• Search form

17.10.2020 | 14:38

Protest i osuda nasilja na izložbi, ali i reagovanja Ministarstva kulture

Protest i osuda nasilja na izložbi, ali i reagovanja Ministarstva kulture

Nasilje na izložbi stripa u Staroj kapetaniji u Zemunu izazvalo je svojevrsni rat saopštenjima predstavnika kulturne i umetničke scene i Ministarstva kulture i informisanja Srbije, a povod je i za protestni skup zakazan za 18. oktobar u simboličnih 5 do 12 ispred Paviljona “Cvijeta Zuzorić”. Uz oštre osude uništavanja izložbe strip grupe Momci, poseban revolt izazvalo je upravo Ministarstvo kulture, koje je takođe osudilo vandalizam, ali i autore provokativnih radova, nastalih inače još 90-ih. Na kritike likovnih umetnika i nezavisne kulturne scene Ministarstvo je odgovorilo ponavljanjem iznetih stavova, ali i uvredljivim opaskama, a protiv dramskog pisca Nebojše Romčevića je najavilo i tužbu. Umetnička scena odgovorila je na to zahtevima mandatarki i aktuelnoj premijerki Ani Brnabić da prilikom izbora novog ministra kulture vodi računa o kompetentnosti i profesionalnoj etici kandidata. Istovremeno, inicijativa “Radnika i radnica u oblasti mentalnog zdravlja” pokrenula je onlajn peticiju kojom poziva Ministarstvo kulture da povuče sporno saopštenje, osuđujući rečnik i nastup predstavnika te državne institucije.

Upad grupe mladića na izložbu stripa i uništavanje radova osudili su najpre Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) i Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV), a odvojeno i Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS), Srpski PEN centar, Srpsko književno društvo, srpska sekcija Međunarodnog udruženja likovnih kritičara – AICA… I samo Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je da “osuđuje svaki vid nasilja nad umetničkim slobodama i ugrožavanje fizičkog integriteta autora i posetilaca na kulturnim događajima”, ali je ocenilo – što je izazvalo revolt u javnosti – i da “prikazivanje i afirmisanje skarednih i nemoralnih sadržaja, zaogrnuto plaštom navodne stvaralačke kreativnosti, s punim pravom izaziva negativne reakcije najvećeg dela javnosti”, te da izložba sa “užasavajućim pojedinim radovima nije smela da bude otvorena”.

Povodom ocena NKSS, ULUS-a i SULUV-a da je reč o najsramnijem saopštenju u istoriji Ministarstva kulture, koje je upoređeno sa reakcijama nacista na tzv. “devijantnu umetnost”, Sektor za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije MKI ocenio je 16. oktobra da “u dobro poznatom maniru ‘Drž'te lopova’, koji udruženja i pojedinci autošovinističke provenijencije veoma rado koriste, jedna parapolitička, a kvazikulturna organizacija i dva strukovna udruženja, oba u statusu reprezentativnih, na najbesramniji način i vođeni patološkim jednoumljem pokušali su da zamenom teza optuže Ministarstvo kulture i informisanja za nacizam poput onog iz 1937. i ohrabrivanje huligana za nasilničko delovanje”.

Navodeći da je u saopštenju od 15. oktobra “bez ikakvih skrivenih značenja, nedvosmisleno iskazana osuda svakog vida nasilja nad umetničkim slobodama i ugrožavanje fizičkog integriteta autora i posetilaca na kulturnim događajima”, te da su nadležni pozvani da “odgovorne za upad privedu licu pravde”, MKI je zamerilo NKSS, ULUS-u i SULUV-u što ga na “primitivan način vređaju Ministarstvo i neargumentovano ga dovode u vezu sa najmonstruoznijom društvenom pojavom XX veka”. Ocenjujući da bi tim udruženjima bilo “celishodnije da se, makar delićem svoje iskošene pažnje, posvete pitanju odgovornosti umetnika za svoj stvaralački izraz, odnosno pitanju gde su granice umetničke slobode i šta je to što kod pojedinaca i grupa može da pobudi različita osećanja i delovanja, od gnušanja, osećaja povređenosti, pa sve do verbalnih osuda različitog stepena ili čak reakcija kakve su se desile na inkriminisanoj izložbi”.

