• Search form

22.04.2020 | 16:21

Oprezno i postepeno otvaranje muzeja

Oprezno i postepeno otvaranje muzeja

Muzeji u Srbiji, kao i galerije, arhivi i biblioteke, dočekali su sa izvesnim iznenađenjem preporuku Ministarstva kulture i informisanja o nastavku rada s posetiocima već od 22. aprila, uz striktno poštovanje svih mera za sprečavanje širenja novog korona virusa. Iako su pojedini izložbeni prostori već otvorili vrata ili to najavljuju, većina još razmišlja o načinu postepenog povratka iz jednomesečnog virtuelnog u analogni život. I u regionu i Evropi je slična situacija - za sada su otvaranje najavili muzeji u Austriji, Švajcarskoj i Nemačkoj, ali tek nakon prvomajskih praznika ili od sredine maja.

Galerija Matice srpske u Novom Sadu otvorila je vrata za posetioce 22. aprila, a Narodni muzej u Beogradu planira da to delimično učini od 23. aprila.

Prema rečima upravnice Galerije Matice srpske Tijane Palkovljević Bugarski, GMS je prihvatila preporuku Ministarstva kulture i, u skladu sa mogućnostima, otvorila deo svoje postavke, odnosno omogućila posetiocima da pogledaju nedavno otvorenu izložbu "Inspirisani italijom".

GMS će od 23. aprila raditi u skraćenom radnom vremenu od 10 do 16 časova, a u narednim nedeljama otvaraće deo po deo postavke, nakon dezinfekcije i čišćenja prostora, rekla je Tijana Palkovljević za portal SEEcult.org, ističući da su preduzete sve mere bezbednosti - postavljena je "dezobarijera" na ulazu u zgradu i sredstva za dezinfekciju ruku i obaveštenja o neophodnoj socijalnoj distanci i nošenju zaštitnih maski u ulaznom holu.

Zaposlenima su obezbeđeni svi neophodni uslovi za bezbedan rad, odnosno maske, rukavice i dezinfekciona sredstva.

"Veliki broj zaposlenih i dalje radi od kuće, jer poštujemo njihova prava ukoliko su stariji od 60 godina, imaju malu decu ili su hronični bolesnici", rekla je upravnica GMS, napominjući da ta institucija u narednom periodu neće održavati bilo kakve programe i događaje koji podrazumevaju okupljanje većeg broja ljudi.

"Prostor Galerije samo smo otvorili za pojedinačne posete čiji broj ćemo kontrolisati. Realizaciju svih planiranih programa odlažemo do ukidanja vanrednog  stanja i vraćanja svih segmenata normalnog života", rekla je Tijana Palkovljević Bugarski.

Foto: GMS

Narodni muzej u Beogradu otvoriće deo stalne postavke za posetioce 23. aprila, a takođe će biti otvoren za posetioce u skraćenom radnom vremenu - od 10 do 14 časova, rekla je za SEEcult.org viši kustos Lidija Ham Milovanović.

Narodni muzej, foto: SEEcult

Poseta će, kako je naglasila, biti omogućena isključivo posetiocima sa maskama i rukavicama, kao prvi korak ka normalizaciji rada Narodnog muzeja, koji je zatvoren za publiku od sredine marta, u skladu sa preporukama Vlade Srbije i merama prevenciju širenja virusa COVID-19.

U želji da i u toku predstojećeg perioda omogući zainteresovanima upoznavanje sa kulturnim nasleđem i muzejskim pričama, Narodni muzej pozvao je sve da posećuju njegov sajt na kojem je postavio i posebnu sekciju Virtuelni muzej sa 26 priloga koji omogućavaju publici da upozna deo kulturne i umetničke baštine koju čuva. Narodni muzej stoga i dalje upućuje publiku na sadržaje na njegovom sajtu i na društvenim mrežama, koje će dopunjavati i narednih dana. U Narodnom muzeju, i nakon delimičnog otvaranja izložbenog prostora, do daljeg neće biti grupnih poseta, radionica, predavanja i drugih programa, rekla je Lidija Ham.

Muzej Jugoslavije, poštujući Preporuku Ministarstva kulture i informisanja, takođe planira da otvori svoja vrata za posetioce, nakon što obezbedi odgovarajuće uslove.

