• Search form

07.04.2022 | 14:23

Muzej 25. maj kao muzejski predmet

Muzej 25. maj kao muzejski predmet

Zgrada Muzeja “25. maj”, centralni objekat u okviru kompleksa Muzeja Jugoslavije, ima jedinstvenu kulturnu, društvenu, umetničku i istorijsku vrednost, a publika će imati priliku da učestvuje u vođenoj turi po tom zdanju, uključujući i posetu obližnjem soliteru, 9. aprila od 13 sati.

Zašto Muzej “25. maj”, koji je poklon Beograda Josipu Brozu Titu za 70. rođendan, daleko prevazilazi značaj i obim poslova koji su pred tu ustanovu stavljeni u trenutku osnivanja? Kako je i sam postao “muzejski predmet” Muzeja Jugoslavije i kakav je pristup kada je u pitanju njegova zaštita i fizička obnova? To su neka od pitanja na koja će dobiti odgovor učesnici ture koju će voditi direktorka MJ Neda Knežević.

Vođena tura počinje okupljanjem na platou ispred Muzeja “25. maj”, a biće nastavljena na soliteru preko puta i završena u samoj zgradi tog muzeja, koji ima izuzetan svedočanstveni potencijal, zahvaljujući posebnim odlikama, kako arhitektonskim, tako i kulturološkim.

Zgrada Muzeja “25. maj” tipičan je predstavnik arhitekture reprezentativnih objekata u Beogradu šezdesetih godina 20. veka, i jedan je od prvih namenski izgrađenih muzeja te vrste u Beogradu i Srbiji. Nalazi se među retkim primerima total dizajna u arhitekturi Beograda u kojima je podjednaka pažnja posvećena reprezentativnom spoljašnjem izgledu objekta i modernom uređenju enterijera.

Muzej “25. maj” zauzima značajno mesto u stvaralačkom opusu Mihaila Jankovića, jednog od vodećih beogradskih i jugoslovenskih arhitekata tog razdoblja. “Na kraju, sve što je vredno biće umetničko delo i post-festum”, govorio je Janković.

Prvobitna funkcija Muzeja “25. maj” nije se promenila od osnivanja – reč je o javnoj ustanovi sa izložbenim prostorom za stalne i povremene izložbe, sa bioskopskom salom za prikazivanje filmova i održavanje raznih skupova, seminara i predavanja. Impozantan spisak izložbi iz zemlje i inostranstva u periodu od 1978. do 2022. godine, pored brojnih međunarodnih i domaćih skupova, seminara, predavanja i drugih programa, kao i poseta velikog broja državnika, poznatih ličnosti i delegacija, samo su deo realizovanih aktivnosti tokom pola veka postojanja ovog zdanja.

Naredne dve ture planirane su za 23. april i 24. maj, a vodiće ih Jelica Jovanović, jedna od osnivačica NVO Grupa arhitekata iz Beograda i Do.co.mo.mo Srbija, te Neda Knežević sa arhitektom Dejanom Todorovićem, dobitnikom brojnih nagrada za projekat rekonstrukcije Muzeja savremene umetnosti i autorom projekta restauracije fasade Muzeja “25. maj”.

Broj učesnika/ca je ograničen i prijava je obavezna preko formulara koji se nalazi na sajtu Muzeja Jugoslavije, a ulaz je besplatan.

Muzej “25. maj”, inače, ponovo je otvoren za javnost u decembru 2019. godine, nakon prve faze rekonstrukcije započete krajem 2017. godine – prve posle više od pola veka.

*Foto: MJ

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r