MKI je ponovilo ocene iz saopštenja od 15. oktobra, koje je i izazvalo osudu, pozivajući NKSS, ULUS i SULUV da odgovore na pitanje “da li su karikature izmasakriranih beba umetnost, i kakva?”, te “da li bi ‘umetnička sloboda’ bila u pitanju i da neki ‘karikaturista’ prikaže njihove ideološke i političke pokrovitelje ili daleko bilo decu, sa npr. sekirom u glavi?”

Ocenjujući reagovanje NKSS, ULUS-a i SULUV-a sramnim, MKI je zaključilo da je to “najobičnija ideologizovana paskvila, uz licemerno dovođenje u isti kontekst umetničke slobode, pojedinačnog zločina rasističke grupe i ubistva nedužnog dečaka, događaja iz ratova na prostoru bivše SFRJ i nasilničkog upada na izložbu sa skarednim sadržajem, a sublimat svega toga jeste da je Ministarstvo kulture i informisanja nacističko, iako kada treba od tog istog Ministarstva da se dobiju sredstva za različite namene i projekte onda nema ni govora o nacizmu”. “Ako od ANKSS, parapolitičke organizacije sklone amaterskom tumačenju istorijskih događaja i nismo očekivali ništa bolje, iznenađuje da su dva reprezentativna strukovna udruženja, koja bi pretežno trebalo da se bave položajem esnafa, počela da se bave istorijom iz hobija, uz krajnje subjektivnu selekciju istorijskih događaja. MKI ohrabruje pomenuta udruženja, a naročito ULUS, da nastave svoje inovativne naučno-istraživačke radove na temu istorije, a našu posebnu podršku dobiće u slučaju da se upuste u istraživanje genocida nad srpskim narodom u XX veku i stradanja srpskog naroda u BiH, Hrvatskoj i na Kosovu i Metohiji 90-ih godina”, navedeno je u saopštenju Sektora za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije, koje je potpisala pomoćnica ministra Ivana Dedić, navodeći da bi na poruku NKSS, ULUS-a i SULUV-a: “Sram vas bilo!”, odgovorilo “isto merom, ali će takav odgovor izostati, s obzirom da je reč o individuama koje postupaju kao da nemaju ni obraza ni srama”.

Ministarstvo je potom u sličnom maniru reagovalo i povodom izjave dramskog autora Nebojše Romčevića da ga saopštenje MKI u kojem se osuđuje nasilje na izložbi, ali i sami autori, podseća na navode nacističkih propagandnih institucija.

“Nakon što sam pročitao saopštenje MKI, nisam mogao a da se ne setim identičnih obrazloženja, koje su nacističke propagandne kulturne institucije, odnosno kulturbildovi saopštavali povodom tzv. ‘jevrejske umetnosti’ kao pervertne, dekadentne, degenerisane i gde se fizičko uništenje umetničkih dela pravda njegovom sadržinom”, izjavio je za Nova.rs Romčević, koji je konstatovao i da MKI “pokazuje ponovo čitavu ideološku matricu ove vlasti, koja je potpuno nesvesna trenutka u kom živi, a svesna je isključivo sopstvene ograničene i primitivne mašte. Ovo je, što bi se reklo, novo dno na koje smo pali i ne bi me čudilo da umetnička udruženja opet ne reaguju”, naveo je Romčević i zaključio da je reč o jezivoj, zastrašujućoj poruci, koja je i poziv svima koji imaju nešto protiv umetničkih dela da se obračunaju sa tim delima i sa umetnicima. “Ako na ovo ne reaguju sva udruženja, onda onaj dan kada počne fizičko uništenje dela i samih umetnika će biti nešto što smo zaslužili”, konstatovao je Romčević.

Povodom Romčevićeve izjave, Ministarstvo kulture je ocenilo da ona predstavlja “žalostan primer primitivizma, intelektualnog beščašća i morbidne tupavosti njenog autora”. Ujedno, poručilo je da će Romčeviću biti “pružena prilika da svoje bolesne i klevetničke stavove obrazloži pred sudom”.

