• Search form

19.08.2022 | 16:41

Dunavski dijalozi izvan centra

Dunavski dijalozi izvan centra

Festival savremene umetnosti Dunavski dijalozi ponudio je, uz izložbeni program u Novom Sadu, i četiri izložbe u Irigu, Sremskim Karlovcima, Sremskoj Kamenici i Čereviću, čije su učesnike selektovali srpski umetnici koji žive i rade širom Evrope - Dejan Kaludjerović (Beč), Balint Sombati (Budimpešta), Olja Stefanović-Triaška (Bratislava) i Milovan Destil Marković (Berlin). Selektori serije izložbi “Izvan centra” odabrali su u svom okruženju umetnike tamošnjih manjinskih nacionalnih zajednica ili “gastarbajtere” iz podunavskih zemalja, spajajući tako različite kulture podunavskog regiona.

Prve dve izložbe “Izvan centra” otvorene su 13. avgusta u Dvorcu Karačonji u Sremskoj Kamenici – u selekciji Sombatija, odnosno u Zavičajnom muzeju Čerević – u selekciji Kaludjerovića, dok je od 19. do 30. avgusta avgusta moguće obići izložbe u selekciji Olje Stefanović Triaške u Mihizovoj kući u Irigu i Milovana Destila Markovića u Karlovačkoj gimnaziji u Sremskim Karlovcima.

Sombatijeva selekcija, osim njegovih radova, obuhvata i radove Lasla Kerekeša i Juhaza Roka. Kaludjerović je predstavio svoj rad i radove Tomasa Gajgera i Belinde Kazem-Kaminski, a obe izložbe otvorene su do 21. avgusta.

Na izložbi u Irigu, uz selektorku Olju Stefanović Triaška, učestvuju i Jana Hojstričova / Palo Macho, Hoa Nguyen Thi i Jan Triaška, dok umetnik Milovan Destil Marković predstavlja u Karlovačkoj gimnaziji svoj i radove Claudie Chaseling i Inne Artemove.

Claudia Chaseling, foto: DD

Destil Marković, Claudia Chaseling i Inna Artemove zastupljeni su i u Momentum kolekciji iz Berlina, koja će biti predstavljena selekcijom radova na paralelnoj izložbi “Art from Elsewhere: Danube Dialogues”, uz prezentaciju gošće dr Rachel Rits-Volloch. Za izložbu “Art from Elsewhere” odabrani su video radovi sedmoro umetnika (Marina Belikova, Claudia Chaseling, Nezaket Ekici, David Krippendorff, David Szauder, Mariana Vassileva i Vadim Zakharov) iz dunavskog regiona, odnosno Nemačke, Mađarske i Bugarske.

Inna Artemova, Utopia V (2017), ulje na platnu, 155 x 160 cm, Momentum Collection

“Art from Elsewhere” je serija putujućih izložbi, koje se održavaju na različitim lokacijama, predstavljajući radove i umetnike i Momentum kolekcije. Za izdanje u okviru “Dunavskih dijaloga” odabran je video program o drugom, komunikaciji i njenoj suprotnosti, odnosno o načinima na koji vidimo svet i imamo interakcije u okviru njega.

“Pokretne slike nas pomeraju, a umetnički radovi služe kao prozori u svet. Dok izlazimo iz perioda izolacije i učimo kako pregovarati o novoj realnosti sveta posle pandemije, postaje važnije nego ikada imati takve prozore kroz koje se može gledati. U ovim neizvesnim vremenima, podsećaju nas da smo, uz sve naše razlike, svi zajedno u ovome. Radovi prikazani u ovom program fokusirani su na globalna pitanja, podjednako relevantna za sve nas, bez obzira gde živimo ili odakle smo došli. Oni odražavaju društvene i ekološke posledice globalizacije i njenog uticaja na transformaciju kulturnih identiteta; oni propituju pitanja identiteta, nejednakosti i siromaštva; oni ispituju traume životne sredine koje nanosimo našoj planeti i njenim stvorenjima; i razmišljaju o (ne)tihoj poeziji, sukobima i lepoti toga kako moramo da živimo iz dana u dan”, navela je Rachel Rits-Volloch u prezentaciji izložbe “Art from Elsewhere” u okviru DD.

Claudia Chaseling, Murphy the Mutant (2013), HD Video sa zvukom, 14', MOMENTUM Collection

Festival Dunavski dijalozi deo je programskog luka Dunavsko more Novog Sada – Evropske prestonice kulture 2022, a budući da je ove godine poseban fokus stavljen na decentralizaciju umetnosti, izložbe “Izvan centra” su i centralni događaj tog festivala, koji organizuje Galerija Bel art. Izložbe “Izvan centra” održavaju se u gradovima na području 021, kojem pripada i Novi Sad, a prema navodima organizatora, doneće lokalnim zajednicama “snažnu potvrdu njihove pripadnost svetu, jer upravo u ovim mestima, pored Srba, žive i pripadnici različitih manjinskih nacionalnih zajednica”. Lokacije izložbi i umetničkih događaja su birani na osnovu kriterijuma da pripadaju kulturno-istorijskom nasleđu.

“Ideja decentralizacije kulture je, ne samo u tome da se kultura prikaže ‘van centra’, već da se ljudima u tim mestima da mogućnost interakcije sa umetnicima i da im se približi autentično, originalno umetničko delo”, naveo je umetnički direktor “Dunavskih dijaloga” Sava Stepanov, koji je na izložbi “3E: Ekologija, Etika, Estetika” u Poklon-zbirki Rajka Mamuzića u Novom Sadu, kojom je festival počeo u julu, predstavio radove Happy Trash Production, Adrienn Ujhazi, Nemanje Milenkovića, Vesne Tokin, Radomira Kneževića, Cristiana Răduțe, None Inescu i Lee Rasovszky.

U okviru serije izložbi “Izvan centra” predviđen je bio i program “Dijalozi i prepleti” na Petrovaradinskoj tvrđavi, na ulazu u podzemne vojne galerije Muzeja grada i u Podgrađu, ali je odložen zbog prognoze loših vremenskih uslova.

Projekat “Izvan centra” podržan je od Delegacije EU u Srbiji.

Sajt festivala Dunavski dijalozi je danubeartfest.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Naslovna fotografija: Rad Milovana Destila Markovića, Barkodirane slike

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r