• Search form

13.07.2022 | 22:04

Bogat prateći program 29. Palića

Bogat prateći program 29. Palića

Festival evropskog filma na Paliću (FEF) najavio je, osim bogatog filmskog programa od 16. do 22. jula, i raznovrstan prateći program koji obuhvata radionice za kritičare, kreatore sadržaja na društvenim mrežama, decu i mlade, izložbe, predstavljanje festivala, promocije knjiga, panel diskusije i muzički program.

Palićki festrival biće  domaćin trodnevnih radionica za članove mrežu festivala evropskog filma MIOB (Moving images open borders) u cilju unapređenja komunikacije na društvenim mrežama. Uz pomoć stručnjaka za marketing na društvenim mrežama, festivali će proširiti znanja u toj oblasti i razviti modele za dopiranje do nove publike. Taj projekat ima za cilj da pomogne svim filmskim festivalima u MIOB mreži kako bi dalje rasli, dovodili nove generacije publike, razvijali ih u ljubitelje kinematografije i buduće filmske stvaraoce.

U sklopu Eco dox programa 29. FEF Palić, biće održana panel diskusija i prezentacija Zelene povelje za filmske festivale i njihove prateće platforme. Ta inicijativa je nastala kroz MIOB mrežu, uz podršku Media potprograma Kreativne Evrope. Vodeću ulogu u izradi platforme preuzeo je Festival u Lez Arku u Francuskoj. Osnovna ideja je motivisati filmske festivale, kao i sve druge vrste manifestacija, da razvijaju svoju zelenu agendu, beleže napredak iz godine u godini i šire ideju o očuvanju životne sredine.

FEF Palić već duže od decenije održava Radionicu mladih kritičara, koja privlači učesnike iz cele Evrope. Tokom tri dana mladi, novi i ambiciozni filmski kritičari iz deset zemalja mogu da urone u jedinstvenu prijateljsku atmosferu FEF Palić dok učestvuju u redovnim mentorskim sesijama sa supervizorima radionica. Redovnom voditelju radionice Nilu Jangu ove godine pridružiće se Viktor Paz, španski novinar/selektor koji se vraća na FEF posle nekoliko godina pauze.

Edukativni program “Kako se gleda film – mala škola bontona” je radionica namenjena deci osnovnoškolskog uzrasta od 10 do 15 godina i posvećena edukaciji u oblasti audiovizuelne kulture i umetnosti. Namera je da se podstakne kultura odlaska u bioskope i kultura gledanja audiovizuelnih sadržaja, ali i da se svest polaznika potkrepi teorijskim znanjima iz navedenih oblasti. Predmet analize i diskusije je domaće ostvarenje Radivoja Andrića “Leto kad sam naučila da letim”. Program se realizuje kao zajednički projekat Mreže kinoprikazivača Srbije, uz pomoć Filmskog centra Srbije i Ministarstva kulture i informisanja. Autorski tim programa čine Zoran Janković, Đorđe Bajić, Nemanja Boškov i Nevena Đonlić.

U okviru 29. FEF Palić, biće realizovana i MOBIFILM radionica za učesnike MOBIFILM škole iz Subotice i Segedina. Okupiće desetoro mladih studenata iz prekograničnog regiona koji su u prethodnom periodu pohađali MOBIFILM školu u Subotici i Segedinu i učestvovali na zajedničkoj radionici tokom Žigmond Vilmoš filmskog festivala u maju. Cilj četvorodnevne MOBIFILM radionice je da se unapredi i nadogradi znanje studenata o pisanju (razvoj sopstvenog) scenarija za film, kameri mobilnog telefona i snimanju, filmske montaže i kreiranja kratkih studentskih filmova mobilnim telefonom i njihovog prikazivanja.

Takođe, biće organizovan i drugi radni sastanak filmskih festivala iz prekograničnog regiona. Predstavnici deset filmskih festivala iz prekograničnog regiona biće informisani o mogućnostima i praktičnim primerima saradnje filmskih festivala u okviru različitih fondova EU dok će u okviru praktičnog dela sastanka raditi na pripremi zajedničkih projektnih predloga iz oblasti filmske umetnosti.