Povodom novih reakcija MKI, Asocijacija NKSS i SULUV ocenili su 17. oktobra u novom saopštenju da je time još jednom potvrđen “izostanak osnovnih kompetencija aktuelnog ministra i njegovog kabineta za upravljanje poljem kulture, još jednom je demonstrirano elementarno nepoznavanje značenja prava na umetničku slobodu i izražavanje”.

Obraćajući se pomoćnici ministra Ivani Dedić, NKSS se posebno osvrnula na komentare u vezi sa crtežom “Kenjkavac” iz 90-ih, na kojem je prikazana beba sa sekirom na glavi i natpisom preuzetim iz tadašnje ratnohuškačke štampe.

“Gospođo Dedić, postavljate pitanje da li bi Asocijacija NKSS jednako ustala u odbranu umetničkih sloboda i da je autor crteža „Kenjkavac“ prikazao našu decu sa sekirom u glavi. To jesu naša deca, gospođo Dedić. Dalje se pitate gde je granica umetničke slobode. Umetnička sloboda nema granicu dokle god ne ugrožava prava drugih, upravo zato se naziva slobodom. To podrazumeva slobodu mišljenja, slobodu ideja, slobodu umetničkog izražavanja”, poručeno je u saopštenju NKSS i SULUV-a, koji ukazuju i da je reč o crtežu nastalom kao metafora vremena koja daje komentar na stanje u društvu 90-ih. “Ukoliko nemate kompetencije da razumete pojam umetničkih sloboda, ili ne poznajete aparaturu tumačenja i analize umetničkog dela, te dalje ne poznajete, čak ni površno, istoriju umetnosti, bilo bi mudro posavetovati se sa stručnjacima pre nego se odlučite za javnu ocenu određenog umetničkog dela ili umetničke izložbe”, poručili su NKSS i SULUV, ističući da umetnička sloboda podrazumeva, takođe, da umetnici autonomno biraju teme kojima će se baviti i da ih slobodno obrađuju i oblikuju, a nikako da se vode diktatom resornog ministra koji ih, kako se može pročitati iz njenog obraćanja, poziva da “istražuju genocid nad srpskim narodom u XX veku, i još preciznije, stradanja srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu i Metohiji tokom 90-ih godina”.

“Optužujete nas i da smo se drznuli na kritiku iako redovno konkurišemo u Ministarstvu kulture za finansiranje projekata. Gospođo Dedić, osnovna uloga Ministarstva kulture i informisanja u ovom društvu jeste da štiti interese polja kulture, da se bori za razvoj i unapređenje kulture i umetnosti Republike Srbije, da razvija institucije, štiti umetnike i kulturne radnike, osnažuje civilni sektor u kulturi, podiže ugled naše kulturne i umetničke produkcije u svetu, štiti i čuva kulturno nasleđe Republike Srbije itd. Kako biste Vi procenili rezultate MKI kulture u poslednjih nekoliko godina? Zabrinjava činjenica da uprava Ministarstva, za čitavog svog mandata, nije upoznala sektor kojim pretenduje da upravlja, niti sopstvene nadležnosti unutar istog. Ukoliko Asocijaciju NKSS, koja broji preko 75 organizacija civilnog društva koje deluju u polju savremenog stvaralaštva, i unutar koje aktivno radi više hiljada profesionalnih umetnika, istraživača, teoretičara i kulturnih radnika, nazivate ‘kvazikulturnom’, uz sve gore navedene kvalifikacije, to snažno demonstrira izostanak kompetencija aktuelnog Ministra i njegovog kabineta za upravljanje sektorom kulture. O drugim argumentima koji potvrđuju ovakvu ocenu, suvišno je sada diskutovati”, navedeno je u saopštenju.

Napominjući da i dalje veruju u institucije, vodeći se uverenjem da je MKI servis svih, jednako relevantnih aktera u polju kulture (javni, civilni i privatni sektor), NKSS i SULUV dosali su da samim tim smatraju da je njihova obaveza i odgovornost da kontrolišu rad resornog Ministarstva, da ukazuju na propuste, da predlažu rešenja i da kontinuirano vode neophodan dijalog za dobrobit čitavog sektora kulture.

