• Search form

07.06.2021 | 13:52

Šesti Dok’n’Ritam u slavu preminulih velikana

Šesti Dok’n’Ritam u slavu preminulih velikana

Festival Dok’n’Ritam u Domu kulture Studentski grad (DKSG) u Beogradu predstavlja od 8. do 11. juna 20 dokumentarnih muzičkih filmova, koji govore o prekretnicama, povratku korenima, istraživanjima, gradovima kao bazama popularnog zvuka u prošlom vremenu i uzbudljivim muzičkim žanrovima nedovoljno poznatim široj javnosti.

Posvećen velikanima svetske i regionalne scene koji su preminuli u proteklih godinu dana, šesti Dok’n’Ritam, pod sloganom “ŠesTO čulo”, nudi dve svetske premijere, jednu regionalnu i više srpskih.

Festivalski program počinje 7. juna filmom “Svedok jednog vremena” (2017) Igora Toholja, posvećenim nedavno preminulom legendarnom pevaču Đorđu Marjanoviću, dok će zvanično otvaranje biti 8. juna američkim filmom “Nekad su bili braća: Robi Robertson i The Band” (2019) Danijela Roera.

Dokumentarac “Svedok jednog vremena” posvećen je 60-godišnjoj istoriji Dvorane Doma sindikata, “Jugoslovenske Olimpije” koja je ujedno i nezaobilazni deo istorije elitne i popularne kulture Beograda i bivše Jugoslavije. 35 učesnika i svedoka mnogobrojnih dešavanja, od kongresa državnog vrha nekadašnje SFRJ, koncerata Luja Armstronga i Artura Rubinštajna do gostovanja najvećih filmskih zvezda i šahovskih velemajstora, uz obilje arhivskog materijala, nadahnuto i emotivno priča o važnoj instituciji, jednom fenomenu druge polovine 20. veka na ovim prostorima. U Domu sindikata nastupao je i Đorđe Marjanović, jedna od najvećih muzičkih zvezda SFR. Film prikazuje zvezdane trenutke njegovih nastupa sve do samog finala kada je, izvođenjem Zvižduka u osam, i završen oproštajni koncert Svedok jednog vremena kojim je obeležen kraj stare i početak nove epohe u istoriji Doma sindikata. Pored Marjanovića, u filmu govore i kompozitori Vojkan Borisavljević i Zoran Simjanović, koji su preminuli tokom pandemije Covid-19.

Dok'n'Ritam nastavlja misiju afirmacije podvrste muzičkog dokumentarnog filma koja, posebno ove godine, uključuje i buđenje odgovornosti prema delima i stvaraocima, očuvanje muzike i njenih dokumenata. “Vrtoglavom brzinom i pod zastrašujućim okolnostima menja se svet u kom smo dosad živeli. Naša čula dodira, ukusa i mirisa pod maskom imaju ograničene funkcije zbog čega šesto čulo (p)ostaje čulo suštine. Njegovim receptorima brže ćemo i preciznije prepoznavati prave vrednosti i učestvovati u afirmaciji novih stvaralaca. DNR čuva najznačajnije muzičke priče, i vodi nas u ‘novo normalno’ sa jasnom slikom o sopstvenoj DNК”, navela je umetnička direktorka i osnivačica festivala Sandra Rančić.

Takmičarski program obuhvata filmove o Tomažu Pengovu, Kirilu Džajkovskom, romskom orkestru koji priprema koncert sa svetski poznatim sastavom Culture Shock, zatim o "ocu Balkan beatsa" u Evropi, jugoslovenskom izbeglici Robertu Soku, bugarskoj rokenrol sceni, rok bendu Love Hunters

Među filmovima u takmičarskom programu su “I am what I am, The story of Gypsy mafia” Andrijane Stojković, “Teški hor” Dragana Nikolića i “Za sve ste vi krive” Tamare Tasić, koji će imati svetsku premijeru, kao i “Rock Bozon” Bernardina Modrića iz Hrvatske. U konkurenciji su i filmovi “Beogradski minimalisti” Srđana Janjuša, “Muškatle, cveće Vojvodine” Čongora Saze, “NS Made: Love Hunters” Vladimira Bajića, “Odpotovanje” Petre Seliškar iz Slovenije, “Here we move, here we groove” Sergeja Kresa, koji će imati regionalnu premijeru, te “Kaschade dreams” Aleksandra Stojanovića aka Kaschade i “Hip – Brainstorm” Janeta Altiparmakova iz Severne Makedonije.

Programska celina Gradovi kao baze rokenrola donose priču o beogradskom KST-u, kao i o klupskoj sceni Pule, dok će program Severna Makedonija u gostima omogućiti publici da se upozna sa dokumentarnim delima sa tog područja, koje donosi skopski festival Cinema City.

Program Notabook predstaviće tri nove muzičke knjige, posvećene Leonardu Koenu, grupi Laibach, te ponovnom okupljanju benda Cream. Publika će imati priliku da učestvuje i na tribinama, pogleda izložbu fotografija sastava Laibach, čiji je autor bivši član te slovenačke grupe Teodor Laurenčić.

Poseban deo festivala čine programi Posveta, kojima će se publika prisetiti muzičkih velikana koji više nisu sa nama, uključujući Zorana Simjanovića, Vojkana Borisavljevića, Sanju Ilića, Zafira Hadžimanova, Mišu Aleksića, Dragoljuba Đuričića, Đorđa Marjanovića… I u okviru svečanog otvaranja biće prikazan video posvećen preminulim muzičarima, čiji je autor Dušan Vesić.

Revijalni program donosi priče o Bili Holidej, Majklu Hačinsu, prerano preminulom lideru australijskog sastava INXS...

Posebno će biti obelezzeno i 40 godina novog talasa, uz projekciju filma “Novi val - 40 godina nakon” Nikole Kneževića i Olge Kepčije, kao i četiri decenije Električnog orgazma.

Najavljena su i dva koncerta, od kojih je jedan posvećen velikanima koji su nas napustili, a na drugom gostuje E-Play.

Nebeski potpourri 20/21 #The Show Must Go On poseban je koncert kojim će šesti Dok’n’Ritam biti zatvoren, a čine ga pesme preminulih velikana u novom aranžmanu i izvođenju benda Lagana sreda, pobednika petog Bunt Rok festivala. Ta jedinstvena poruka čuvanja nasleđa i nastavljanja započetog puta, kako su istakli organizatori, postaće novi dokument našeg ritma.

"U godini 2021, Dok’n’Ritam je obavijen crnim florom, ali i obasjan zlatnim sjajem koji (pre)nose mladi muzičari u budućnost”, poručili su organizatori.

Sajt DGKS-a je dksg.rs, a program festivala Dok'n'Ritam nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Jasna Tijardovic i Slavko Timotijevic
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r