Izložba "Tragovi jednog vremena: Filmski plakat 1970-1979”, koju je priredio FCS, biće postavljena u Galeriji Otvorenog univerziteta Subotica. Izložba sadrži 41 filmski plakat iz perioda od 1970. do 1979. godine, iz fonda i arhive FCS-a. Na izložbi će biti predstavljeni plakati koji su urađeni za popularne ratne spektakle, kao što su "Sutjeska” Stipe Delića, "Užička republika” Žike Mitrovića, "Partizanska eskadrila” Hajrudina Krvavca, kao i plakat filma "Valter brani Sarajevo”, takođe u režiji Krvavca, najgledanijeg jugoslovenskog filma, koji predstavlja vrhunac jugo-vesterna, i mnogi drugi.

Najavljena je i promocija knjige “Stenli Kjubrik između slikarstva i filma” Dijane Metlić, u izdanju FCS-a. Tekst predstavlja rad na jednoj višestruko istraživanoj temi, a da uspešno nudi jedan mogući novi uvid u Kjubrikovo delo pre svega kroz tezu o neraskidivoj povezanosti nepokretne likovne reprezentacije i pokretne filmske slike, odnosno ideju da se tek kroz proces njihovog sučeljavanja može doći do pravog razumevanja Kjubrikove umetnosti.

Takođe, biće održana i promocija knjige Knjiga “Zabranjeni bez zabrane” koja predstavlja početak vraćanja duga jugoslovenskoj kinematografiji. Crni talas je umetnički najsnažnije razdoblje u istoriji jugo-filma i ulazak u svetsku kinematografiju, a autor je dosadašnjim radom već dao doprinos rasvetljavanju ove doskora tabu teme, čineći to značajno i pouzdano u svojim radio emisijama, a posebno na Festivalu filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji. Ova knjiga je prirodni nastavak te zapažene delatnosti i sublimat koji na jednom mestu omogućava uvid u izvornu reč glavnih aktera crnog talasa.

U Bioskopu Abazija zakazano je predstavljanje međunarodnog festivala kratkometražnog igranog filma ”Filmski front“ - međunarodnog festivala kratkometražnog igranog filma koji se ove godine održava 20. put. Akcenat festivala je na afirmaciji filmskog stvaralaštva mladih autora iz Srbije i regiona, edukaciji publike (posebno mlađeg uzrasta) kroz predavanja, filmske radionice i specijalne programe i popularizacije kratkog autorskog filma. Festival će se predstaviti sa četiri filma koja će biti prikazana u okviru programa Mladi duh Evrope.

Na Paliću će biti predstavljen i Međunarodni filmski festival Kino Otok – Izola Sinema koji istražuje filmsku umetnost od 2004. godine, otkrivajući različite filmske izraze u društvu filmskih stvaralaca i publike svih generacija. U sekciji Video na plaži, Kino Otok podržava projekcije filmske produkcije novih generacija filmskih stvaralaca u nastajanju, koji istražuju bogatstvo i smelost filmskog izraza u formi i sadržaju. Pored slovenačke nezavisne produkcije, sekcija prikazuje i filmove iz susednih zemalja i šire.

U muzičkom delu festivalskog programa nastupiće hrvatska pank-folk atrakcija Brkovi, novosadski bendovi Gift i Norveška šuma, zrenjaninski The Quarantinos, kao i subotički bendovi Perpetuum Mobile i Mia. Koncerti počinju svakog festivalskog dana u 22:30 časova, a ulaz je besplatan.

U organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, 29. FEF biće održan od 16. do 22. jula na više lokacija na Paliću i u Subotici, među kojima su jedinstvena palićka Letnja pozornica, kao i bioskopi Eurocinema, Abazija i Lifka. Tokom predfestivalskog programa i centralnog dela manifestacije publici će biti predstavljeno više od 130 filmova iz svih krajeva Evrope, raspoređenih u 15 selekcija i programskih celina. Većina filmova imaće srpsku i regionalnu premijeru upravo na Paliću.

Palićki festival podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vojvodine, Grad Subotica, Evropska unija kroz program Kreativna Evropa (Media), kao i mnogobrojni partneri i medijski partneri.

Sponzor FEF Palić više od 20 godina je “Gorki list”, a i ovoga puta biće dodeljena istoimena nagrada publike. Tradicionalna saradnja pritom će  biti proširena i na muzički deo festivalskog programa.

Prošle godine, na 28. Paliću, najboljim filmom Glavnog takmičarskog programa proglašena je norveška drama “Najgora osoba na svetu” reditelja Joakima Trira, koja je dobila i nagradu žirija FIPESCI, dok je u selekciji Paralele i sudari nagrađen film “Nun of your busineš” Ivane Marinić Kragić.

Festivalski sajt je palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: FEF Palić

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.