“Budite uvereni, da ćemo nastaviti da insistiramo da svoj posao radite odgovorno, transparentno, da uključujete sve aktere u kreiranje novih kulturnih politika i donošenje odluka koje se tiču sektora kulture. Jer institucije, uključujući i MKI Republike Srbije, jesu javne institucije, finansirane od svih građana naše zemlje, i u obavezi su da rade u javnom interesu a, u ovom slučaju, posebno u interesu sektora kulture. Dakle, ministar i svi članovi njegovog kabineta, bi prvi, pre svih, budući da su pristali na tu odgovornu poziciju, morali da znaju da Ministarstvo nije i ne može biti vaše, nego jedino može biti NAŠE ZAJEDNIČKO!”, poručili su NKS i SULUV, zahtevajući stoga javnu osudu stavova aktuelnog ministra kulture i informisanja Vladana Vukosavljevića i njegovog kabineta, te da se na poziciju ministra kulture i pri sastavljanju novog kabineta vodi računa o kompetentnosti kanidata i o njihovoj stručnosti u polju kulture.

“Na čelnim pozicijama moraju biti stručnjaci iz polja koji drže do svoje profesije i profesionalne etike, te koji će zaustaviti ovako rapidno urušavanje jednog od stubova našeg društva”, poručili su NKSS i SULUV.

Povodom nasilja na izložbi, ULUS je pozvao na skup podrške Umetničkoj galeriji Stara kapetanija i strip grupi Momci 18. oktobra u 5 minuta do 12 ispred Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić” na Kalemegdanu.

“Vreme održavanja ovog skupa s obzirom na poslednja saopštenja Ministarstva i simbolično govori o stanju stvari i temi ovog skupa”, poručio je ULUS, najavljujući da će se, nakon mirnog okupljanja u Paviljonu ‘Cvijeta Zuzorić’ ili ispred, održati tribina o stanju umetničkih sloboda i rastućem nasilju nad neistomišljenicima.

Reakcije Ministarstva kulture i informisanja na nasilje u Staroj kapetaniji osudila je oštro i srpska sekcija Međunarodnog udruženja likovnih kritičara – AICA, ocenjujući da je time “nastavljena erozija kulture” u Srbiji.

Saopštenje MKI, kako konstatuje AICA, navodi na izjednačavanje delovanja huliganskih grupa sa “činom društva koje i dalje ume da razlikuje dobro i zlo u njihovim osnovnim sadržajima”.

“Kontroverzni i osporavani strip ‘Kenjkavac’, koji je u ovom slučaju poslužio kao gorivo za hajku, je u osnovi citat same realnosti, vizualizacija bizarnog teksta iz dnevnih novina objavljivanih tokom devedesetih godina. Stvarno-postojeće društveno nasilje koje umetnost vizuelno predstavlja se ne osuđuje u ovom saopštenju (MKI), ono se radije zataškava, a umetnik se lagodno smešta u ‘podzemlje ljudskog duha’”, ocenila je srpska sekcija AICA, izražavajući zabrinutost zbog trenda korišćenja neadekvatnog rečnika i zloupotrebe samog sajta MKI za lične obračune i neprimerene i nekvalifikovane izjave. “Sekcija ‘Vesti’ (na sajtu MKI) u poslednje vreme sve više podseća na tabloid, i odbijamo da poverujemo da ovakva saopštenja odražavaju stav institucije koja se zove Ministarstvo kulture i informisanja”, navela je AICA, optužujuci MKI i da, umesto kompetentnog bavljenja umetnošću, sudi o tome šta je društveno “dobro i zlo”, uzimajući na sebe nadležnosti organa pravosuđa, policije ili nekakve crkvene organizacije.

