• Search form

16.06.2020 | 11:43

Ostati ili otići? Biti ili ne biti?

Ostati ili otići? Biti ili ne biti?

Beogradska umetnička radionica Bura organizuje od 16. juna u Galeriji O3one u Beogradu grupnu izložbu “Should I stay or should I go/Biti ili ne biti?”, u nastavku dijaloga na temu ostati ili otići, odnosno razmatranja dilema svojstvenih migracionoj, filozofskoj, ljubavnoj, egzistencijalnoj... problematici.

Umetničkim rečnikom na te teme odgovaraju: Zdravko Joksimović, Goran Tomašević, Radmila Duda Ludošan, Goran Stojčetović, Goran Gocić, Marija Gocić, Tamara Antonović, Paul Richard Landauer, Aleksandrija Ajduković, Senka Trivunac, Nadežda Kirćanski, Danica Rakočević, Dušan Đorđević, Jelena Bojanić, Jelica Stojančić i Dragana Nikoletić.

Zdravko Joksimović, Odvedi me odavde, skulptura, 57x70x2 cm

Prema navodima organizatora, izložba je nastajala polako kao što se priprema odlazak i/ili sabiraju opravdanaja za ostanak. Na putu su joj se isprečili nerazumevanje institucija, nemogućnost pronalaženja adekvatnog izlagačkog prostora, a zatim i pandemija korona virusa, koja je svaku odluku stavila na čekanje.

Radmila Duda Ludošan, Biti / Ne biti, print, 11x169 cm

Izložba obuhvata radove 16 umetnika čije poetike na različite načine tumače fenomen dvoumljenja. I sama postavka govori o složenosti čina izbora, bilo da je u pitanju napuštanje zemlje, partnera, roditelja, posla... čemu se opire sila inercije, mimikrirana racionalnim razlozima. Dramatičnost odlučivanja akteru često liči na hamletovski razdor, aludirajući na ličnu odgovornost pri krojenju sudbine. Kajanju nema mesta kad se jednom prelomi, jer se ulazi u novi krug muka, što produbljuju nemir duše koja vapi da se smiri - bilo gde.

Goran Stojčetović, Ostajte ovdje / 2019, intervencija hemijskom olovkom na listu pasoša, 17x12,5 cm

"Psihološko breme oprečnih osećanja izgleda sasvim drugačije izrečeno umetničkim vokabulraom. Umetnost, zapravo, procesuira dileme, nudeći se kao slobodna teritorija bez jezičkih, političkih, društvenih i drugih oblika prepreka. Zbog toga stavljamo na raspolaganje pasoš Art Free Zone, kao podsetnik na to da su svi odgovori u nama. Samo se treba izmaknuti iz sebe, a time i iz situacije kolebanja. Postupak treba ponavljati kad god nas život utera u ćorsokak ili mu mi to dozvolimo. Umetnost nas suočava i sa istinom da beg nije isto što i suštinsko oslobađanje, ona je i vrsta prilagođavanja svim okolnostima gde unutrašnje "ja” ipak ostaje samostalno", navele su u katalogu izložbe Jelica Stojančić i Dragana Nikoletić.

Goran Tomašević, Žigosanje za srećan put, fotografija, 110,2 x 70 cm

Izložba je, kako su istakle, posvećena svima koji su ikada bili na prekretnici i/ili koji su aktuelno ambivalentni. Ona je vodič kroz zapetljane puteve uzburkanih za i protiv emocija, kada je razum varljivi sudija.

Buridanovo magare, skulptura, 120 x 100 x 35 cm

Izložba je nastavak istraživačkih aktivnosti započetih istoimenom tribinom u Biblioteci “Milutin Bojić” u Beogradu, održanom u decembru 2019. godine.

Dalje sagledavanje psiholoških ambivalencija uoči važnih životnih odluka zakazano je za 17. jun u 19 časova ispred Galerije O3one, kada će članovi Bure krenuti u aktivističku akciju podele kataloga - Art free zone pasoša migrantima i slučajnim prolaznicima.

Izložba “Should I stay or should I go” u O3onu biće otvorena do 25. juna.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r