• Search form

07.04.2021 | 21:12

Nagrada Slaviša Nikolin Živković Draganu J. Ristiću

Nagrada Slaviša Nikolin Živković Draganu J. Ristiću

Književnu nagradu “Slaviša Nikolin Živković”, koju dodeljuju Grad Niš i Društvo književnika i književnih prevodilaca Niša, dobio je Dragan J. Ristić za zbirku kratkih priča “Marfijeva došaptavanja”.

“Držeći se pripovedačkog načela tesno, a široko, Dragan J. Ristić pokazuje vanredno umeće u rukovanju kratkom formom. Opredelivši se za proznu minijaturu pri predstavljanju prividno običnih, a zapravo tragikomičnih događaja iz svakodnevnog života, autor uspeva da sklopi narativni mozaik od čak sto jednog narativnog zapisa (fragmenta), poentirajući svaki od njih sebi primerenim Marfijevim zakonom”, naveo je u obrazloženju žiri, koji su činili prof. dr Ivan Cvetanović, prof. dr Velimir Ilić i Goran Živković Gorki.

Žiri se, kako je naveo u saopštenju, našao i ove, kao i ranijih godina, pred sličnim izazovom: suočen s velikim brojem pristiglih rukopisa, različitih žanrovsko-tematskih i formalno-stilskih karakteristika, imao je složen zadatak da odabere rukopis koji se izdvaja originalnošću autorske poetike, a da nekim svojim aspektima podseti na duh Šakinog stvaralaštva.

“Ovim postupkom se naoko nepretenciozan spisateljski poduhvat transformiše u estetički poredak višeg nivoa, u jedno dublje tumačenje sveta, otvoreno za elemente paradoksalnog i bizarnog, za ironiju i harmsovski apsurd, kao bitnim činiocima naše, kako stare tako i nove normalnosti”, naveo je žiri, koji je imenovala niška gradonačelnica Dragana Sotirovski, na predlog Društva književnika i književnih prevodilaca

Članovi žirija istakli su i da Ristićevu prozu odlikuju istančana moć zapažanja, inovativnost u izrazu, a nadasve komunikativnost, jer uprkos markantno prisutnim nacionalnim motivima i tonovima, ovaj rukopis zadržava jednako univerzalno, sasvim jasno kontekstualizovano i sasvim prepoznatljivo značenje.

Slaviša Nikolin Živković

Dragan J. Ristić, književnik i prevodilac, rođen 1948. godine u Nišu, diplomirao je germanistiku na Filološkom fakultetu u Beogradu, gde je završio postdiplomske studije. Piše prozu, satiru, aforizme, haiku poeziju, eseje i književnu kritiku. Bavi se književnim prevođenjem. Pored stotine prevoda objavljenih u časopisima i novinama, priredio je i preveo više knjiga. Zastupljen je u brojnim antologijama. Dobitnik je niza književnih nagrada u zemlji i inostranstvu. Dela su mu prevođena na japanski, engleski, nemački, italijanski, francuski, ruski, slovenački, makedonski jezik. Od 1996. godine je glavni i odgovorni urednik časopisa Haiku novina.

Član je Udruženja književnika Srbije, a živi i radi u Nišu kao profesor nemačkog jezika.

U konkurenciji za književnu nagradu “Slaviša Nikolin Živković” našlo se oko 200 rukopisa.

Nagrada “Slaviša Nikolin Živković” dodeljuje se od 2016. godine. Nagrada se sastoji od povelje i objavljene knjige dobitnika, a njegovo ime se obznanjuje nakon javnog međunarodnog konkursa koji se raspisuje svake godine od 30. oktobra do 30. novembra.

Termin svečanog uručenja nagrade u Narodnom pozorištu u Nišu zakazuje Niški kulturni centar (NKC) nakon objavljivanja imena laureata.

Niški pisac Slaviša Nikolin Živković (1953-1990), zvani Šaka, bio je roker po vokaciji, pesnik po opredeljenju, vagabund i klošar, svetski putnik bez overenog pasoša, ranoranilac-ribolovac, zen-učitelj, radnik u trećoj smeni, savremenik Harolda Fostera, prijatelj Rajnera Fasbindera, De Sadov lični kritičar, čovek koji je uživo gledao Ben Belu i Josipa Broza u blindiranoj limuzini, džin u zaturenom cirkusu, sparing partner Majka Tajsona, majstor za poluprovodnike, bitnik, veliki stvaralac i vizionar. Objavio je pesme “Tor za šugavu ovcu” (Gradina, 1979. i NKC, 2004), priče “Grimase” (Vidici, 1988. i NKC, 2003), a posthumno su objavljeni njegov roman “Palikuća” (Gradina, 1991. i NKC, 2004), eseji “Čudni šumar” (Studentski kulturni centar, 1991. i NKC, 2004), te priče iz zaostavštine “Štenad” (NKC, 2006).

*Naslovna fotografija: Vanja Keser

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r