“Umetnička predstava nasilja se u ovom tekstu tumači kao zlo koje ‘kvari omladinu’ i štetno je za opšti društveni moral, dok se zlo stvarno-postojećeg nasilja u društvu prećutkuje. O državnoj instrumentalizaciji slika nasilja koje su raspirivale međuetničku mržnju i rat na ovim prostorima tokom devedesetih godina nema govora (iako su u pitanju znatno dramatičnije i evidentno manje moralne scene od onih koje prikazuje strip Kenjkavac). Tako se prećutno implicira njihovo patriotsko-ratničko-huligansko dobro, što je verovatno poželjna slika mladosti danas. Da li umetnik treba da slika ‘lepe pejzaže’ dok deluje usred nasilne stvarnosti?”, ocenila je AICA povodom reakcija MKI.

Saopštenje MKI, prema mišljenju AICA, zasnovano je na manipulaciji, a ne interpretaciji umetnosti i vizuelnih činjenica, dok su motivacije seksplicitno ideološke.

“Reći da je umetnik svojim nepoželjnim delovanjem ‘izazvao društvene reakcije’ i smestiti događaje recentne vandalizacije izložbe u Staroj kapetaniji, među ‘reakcije’ na nepodoban umetnički sadržaj, predstavlja čin ukidnja slobode izražavanja. Od sada je umetnik ‘slobodno’ izložen reakcijama tzv. javnosti unutar koje se može desiti i da huligani povedu glavnu reč, navela je AICA, optužujući MKI da je zapravo “dalo legitimitet jednom nasilnom i kriminalnom činu kojim je umetnik označen kao poželjna meta za buduće napade.”

AICA je izrazila posebnu zabrintuost zbog terminologije u saopštenjima MKI, koja “nedvosmisleno podseća na razrađenu nacističku terminologiju uoči Drugog svetskog rata, kojom je opisivana moralna izopačenost degenerisane umetnosti, umetnosti koja se razvija izvan ‘opšteprihvaćenih moralnih načela’ nacističkog režima”.

AICA je zatražila stoga od MKI da povuče sporno saopštenje i  nedvosmisleno javno osudi počinioce nasilja, kao i da se javno izvini kako autorima izložbe, tako i široj javnosti zbog korišćenja neprimerene terminologije.

Saopštenja Ministarstva kulture i informisanja izazvala su i reakciju inicijative “Radnika i radnica u oblasti mentalnog zdravlja” – grupe psihologa, psihijatara, psihoterapeuta i drugih radnika, koji su naveli da osećaju etičku i stručnu odgovornost da ministru kulture i drugim javnim službenicima ukažu na neprimerenost komentara koji se tiču “stanja svesti” umetnika čiji radovi su bili meta napada.

Kao predstavnici struke posvećene mentalnom zdravlju, naveli su u onlajn peticiji da su kvalifikacije kao “patologija i devijacija svesti”, kao i “podzemlje ljudskog duha” u potpunosti neprimerene iz više razloga. Pre svega, ministar kulture i njegovi saradnici, kako je konstatovano, nemaju apsolutno nikakve profesionalne kompetencije, diplome i licence na osnovu kojih smeju i mogu da procenjuju bilo čije stanje i kvalitet svesti i/ili duha. Nadalje, korišćenjem etiketa koji su patologizujući i čiji termini pripadaju naučnoj i stručnoj oblasti mentalnog zdravlja oni prelaze granice svojih nadležnosti i svesno i namerno se “služe” terminima čije značenje nije jasno definisano, ali ni primereno upotrebi nestručnih lica usled njihove nekompetentnosti da razumeju i koriste te termine.

“Upotrebom takvih termina i njihovim uplivom u javni diskurs institucija i političara, čemu svedočimo već duže vreme, čini se ogromna šteta i stigma osobama koji žive sa mentalnim teškoćama. Korišćenjem tih termina kao uvreda i načina diskreditacije, što predstavlja diksriminativno ponašanje regulisano zakonom, naštećuje se i ugledu struka koje se bave fenomenima mentalnog zdravlja. Takođe se šalje veoma negativna poruka i slika o načinu na koji se osobe mogu diskreditovati putem zloupotrebe psiholoških i psihijatrijskih fenomena”, naveli su potpisnici inicijative, oštro osuđujući takav rečnik i nastup predstavnika drdžavne institucije koja bi trebalo da bude u službi svih građana, pa “tako i onih koje svojim ponašanjem stigmatizuju i diskriminišu”.

