porodici, prijateljima, kolegama i svim poštovaocima Nede Arnerić. Njena tanana emotivnost, kako je dodao, bila joj je ponekad prepreka u suočavanju sa grubostima svakodnevice ali je i s tom osobenošću stajala rame uz rame sa najvećim zvezdama našeg glumišta. “Našu nezaboravnu Višnju sretaćemo i dalje na Tašmajdanima svojih snova”, dodao je Vukosavljević.

*Foto: Fest

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r