• Search form

21.09.2021 | 12:23

Dehumanizacija izvođača na sceni

Dehumanizacija izvođača na sceni

Dvostruko izdanje Bitefa, fokusirano na pojam posthumanizma u kontekstu vizije sveta koji bi mogao biti manje antropocentričan, između ostalog i zahvaljujući ekološkoj katastrofi za koju smo sami odgovorni, istražuje u drugoj polovini programa dehumanizaciju izvođača na sceni u različitim oblicima - od koreografskih postupaka, do upotrebe robota i dronova na sceni, zaključno sa odsustvom izvođača sa scene.

Nakon predstava Vima Vandekejbusa, Ersana Montaga, Sebastijana Horvata, Filipa Kena, Amande Pinja i Miloša Lolića, 54/55. Bitef nudi u drugoj polovini produkcije koje su u vezi sa estetskim (formalnim) fokusom festivalskog programa, objedinjenog sloganom “Na ivici budućnosti”.

Umetnica Dragana Bulut gostuje predstavom “Future Fortune”, nastalom u koprodukciji sa berlinskim pozorištem HAU, koja se bavi perspektivama kontrolisanja i projektovanja budućnosti civilizacije, uz učešće humanoidnog robota kao jednog od ''izvođača”. Predstava “Future Fortune” ima čak četiri izvođenja 21. i 22. septembra od 18 i 21 sat u Bitef teatru.

Future Fortune, foto: Marta Popivoda

Glavni program dvostrukog Bitefa nudi 21. i 22. septembra od 21 čas i koreografiju iranskog umetnika Ehsana Hemata “Opčinio sam te” u Ateljeu 212. U sadejstvu s nadzorom koji nad plesačima vrši njihov četvrti “partner”, realno prisutan i aktivan dron, Hematova koreografija artikuliše jedan od glavnih problema savremenog sveta, koji se sve više odvaja od humanističkih ideala i okreće autoritarnosti - tehnološku i medijsku kontrolu i manipulaciju.

Opčinio sam te, foto: Malyshev

Publiku 54/55. Bitefa očekuje i gostovanje najnovijeg projekta čuvene trupe Rimini protokol “Konferencija odsutnih”, čija su izvođenja 23. septembra od 20 sati i 24. septembra od 15 i 20 časova. Izvođač u toj predstavi je zapravo publika, koja je pozvana da učestvuje i zameni stručnjake na međunarodnoj konferenciji koji nisu fizički prisutni. Reč je o jednom od projekata koji nude maštovite odgovore vezane za međunarodna gostovanja sa jedne strane i razmišljanja u smeru smanjenja emisije ugljen-dioksida s druge.

Publika će do kraja Bitefa moći da pogleda i autorske projekte tandema Nikole Zavišića i Maje Pelević “Kao da kraj nije ni sasvim blizu”, Zoom predstavu Boba Jelčića “Višnjik u Višnjiku”, kao i predstavu-instalaciju Franka Vigrua “Fleš”.

Bitef je 2020. godine odložen zbog pandemije korona virusa, a iznova pogoršana epidemiološka situacija delimično je poremetila i program dvostrukog festivalskog izdanja, budući da su otkazane predstave “Pluća” Slovenskog narodnog gledališca iz Ljubljane, u režiji Žige Divjaka, te “Neprijatelj naroda” slavnog Tomasa Ostermajera i Šaubin teatra iz Berlina.

Glavni program 54/55. Bitefa obuhvata 12 predstava iz devet zemalja, a publika će do 25. septembra moći da prisustvuje i mnogobrojnim pratećim programima.

U toku je i program 21/22. Bitef Polifonije, stalnog pratećeg programa Bitefa, koja se dvostrukim izdanjem vratila temi uloge umetnika u radu s mladima u vremenima krize, kao sopstvenom iskustvu u projektu “Igra za život”, iz kojeg je i nastala.

Program Bitefa realizuje se uz poštovanje svih mera zaštite od koronavirusa, pa je i broj ulaznica koji je pušten u prodaju u skladu sa aktuelnom epidemijskom situacijom. U slučaju nepovoljne situacije i promene mera, Bitef zadržava pravo izmene programa i uslova određenih prilikom kupovine ulaznica. To znači da može doći do izmena u numeraciji kupljenih ulaznica ili poništavanja ulaznica uz povraćaj novca. Eventualne promene biće blagovremeno objavljene, a organizatori apeluju na visok nivo individualne odgovornosti i solidarnosti svakog pojedinca.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

*Naslovna fotografija: Future Fortune, Dorothea Tuch

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r