Digitalni Filozofski teatar - Smislimo svet iz početka!
Bitef teatar za vreme vanrednog stanja povodom pandemije korona virusa pokreće digitalno izdanje Filozofskog teatra, a moderatori razgovora svakog četvrtka su Srećko Horvat i Maja Pelević.
U prvom izdanju digitalnog Filozofskog teatra, 9. aprila od 20 časova, gost Horvata na YouTube kanalu Bitef teatra je hrvatski pozorišni reditelj Oliver Frljić.
Horvat i Frljić su nedavno pri Burgteatru u Beču kurirali program pozorišnih predstava, predavanja i performansa. Frljić je uspeo da se vrati u Hrvatsku, a Horvat je ostao zatočen u Beču. Ovom prilikom razgovaraće o smislu pozorišta i kulture u doba korona virusa, o mogućnosti delovanja i stvaranju drugačijeg sveta nakon globalne pandemije.
Njih dvojca su pre dve godine učestvovali u jednom od najposećenijih izdanja Filozofskog teatra, koje je održano u Bitef teatru u sklopu 52. Bitefa, a duže od dva sata razgovarali su o mnoštvu tema - od odnosa pozorišta i društvene realnosti preko problema fašizacije društva, nacionalizma, neoliberalnog kapitalizma, do (ne)mogućnosti civilnog otpora i o potrebi za radikalizacijom protesta.
Horvat je tada ocenio da mnoge Frljićeve predstave deluju proročki, na šta je Frljić uzvratio da “nije bilo teško predvideti šta će se desiti u našim društvima” i dodao da misli na region bivše Jugoslavije, jer “oseća ceo ovaj kulturni prostor kao svoj”.
“Što se tiče onoga što se dešava u Evropi, govorio sam o fašizaciji i kako da se nosimo sa tim, kako da u pozorištu predstavimo tu novu–staru stvarnost. Kolege u Zagrebu su mi se smejale, govorili su da tako često koristim etiketu fašizma da to postaje banalizovano. Nažalost, ta dijagnoza je bila veoma precizna. Sad vidimo da je taj javni diskurs uspostavljen. Nešto što je bilo nezamislivo pre neku godinu u Nemačkoj, sada je normalno prihvaćeno. Vidimo slabost demokratije, ona nema mehanizam da spreči davanje legitimiteta političkim platformama koje su nedemokratske. Ja za to nemam rešenje kao pozorišni čovek. Mislim da je moj zadatak da pitanja postavim”, rekao je Frljić
Filozofski teatar je projekat koji je, na inicijativu Horvata, pokrenut 2014. godine u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, u cilju ponovnog uspostavljanja bliske veze filozofije i pozorišta. U Beogradu je jedno vreme održavan u Narodnom pozorištu, a od sezone 2019/2020. je na redovnom repertoaru Bitef teatra.
Prema mišljenju Horvata, veza filozofije i pozorišta uvek bila jača nego veza filozofije i bilo kojega drugog medija. Pozorište je pritom oduvek i bilo mesto za aktivno promišljanje društva i društvenih procesa.
“U doba globalne pandemije, kada smo zatočeni u svojim kućama i moramo paziti na distancu, treba nam socijalna povezanost i kritičko mišljenje više nego ikad. Filozofski teatar zasad nastavljamo drugim sredstvima, dok se ponovo - nadam se uskoro - ne vidimo opet u pozorištu! Povratka na 'dobra stara vremena' ionako nema, jer ni ta stara vremena nisu bila dobra. Na nama je težak ali nužan zadatak da smislimo svet iz početka”, poručio je Horvat, koji je ovih dana i u okviru onlajn televizije panevropskog pokreta za demokratizaciju Evrope DiEM25 vodio niz zanimljivih onlajn razgovora - izmedju ostalih, i sa Noamom Čomskim i Gaelom Garsijom Bernalom.
*Foto: Bitef teatar
(SEEcult.org)