Nagoveštaj rešavanja ključnih problema samostalnih umetnika
Ministarka kulture i informisanja Srbije Maja Gojković i predstavnici Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), jedne od najaktivnijih organizacija u oblasti kulturne politike u ovoj godini, razgovarali su 10. decembra o rešavanju nekih od ključnih problema samostalnih umetnika, što je svojevrsni neformalni početak dugoočekivanog dijaloga.
Radni sastanak sa Majom Gojković, koja je i potpresednica Vlade Srbije, održan je u okviru njene posete Jesenjoj izložbi ULUS-a “Upleteni” u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, kroz koju ju je provela kustoskinja Maja Ćirić.
Ministarstvo je kratko objavilo na društvenim mrežama da je održan radni sastanak s predstavnicima ULUS-a o pitanjima značajnim za položaj samostalnih umetnika, a kako je rečeno portalu SEEcult.org u ULUS-u, tema razgovora bila je i o finansiranju programskih aktivnosti tog udruženja, statusu “Cvijete”, problemima koje samostalni umetnici imaju zbog dugovanja za doprinose za zdravstveno i penziono osiguiranje – nastalim najvećim delom krivicom lokalnih samoprava, te o konkursu za otkup umetničkih dela, koji je ove godine izostao, kao i o niz drugih pitanja, uključujući nedavne verbalne napade na umetnike.
Član Umetničkog saveta ULUS-a Danilo Prnjat izjavio je za portal SEEcult.org da deluje da novi saziv Ministarstva kulture i informisanja ima političku volju da reši neke od ključnih problema iz prethodnog perioda, kao i spremnost da razmotri niz rešenja koja su pripremile radne grupe ULUS-a, analizirajući nezavidan položaj umetnika i reagujući, najčešće sa Asocijacijom Nezavisna kulturna scena Srbije i SULUV-om, i na druge probleme kulture u Srbiji.
Između ostalog, bilo je reči i o strukturnom sufinansiranju ULUS-a, koje kao reprezentativno udruženje sa više od 2.500 umetnika, od kojih je oko 560 samostalnih, dobija sredstva za poverene poslove, ali za godišnji program u “Cvijeti” i Galeriji ULUS, na osnovu konkursa za savremeno stvaralaštvo, ove godine ima skromnu podršku od svega oko milion dinara.
ULUS pritom ima osmoro zaposlenih, nasleđenih iz perioda bivšeg rukovodstva, a samo za troje su obezbeđene plate od sredstava za poverene poslove.
Poseban problem su i izlagački prostori – Galerija ULUS u Knez Mihailovoj vraćena bivšim vlasnicima na osnovu restitucije – na šta su gradske vlasti uložile žalbu, Paviljon “Cvijeta Zuzorić” je pred rekonstrukcijom koju su najavile gradske vlasti posle netransparentnog odlučivanja o tom procesu bez učešća predstavnika ULUS-a.
Prema rečima Prnjata, na sastanku sa ministarkom dobili su uverenja da bi status tog izložbenog prostora, koji je izgrađen 20-ih godina XX veka upravo na inicijativu Udruženja likovnih umetnika, mogao da bude rešen posebnim ugovorom.
Status samostalnih umetnika, kojem je posvećen i višemesečni debatni istraživački program ULUS-a, takođe je bio posebna tema sastanka sa ministarkom Gojković, a prema rečima Prnjata, deluje da postoji politička volja da se nagomilani problemi konacnco reše.
Budući da položaj samostalnih umetnika zavisi i od neusaglašenog zakonodavnog okvira, koji različite institucije različito i tumače, potreban je sveobuhvatan pristup koji bi doveo do očiglednog pomaka, počev od problema dugovanja samostalnih umetnika za doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje, koji bi mogao da bude rešen, kako predlaže ULUS, otpisivanjem kamate na dugove i isplatom osnovice duga iz budžeta.
ULUS predlaže formiranje radnih grupa Ministarstva finansija (Poreske uprave), Ministarstva kulture i informisanja, reprezentativnih udruženja i lokalnih samouprava radi sistemskog rešavanja tog višedecenijskog (od 2006. godine) problema.
Jedna od tema sastanka sa ministarkom Gojković bila je i mogućnost formiranja centralnog registra samostalnih umetnika, kao i uvođenje uplate doprinosa iz državnog budžeta. Lokalne samouprave, koje sada mogu, ali i ne moraju da plaćanju doprinose, mogle bi u tom slučaju da sredstva namenjena u tu svrhu usmere na neku drugu vrstu preko potrebne podrške umetnicima u svojim sredinama.
U razgovoru sa ministarkom Gojković bilo je reči i o unapređenju položaja samostalnih umetnika povećanjem osnove za doprinose makar na nivo srednje plate u zemlji ili na osnovu stručne spreme – kako je bilo do 2003. godine, kada je uveden minimalac kao osnova.
U Ministarstvu smatraju da bi to pitanje trebalo rešiti na nivou Koordinacionog tela reprezentativnih udruženja.
Predstavnicima ULUS-a predočeno je i da su budžetska sredstva za kulturu u 2021. godini povećana, te da će sledeće godine svakako biti ponovo organizovan konkurs za otkup umetničkih dela, koji je ove godine izostao kao posledica smanjenja budžeta MKI zbog korona krize, a često je jedina prilika za umetnike da dođu do nekog honorara.
Tim pitanjem bave se i radne grupe ULUS-a za samostalne umetnike i fer prakse, koje se zauzimaju i za umanjenje poreza na autorske honorare, kao i za uvođenje minimalnog honorara za umetnike u svim galerijskim prostorima.
U razgovoru je bilo reči i o nedavnim verbalnim napadima i pretnjama pojedinim umetnicima, koje su predstavnici MKI osudili, kao i reakcije bivšeg ministra Vladana Vukosavljevića koje su izazvale burne reakcije i stručne i najšire javnosti.
*Foto: screenshot, Instagram MKI
(SEEcult.org)