Nežni komadi
Multimedijalna umetnica Vesna Vesić predstavlja se od 5. do 8. novembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju izložbom “Nežni komadi” koja predstavlja konstelaciju vizuelnih i tekstualnih slika, izvedenih direktno u materijalu procesom ručnog filcanja organske vune, a uključuje političke i intimne tekstove nekolicine značajnih filozofa XX veka koji referišu na fenomene velikih promena – uspone i padove koji su danas zaravnjeni velikom krizom svih sfera.
Izložba se, kako je navedeno u najavi, bavi ispredanjem priča – procesom koji je potaknut i samim materijalom, organskom vunom, unutar koje i putem koje se priča materijalizuje.
Nasuprot brzini velikih promena i današnjoj prekomernoj proizvodnji uopšte, nagomilavanju senzacija, potrošnji pažnje i izloženosti serijalnim distrakcijama, “Nežni komadi” uvode drugačiji modus proizvodnje kroz veliko usporavanje i fokusirano posvećenje, čiji razlog nije ništa drugo do umetnička odluka. U procesu nastanka uključena je telesna koreografija različitih intenziteta – od energičnog zahvata valjanja vune velikog formata, kao tradicionalno muškog posla, do ugrađivanja u materijal boja i slova putem utrljavanja, maženja, milovanja i dodira. Dodir je jedan od glavnih nosilaca konstrukcije platna-slike-pokrivača. Taktilnost je jedan od moćnih instrumenata, jedan od najubedljivijih nivoa prenosa energije i osećanja prisutnih u kreativnom procesu, navedeno je u najavnom tekstu izložbe, koja je deo likovnog programa CZKD-a “Umetnost, kritika, politika”.
“Vunene slike, slike-tkanine, opredmećene slike, slike-predmeti, autonomni su objekti koji se mogu upotrebiti i kao neka vrsta telesne potpore: jastuk, tepih, ćebe, pokrivač, ogrtač... Slika se ovde ne pojavljuje kao deo zida, već prostora, ambijenta i atmosfere koju unose ljudi; ona nije samo perceptivna, nego i taktilna, iskustvena, korporalna. Slika kojom se uvijaš, koja te pokriva, koju dodiruješ. Nežna stvar – konceptualna i korisna”.
Vesna Vesić završila je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, a bavi se videom-u-prvom-licu, crtežom u materijalu (tkanina, vuna), skulpturom kao intervencijom u prostoru i reakcijom na zatečeno stanje u arhitektonsko-arheološko-istorijskom kontekstu. Ukrštajući autobiografske, istorijske, intimne i društvene priče, eksperimentiše teksturama i materijalima, promišljajući stare i nove umetničke jezike i održavajući angažovan stav spram civilizacije i istorijske svesti, zajedništva i emocionalno-afektivnih veza na kojima zajednice počivaju.
Samostalno izlaže od početka studija u galeriji Studentskog kulturnog centra, baveći se refleksijama procesa umetničkog stvaranja i estetike galerijskog belog prostora kao društvenog ambijenta. Učestvovala je na brojnim izložbama u zemlji i inostranstvu (Ljubljana, Beč, Varšava, Poznanj, Venecija, Trst, Rim, Amsterdam, Talin).
Njen video-performans “Umij me i biću belji od snega” izlagan je na 48. Bijenalu u Veneciji, u međunarodnoj selekciji kustosa Haralda Zemana (izložba dApertutto, 1999. godine).
Članica je ULUS-a u statusu samostalnog umetnika od 2001.
CZKD realizuje predviđene aktivnosti u okviru Likovnog programa, čiji je kustos Dejan Vasić, u okolnostima koje su nepredviđene i teško predvidive, a publiku poziva na poštovanje svih mera prevencije širenja COVID 19.
Likovni program započet je ove jeseni gostovanjem umetnice Lale Raščić, te izlozbom Zorana Naskovskog, a nakon izložbe Vesne Vesić, koja će biti otvorena 5. novembra u 18 sati, planirani su i Doplgenger i posthumno Saša Marković Mikrob (1959-2010). Koristeći različite umetničke strategije de/rekonstruišu temporalnost i materijalnost umetničkog dela: remitologizacija, odnos mita i naše savremenosti (Lala Raščić); Free Jazz, savremena kriza, politike sećanja (i zaboravljanja) prošlosti (Zoran Naskovski); putevi vune, ispisivanje poruke i građenje slike (Vesna Vesić); pitanje migracija, rada i politika sećanja putem pokretnih slika (Doplgenger); dualitet margine (i marginalizovanosti) i centra (reprezentativnog umetnika) putem pokušaja rekonstrukcije performansa sa K Foundation (Saša Marković Mikrob).
Likovni program “Umetnost, kritika i politika” CZKD-a podržan je od Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
*Fotografije: Vesna Vesić - Nežni komadi, filcana vuna, 2020.
(SEEcult.org)