Milenijum u Beogradu
Predstava „Milenijum u Beogradu“, prema romanu Vladimira Pištala, u dramatizaciji Katarine Todorović, koja u fokus stavlja priču o obračunu petoro mladih prijatelja sa istorijom jednog grada u vreme raspada Jugoslavije, biće premijerno izvedena 6. jula u Narodnom pozorištu u Beogradu, u režiji Marka Čelebića.
To je prva pozorišna postavka ovog mozaički napisanog romana, objavljenog 2009. godine, u kojem višestruko nagrađivani srpski pisac Vladimir Pištalo gradi portret grada, isto koliko i jedne generacije u njemu, te u knjizi prožetoj nadrealizmom koristi sve registre da svom delu udahne duh grandiozne epopeje, navodi Narodno pozorište u najavi.
Jedna od tema romana je i određeno vreme. Kako podseća Pištalo, to je „priča o vremenu koje smo donekle zaboravili, ili skrajnuli u uglove sećanja, o vremenu u kojem nas politika nagoni na pregrupisavanje, odnosno opredeljivanje između siromašnih kategorija, između malobrojnih izbora od kojih nijedan nije onaj pravi. Takođe, ovo je roman o jednom gradu. Nije samo roman o jednoj generaciji, nego i o Beogradu koji je stalno u pozadini i on je jedan od likova“.
Autorka dramatizacije Katarina Todorović kaže da, „služeći se formom fragmentarne dramaturgije i poetskim slikama koje se pretapaju prateći linerni razvoj likova, ‘Milenijum u Beogradu’ kao glavni fokus dramske radnje postavlja priču o obračunu petoro prijatelja sa istorijom jednog grada, kontekstualizovanu u periodu prelaska iz komunizma u socijalizam, odnosno tokom raspada Jugoslavije“.
Prema njenim rečima, svaka kultura započinje podelom sveta na unutrašnji (svoj) i spoljašnji (njihov) prostor, a samim tim, naš „dom“ lako može da postane „antidom“.
„U jednom takvom podeljenom svetu, koji je pritom bez stubova i oslonca, žitelji Milenijumskog Beograda sanjaju o gradu koji će ih zaštititi od urlajuće divljine, od spoljašnjeg, tuđeg, neprijateljskog prostora. Da bi konačno izgradili svoj nedosanjani grad, možda je samo potrebno da se probude i preuzmu odgovornost za sopstveni san“, ističe Katarina Todorović.
Marko Čelebić, koji prvi put režira u Narodnom pozorištu, smatra da je „Milenijum u Beogradu“ svojevrsna „hronika jednog vremena ispričana očima grada, čudesnog, prosanjanog i prokletog, dok generaciju mladih koja ga predstavlja i liči na njega, pratimo kroz grupu petoro najboljih prijatelja”.
„Tokom društvenih promena u periodu prelaska iz komunizma u socijalizam i raspada Jugoslavije, njihovi stubovi sveta se urušavaju, a ideali počinju da blede. Sa novim milenijumom, unutrašnja i spoljašnja destrukcija Beograda dovodi mlade koji su grad sanjali, osećali i živeli, do toga da ga odbace, prezru, a neki i napuste. Uprkos čestoj bespomoćnosti njegovih žitelja, grad ostaje magičan i zauvek otvoren za sve one koji su spremni da nastave da ga sanjaju, jer grad su ljudi, a ljudi tom gradu nikada neće prestati da daju nove oči", ističe Čelebić.
Uloge igraju: Aleksandar Vučković, Nikola Vujović, Bojan Krivokapić, Vaja Dujović, Zorana Bećić, kao i Daniela Kuzmanović Pavlović, Nebojša Kundačina, Zoran Ćosić i Vasilije Vujović.
U predstavi učestvuju i potpisuju autorsku muziku članovi rok grupa Vladan Rajović („Kanda, Kodža i Nebojša“), Boško Mijušković („Turbo Trans Turisti“, „Straight Mickey and the Boyz“) i Damjan Babić („Crvi“, „Kriške“).
Scenografiju je krerala Marija Kalabić, kostime Marija Marković Milojev, a scenski pokret Mirko Knežević.
Premijera predstave “Milenijum u Beograd” izvodi se u okviru 31. Beogradskog letnjeg festivala (Belef), na sceni „Raša Plaović”. Prva repriza biće 7. jula.
(SEEcult.org)