Potpisnici te inicijative pozvali su ujedno nadležne da preuzmu odgovornost i povuku svoju izjavu, te da u budućnosti ne čine slične greške.

Reagujući na onlajn peticiju, Ministarstvo kulture i informisanja pozvalo je 17. oktobra njene pokretače da “obaveste javnost kako se na njihovom, bilo stručnom bilo svakodnevnom jeziku nazivaju eksplicitni prikazi kasapljenja dečijih tela i da li je redovno stanje uravnoteženog duha da o takvim prizorima mašta ili ih crta na papiru”.

“Takođe ih molimo da obaveste javnost kada i kako su se pretvorili u organ jezičkog nadzora i da, ako im supervizori dopuštaju, objave spisak kolokvijalnih izraza koji se po njihovom stručnom stanovištu smeju koristiti u govoru ili u književnom izrazu, te da navedu pisce (Dostojevski, Šekspir, Andrić i drugi) koje bi zbog zloupotrebe ‘stručnih izraza’ trebalo cenzurisati ili osuditi. Dobrodošlo bi bilo i da javno kažu da li bi crteže sa prizorima unakažene dece prikazivali svojoj deci, odnosno da li bi ih držali na zidovima u svojim stanovima i radnim prostorima”, navelo je MKI u saopštenju.

Inicijativa “Radnici i radnice u oblasti mentalnog zdravlja za umetnike” odgovorila je potom da MKI očigledno ne pravi razliku između zvanične institucionalne komunikacije i umetničkog diskursa.

"Zaposleni u Ministarstvu bi trebalo da znaju da jezik kojim se pišu saopštenja za javnost nije jezik kolokvijalizama, niti knjizevnih figura. Isto tako, vidi se omalovažavanje struke, kao i potreba za otvaranjem novog konflikta i polemike o umetnosti. To nije naša namera i na to nećemo odgovarati. Naša namera nije ni procena mentalnog zdravlja bilo koga van granica naše etike i profesionalnih odgovornosti u javnosti, te ćemo se suzdržati i od takvih odgovara", naveli su pokretači peticije, ponavljajući poziv predstavnicima Ministarstva kulture da preuzmu odgovornost u skladu sa svojom ulogom u državi i društvu, te da se izvine javnosti i da povuku diskriminatorne izjave.

Na izložbu “Imali su oko sebe taj neki sjaj", otvorenu u okviru 11. Međunarodnog festivala nesvrstanog stripa Novo doba - "Zadnje doba", upala je 13. oktobra uveče grupa od 15 mladića sa maskama i kapuljačama na glavi. Oni su bacili suzavac u galerijski prostor i pocepali izložene radove. Tom incidentu prethodile su pretnje smrću učesnicima izložbe, koji su to i prijavili policiji, ali se i pored toga dogodio vandalizam.

Crtež "Kenjkavac" izazvao je burne reakcije na društvenih mrežama, a reč je zapravo o crtežu nastalom još 90-ih godina, sa natpisom preuzetim iz tadašnje štampe.

Autori radova na izložbi, grupa Momci, okupili su se posle više od 25 godina, predstavljajući andergraund strip radove iz vremena mladalačkog bunta. Kako su i sami naveli, bili su "strip-eksponenti opšte pomame omladine Jugoslavije početkom 90-ih za agresivnijim i grafički eksplicitnijim sadržajima, podizanjem praga tolerancije na šok, hrljenjem da se što pre prepustimo svim porocima zapadne pop/kontra/kulture" koje su propustili dok su kulturu krojili urednici pregaženi vremenom.

Povodom nasilja u Staroj kapetaniji, beogradska policija saopštila je 15. oktobra da je uhapsila pet osoba, od kojih su tri maloletne, zbog sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje. Uhapšeni A. D. (2001) i Ž. M. (1985), te dvojica 15-godišnjaka i jedan 17-godišnjak uhapšeni su zbog osnovane sumnje da su sa više osoba, 13. oktobra ušli u Staru kapetaniju, gde su pocepali izložene crteže i prskali sprejem po galeriji, nakon čega su pobegli.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r