• Search form

24.11.2021 | 19:33

Barikadiranje ledenih ploča

Barikadiranje ledenih ploča

Austrijski umetnik Oliver Resler (Ressler) predstavlja u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu istraživački projekat “Barikadiranje ledenih ploča”, posvećen globalnom zagrevanju, pokretima za klimatsku pravdu i njihovom odnosu prema umetnosti. Taj istraživački poduhvat realizovan je posredstvom filmova, fotografskih radova, konferencije, publikacije i ciklusa samostalnih izložbi, a kao međunarodni projekat, koji se događa u četiri zemlje, počeo je ove jeseni u Gracu, a nakon Zagreba, bice nastavljen u Talinu i Berlinu.

Projekat je motivisan činjenicom da ni posle 25 godina pregovora oko klimatskih promena u okviru UN nema rezultata u vidu smanjenja globalne emisije ugljendioksida. Posledično, globalna temperatura i dalje raste. To nesmotreno nedelovanje nacionalnih država nateralo je ljude da deluju samostalno, bez zastupnika. U celom svetu pojavili su se horizontalno organizovani klimatski pokreti. Zatvarana su mesta za ekstrakciju fosilnih goriva i transportne rute, protestovalo se protiv širenja aerodroma, pokrenute su uspešne kampanje za prestanak rasprodaje resursa i zaustavljeno bušenje na Arktiku. Te akcije ekonomski narušavaju industriju fosilnih goriva širom sveta.

Mnogi ljudi ujedno rešenje klimatskih poremećaja i dalje vide u promeni osobnog ponašanja. Međutim, kako smatra Resler, koliko god pohvalno bilo putovati vozom umesto avionom, jesti povrće umesto mesa ili ugrađivati solarne panele na krovove zgrada, individualni gesti dobre volje nisu primereni odgovor epohalnom klimatskom vandalizmu na planetarnom nivou.

“Sveukupni život na Zemlji ne sastoji se samo od ponašanja potrošača. Naše moći i odgovornost kao stanovnika Zemlje jesu kolektivne i društvene, a ne privatne i lične. Snažne strukture, a ne lične odluke, prisiljavaju nas na stil života koji pak uništava sredstva za taj isti život, devalviraju ga i na kraju ugrožavaju naš opstanak. Mi koji trpimo zbog tih struktura kolektivno smo uključeni u njih, zbog čega ih moramo menjati kolektivnim delovanjem”, poručuje Resler.

Naslov projekta “Barikadiranje ledenih ploča” odnosi se na razmere nužde s kojima se pokret za klimatsku pravdu suočava i na opseg onoga što namerava učiniti. Barikadirati ledene ploče dok se tope fizički je nemoguće, ali pokret pokušava postići nešto istorijsko, bez presedana, jer se nikad dosad u zabeleženoj ljudskoj povesti planeta nije suočila sa ovakvom apsolutnom pretnjom. Kad se arktički led otopi, nivo mora svuda raste; ostrva i gradovi tonu, globalno iskorišćavanje poljoprivrede i ribolova premašuje realne kapacitete…

“Barikadiranje ledenih ploča” beleži i dokumentuje neke primere mobilizacije, aktivnosti, okupljanja i radne sastanke pokreta za borbu protiv klimatskih promena. Resler napominje da, međutim, ne postoji “neutralna” pozicija iz koje bi se društveni pokret mogao dokumentovati. Svaka odluka - koja se odnosi na to kako i šta snimiti, šta izostaviti, a šta iz govora aktivista uključiti/isključiti, te kako to urediti - mora biti prepoznata kao istovremeno uslovljena i konstitutivna u odnosu na taj pokret.

Umetnička produkcija iz Reslerovog istraživanja će stoga uključivati  materijal koji bi se mogao trenutno posmatrati kao “dokumentarni”, zajedno sa ostalim elementima u kojima je “umetnički” angažman očigledniji. Međutim, svako dalje zadržavanje pažnje na ovom radu otkriće sistemsko zamućivanje svake umetne crte između “dokumenta” i “umetničkog dela”.

Primeri dovršenih ili planiranih radova u okviru “Barikadiranja ledenih ploča” su: film “Not Sinking, Swarming” (Ne tonuti, rojiti), koji je nastao na skupu predstavnika raznih španskih grupa za očuvanje okoline u u oktobru 2019. u Madridu.

U istraživačkoj ustanovi Camera Austria u Gracu, 28. i 29. februara 2020. održana je konferencija “Barikadiranje ledenih ploča” (Barricading the Ice Sheets), koja je okupila pet međunarodno priznatih aktera klimatskih pokreta koji deluju na razmeđu umetnosti i aktivizma. Umetnički aktivisti razgovarali su o pokretima i njihovim svrhama, prošlosti i budućnosti. Konferencija je u potpunosti dokumentovana i može se pogledati onlajn.
Susret tih pet umetnika-aktivista iskorišćen je i za zasebnu filmsku produkciju o ulozi umetnika u klimatskom pokretu, koja bi uskoro trebalo biti dovršena.

U okviru projekta, objavljena je i knjiga “Barricading the Ice Sheets. Artists and Climate Action in the Age of Irreversible Decision”, koju je uredio Resler, u izdanju Camera Austria (2020).

Kadar iz filma "Everything’s Coming Together While Everything’s Falling Apart: Venice Climate Camp", 2020.

Reslerov projekat “Barikadiranje ledenih ploča”, u kojem kao naučna saradnica učestvuje i Lisbeth Kovačič, finansijski je pomogao Austrijski fond za nauku.

Kustoskinja izložbe u MSU u Zagrebu je Leila Topić, a biće otvorena do 30. januara 2022.

Nakon Zagreba, biće predstavljen tokom 2022. u Talinu (Talin Art Hall) i Berlinu (n.b.k).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r