Crno i belo - autorsko veče Miše Savića u Guarneriusu
Koncert “Crno i belo”, posvećen stvaralaštvu kompozitora Miroslava Miše Savića, pedagoga, producenta, dizajnera zvuka i performans umetnika, biće održan 5. septembra u Guarneriusu u Beogradu, a nastupiće pijanistkinja Nataša Penezić sa gostima – Ansamblom za drugu novu muziku (ADNM), odnosno pijanistkinjama Brankom Parlić i Nadom Kolundžijom.
Nakon uvodne reči muzikološkinje Ivane Miladinović Price, uslediće razgovor sa umetnikom i publikom, a biće prikazani i arhivski materijali u vidu fotografija i videa. U koncertnom delu publika će imati priliku da prisustvuje performansu, kompozicijama za klavir, za klavir i elektroniku, elektroniku i muzičke kutijice i klavijaturni ansambl, a Miša Savić će se pojaviti u ulozi naratora i performera.
Program koncerta “Crno i belo” obuhvata: Svitu za klavir (Mesijena) (1972), 10 za klavir (1974), Za Nadu, za klavir (2015), Dve pozicije, performans (1978), Begata, za klavir (2002), Verbatim za elektroniku i muzičke kutijice (2015), Ovo nije Op 1 (2018) za klavijaturni ansambl i naratora, Memories of Belgrade (2017) za klavijaturni ansambl i Zagrejani-kružeći-zvuk-klavira (1977) - video snimak performansa.
Biće predstavljeni i kompakt diskovi koje je Miša Savić objavio u protekle dve godine - Iza vremenske linije (Vertical Jazz, 2022), Milimir Drašković i Miroslav Miša Savić: Paralele (Vertical Jazz, 2022), ABC za ADNM (Pop depresija, 2021) i O svetlosti o nežnosti (Vertical Jazz, 2020).
Miša Savić (1954) diplomirao je kompoziciju i orkestraciju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Dirigovanje je učio sa dirigentom Beogradske opere Borislavom Pašćanom. Pohađao je kurseve kompozicije u Beogradu (Elektronski studio Radio Beograda) i u Darmštatu (na Internacionalnom letnjem kursu za Novu muziku).
Bio je član Ansambla za drugu novu muziku i avangardnih grupa kompozitora kakve su Nova generacija, Opus 4, Yumbel. Aktivno je učestvovao u Evropskom minimalističkom projektu. Član je Udruženja kompozitora Srbije i Udruženja likovnih umetnika Srbije.
Pored koncerata, organizovao je i niz izložbi, predavanja, festivala, snimanja i publikovanja ploča, kaseta, knjiga i kataloga, uglavnom u vezi sa minimalnom muzikom. Bavio se i muzičkim performansom, videom, fotografijom, muzikom za film, pozorište i balet.
Savić je studirao kompoziciju u klasi prof. Vasilija Mokranjca na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Dirigovanje je učio sa dirigentom Beogradske opere Borislavom Pašćanom. Pohađao je kurseve kompozicije u Beogradu (Elektronski studio Radio Beograda) i u Darmštatu (na Internacionalnom letnjem kursu za Novu muziku). Bio je član Ansambla za drugu novu muziku i avangardnih grupa kompozitora kakve su Nova generacija, Opus 4, Yumbel. Aktivno je učestvovao u Evropskom minimalističkom projektu. Član je Udruženja kompozitora Srbije i Udruženja likovnih umetnika Srbije. Od 1975. deluje i kao urednik muzičkog programa Studentskog kulturnog centra, gde je pored organizacije muzičkih događaja priredio za izdavanje niz LP ploča, CD-a i publikacija i knjiga.
Savićev rad se može podeliti u tri faze. Prva je karakteristična po eksperimentalnom problematizovanju muzike pod uticajem aktuelnih konceptualnih tendencija, zatim po istraživanju minimalne muzike kao i upotrebi moderne tehnologije za stvaranje muzike — video, kompjuterski i uopšte elektronski uređaji. U drugoj fazi njegov kreativni rad usmerava ka širem kontekstu umetničke i muzičke scene organizovanjem koncerata i festivala, kao i rukovođenjem različitih ansambala za izvođenje novih radova. U trećoj fazi sažima svoja prethodna iskustva da bi se usmerio ka suštinskim i univerzalnim muzičkim pitanjima.
Još u prvim radovima Savić je pokazao interesovanje za proširenje pojma muzike, sarađujući sa umetnicima iz drugih umetničkih oblasti. Komponovao je filmsku, pozorišnu, baletsku i muziku za performanse drugih umetnika. S druge strane, i sam je stvarao dela iz vanmuzičkog domena baveći se filmom, videom, fotografijom, performansima i instalacijama. Radovi su mu izvođeni u najrazličitijim prostorima, pre svega u galerijama, teatrima i na otvorenim prostorima.
Od 2009. godine radi kao profesor kompjuterske muzike na Novoj akademiji umetnosti, a od 2003. do 2020. predavao je niz predmeta na Odseku za muzičku produkciju u MŠ "Kosta Manojlović" u Zemunu.
Jedan je od osnivača ADNM krajem 70-ih godina u SKC-u. Rad ADNM je obnovljen 2017. godine, kada je obeležio i 40-godišnjicu nastanka – između ostalog i promocijom Savićevog autorskog CD-a Vremenska Linija/Timeline.
Ulaz na koncert “Crno i belo”, koji počine u Guarneriusu u 20 sati, besplatan je.
(SEEcult.org)