• Search form

29.05.2023 | 16:01

Finalisti nagrade Mangelos za 2023.

Finalisti nagrade Mangelos za 2023.

Mladi umetnici Sanja Anđelković, Željka Aleksić, Anastasija Pavić, Nikola Radosavljević i Marija Mandić odabrani su u finale nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2023. godinu, a ko će dobiti priliku za rezidencijalni boravak u Njujorku i samostalnu izložbu u Beogradu biće poznato 6. jula na otvaranju njihove zajedničke izložbe u Galeriji Remont.

Finalisti su odabrani nakon prvog kruga žiriranja, a u konkurenciji je bilo 30 prijava, pristiglih na konkurs.

Žiri je odabrao finaliste imajući u vidu spektar kritičkih i estetskih promišljanja u umetničkim praksama kandidata i kandidatkinja, nakon temeljne analize materijala i uzbudljive debate. Drugi krug žiriranja i intervjui sa finalistima biće obavljeni 6. jula, kada će biti otvorena i njihova zajednička izložba u Remontu i zvanično objavljen dobitnik/ica.

Žiri su činili: umetnik i koosnivač Centra za savremenu umetnost Stacion u Prištini Albert Heta, direktor obrazovnog programa "Summer school as a school" i RRIPAK - mreže nezavisne kulture, zatim kustoskinja u Muzeju Jugoslavije Simona Ognjanović, nezavisna kustoskinja Jovana Trifuljesko, umetnik Pavle Banović, dobitnik nagrade “Mangelos” za 2022. godinu, i nezavisni kustos i performer Vladimir Bjeličić.

Anastasija Pavić (1998) je multimedijalna umetnica, živi i stvara u Begradu, gde je trenutno na završnoj godini osnovnih studija na Fakultetu likovnih umetnosti, na odseku za nove medije. Bavi se savremenim problemima poput post-sajber feminizma, konzumerizma, međuljudskih odnosa kao i uticajem tehnološke evolucije u domenu shvatanja sopstva. Učestvovala je na brojnim izložbama u Srbiji i inostranstvu, od kojih su četiri samostalne. Svoj izraz pronalazi u performansu, videu, fotografiji, pisanju i umetničkoj direkciji. Galerija Novembar je zastupa od 2021. godine.

Željka Aleksić (1989) završila je Akademiju likovnih umetnosti u Beču na odseku za kontekstualno slikarstvo, a u poslednje vreme izražava se kroz slikarstvo, performans i performativnu skulpturu, s posebnim fokusom na nesigurnost sa kojom se suočavaju zaposlene žene u domenu prekarnih uslova rada.

Nikola Radosavljević (1991) završio je sve nivoe studija na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, kao i master studije na FLU, na katedri  za grafiku. Istražuje dominantne sociološke i političke obrasce koji konstruišu mentalne i fizičke karakteristike savremenog društva. Bavi se pitanjima brojnosti kolektiva, preživljavanjem i otporom, kao i načinima na koje indivudalno sprovodimo svoje borbe za opstankom i slobodom. Dobitnik je više priznanja, među kojima su i nagrada Trijenala grafike u Uralu u Rusiji 2019, nagrada “Veliki pečat” Grafičkog kolektiva i “Zlatna igla” ULUS-a za 2022. Do sada je imao 35 samostalnih izložbi i usavršavao se na međunarodnim rezidencijalnim programima.

Marija Mandić (1990) završila je osnovne studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na smeru za nove likovne medije, dok je master i doktorske studije završila na Fakultetu umetnosti i dizajna u gradu Usti na Labi u Češkoj, na odseku za fotografiju i nove medije. Višestruka je stipendistkinja Fonda “Dositeja” za mlade talente Srbije, te stipendistkinja Ministarstva prosvete Češke. Za svojumetnički rad “Bela pčela” nagrađena je grantom VID Fondacije (2021) i nagradom festivala Fotograf (2022).

Sanja Anđelković (1991) je audio-vizuelna i tekstualna umetnica sa fokusom na istaživačke metodologije. Ispituje kako se ideja “doma” menja u istorijskom, geografskom, društvenom i ekološkom kontekstu. Crpi reference iz raznih aktuelnih fenomena i radi sa arhivama iz različitih državnih institucija stvarajući višeslojna dela. Masterirala je umetnost novih medija na Akademiji likovnih umetnosti u Novom Sadu. Učestvovala je na više umetničkih rezidencija, a dobitnica je i nagrada Fonda Princ Klaus (2021), 59. Oktobarskog salona (2022) i Sekundarne arhive (2022).

Proglašenje dobitnika nagrade Mangelos za 2022 - Vladimir Bjeličić, Pavle Banović i Miroslav Karić, foto: VM/SEEcult

Nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos", koja je deo internacionalne mreže Young Visual Artists Awards (YVAA), nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije - Dimitrija Bašičevića Mangelosa, a kao i do sada, podrazumeva dvomesečni studijski boravak u Residency Unlimited (RU) u Njujorku, te samostalnu izložbu u Beogradu. Organizatori dodele nagrade su Fondacija Dimitrije Bašičević Mangelos i Remont - Nezavisna umetnička asocijacija, u saradnji sa RU i uz podršku Fonda za međusobno razumevanje (Trust for mutual understanding).

Na konkurs su mogli da se prijave državljani Republike Srbije do 35. godine, kao i mladi umetnici koji nisu državljani Srbije, ali čiji su umetnički razvoj/profesionalni angažman vezani za umetničku scenu u Srbiji. Kandidati i kandidatkinje trebalo je da imaju najmanje tri godine profesionalnog/izlagačkog iskustva, te najmanje jedan umetnički rad realizovan tokom prethodne dve godine.

*(Video) vođenja kroz izložbe finalista nagrade "Mangelos" - 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013 & 2012.

**Kritika na delu o finalu nagrade "Mangelos" 2022 - Branislav Dimitrijević, Jovana Trifuljesko, Dejan Vasić  

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r