Kako je u pitanju muzejski kompleks i veliki sistem, koji je do uvođenja vanrednog stanja primao više od 130.000 posetilaca godišnje, potrebno je uraditi pripreme u skladu sa svim propisanim merama Vlade Srbije koje se odnose na zaštitu zdravlja i bezbednosti posetilaca, kao i zaposlenih, rečeno je za SEEcult.org u Muzeju Jugoslavije, koji će zbog toga početi da radi u redukovanom obimu od sledeće nedelje.

Posetioci će moći za početak da obiđu park Muzeja sa skulpturama i Kuću cveća, dva puta nedeljno (utorkom i četvrtkom od 10 do 14 časova).

Procedura o načinu kretanja i broju posetilaca koji istovremeno može da poseti Muzej, biće istaknuta na muzejskom sajtu do kraja ove nedelje.

"Uloga muzeja u novim okolnostima je velika, jer oni inače imaju važnu ulogu u savremenom društvu. Sa jedne strane, tu su da edukuju, čuvaju i interpretiraju sećanja, vode dijalog sa posetiocima, ali i da relaksiraju, jer svojom jedinstvenom atmosferom unose mir i stvaraju unutrašnje zadovoljstvo posetiocima. Sada kada su muzeji zatvoreni u celom svetu jasnije vidimo koliko su nam kao institucije potrebni. Sami muzeji će, poučeni ovim iskustvom, morati još više da rade na tome da pronađu nove načine komunikacije sa publikom uz korišćenje savremenih tehnologija", navela je direktorka Muzeja Jugoslavije Neda Knežević.

Fotografije kompleksa Muzeja Jugoslavije: Relja Ivanić

Muzej savremene umetnosti u Beogradu imao je 22. aprila interni onlajn sastanak povodom aktuelne situacije i preporuka Ministarstva kulture i informisanja, a o daljim planovima blagovremeno će obavestiti javnost.

U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu rekli su za SEEcult.org da čekaju odluku na pokrajinskom nivou, a za sada će nastaviti interna dežurstva zaposlenih, koja su organizovana u toj ustanovi i proteklih nedelja, kao i u Muzeju Vojvodine sa kojim dele zgradu.

I većina ostalih ustanova kulture u Novom Sadu čeka instrukcije Pokrajinske vlade Vojvodine o mogućnosti nastavka rada sa publikom.

Narodni muzej u Šapcu, kao i većina ostalih ustanova kulture u tom gradu, čeka instrukcije lokalnih vlasti u vezi sa ublažavanjem mera tokom vanrednog stanja.

Ni otvaranje biblioteka još nije izvesno, jer podrazumeva kompleksne pripreme za rad sa publikom.

Prema navodima pojedinih bibliotekara, nije jasno ni kako uopšte izdavati knjige ako se ima u vidu da novi korona virus može da opstane na čvrstim površinama i danima - kako pokazuju dosadašnja naučna istraživanja.

U Srbiji su od 21. aprila ublažene određene mere koje su uvedene tokom vanrednog stanja, a prema navodima predstavnika vlasti i struke, to je omogućeno time što epidemija korona virusa slabi.

I dalje je, inače, zabranjeno okupljanje više od dve osobe u javnom prostoru, a od 18 sati do 5 časova ujutro traje zabrana kretanja za sve. Starijima od 65 godina potpuno je zabranjeno kretanje, osim što jednom sedmično imaju pravo na izlazak u kupovinu u ranojutarnjim satima, a od 21. aprila imaju i mogućnost da utorkom, petkom i nedeljom iskoriste period od 18 sati do jedan posle ponoći za 30-minutnu šetnju u krugu od najviše 600 metara od mesta stanovanja.

Prema zvaničnim podacima od 22. aprila u 15 sati, u Srbiji je u protekla 24 sata testiranooko 3.280 uzoraka osoba koje su zadovoljavale kriterijume slučaja, od čega su 224 pozitivna. Preminulo je još četvoro pacijenata.

Od početka epidemije, ukupno je do sada testirano 48.636 osoba, od kojih je zaraženo 7.114, a hospitalizovano 3.266 pacijenata. Od posledica korona virusa preminulo je ukupno 134 osoba, a izlečenih je 1.025.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r