• Search form

10.09.2024 | 23:33

Retrospektiva Mastrojanija u Kinoteci

Retrospektiva Mastrojanija u Kinoteci

Retrospektiva Marčela Mastrojanija (1924-1996), jednog od najvećih glumaca u istoriji evropske kinematografije, svečano otvorena 10. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci, povodom stogodišnjice njegovog rođenja, a publika ima priliku da vidi 14 filmova, uključujući dokumentarni film o Mastrojaniju na zatvaranju. 

Mastrojani je „obeležio najplodnije godine italijanskog, ali i evropskog filma glumeći u brojnim remek-delima nekih od najvećih reditelja. Svega je nekolicina glumačkih pojava koje plene samim svojim prisustvom, koje s lakoćom iznose spektar različitih emocija i čiji je lik postao sinonim za filmsku umetnost. Taj glumački panteon Mastrojani deli, između ostalih, sa Alenom Delonom, koji nas je nedavno napustio, te se i retrospektive dvojice velikana u Jugslovenskoj kinoteci nekako prirodno naslanjaju jedna na drugu“, istakao je direktor jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić u sali „Makavejev“, gde su mnogobrojnu publiku pozdravili i ambasadori Italije i Francuske u Srbiji Luka Gori i Pjer Košar.

Pantelić je istakao da je Mastrojani uvek prisutan u programima Kinoteke, a ciklus povodom veka od njegovog rođenja osmišljen je tako da pruži uvod i u neke manje očekivane naslove, a da ipak kreira zaokruženu predstavu o njegovom impresivnom opusu.

Zahvaljujući Italijanskom kulturnom centru, na zatvaranju retrospektive 17. septembra biti prikazan i dokumentarni film o Mastrojaniju, u režiji Ane Marija Tato.

Ambasador Luka Gori zahvalio je Panteliću, direktorima instituta za kulturu Italije i Francuske u Beogradu i ambasadoru Pjeru Košaru na organizaciji tog programa u čast jednog od najvećih italijanskih glumaca.

„Obeležio je kinematografiju druge polovine 20. veka, snimio oko 150 filmova i radio s najvećim imenima. Među njima je bio veliki Federiko Felini, koji ga je smatrao svojim alter egom na filmu“, rekao je Gori i citirao zapažanje slavnog reditelja: “Mastrojani predstavlja simpatičnog Italijana na koga projektujemo sve ono najbolje u nama i kojem praštamo sve nedostatke jer su oni i naši nedostaci“.

Gori je istakao da se saradnja Italije i Srbije u oblasti sedme umetnosti ne zasniva samo na retrospektivama, te da se kasnije ovog meseca održava tradicionalni Festival italijansko-srpskog filma, takođe u Kinoteci, a nastavlja se i rad na konkretizaciji sporazuma o saradnji dve kinematografije, koji je potpisan na državnom nivou.

Ambasador Pjer Košar istakao je povezanost italijanske i francuske kinematografije, navodeći da je video da i novi broj časopisa „Kinoteka“ na naslovnoj strani ima fotografiju Alena Delona, a unutra esej posvećen Mastrojaniju.

„Te dve veoma važne figure mnogo govore o interakciji i povezanosti francuskog i italijanskog filma. Mastrojani je rođen u Italiji, preminuo u Francuskoj, a jedno vreme bio je životni partner francuske dive Katrin Denev, pa ga smatramo pomalo i francuskim glumcem. S druge strane, Alen Delon je bio arhetip francuskog glumca, ali ga zahvaljujući njegovom opusu u Italiji smatraju pomalo za svog“, rekao je Košar.

Podsetivši da saradnja dve zemlje na filmu dugo traje, na osnovu sporazuma o koprodukcijama iz 1949. godine, Košar je istakao da je plod te saradnje već više od 2.000 francusko-italijanskih filmova.

Izrazio je zadovoljstvo i zbog toga što u poslednje vreme te koprodukcije uključuju i Srbiju.

Nakon svečanog otvaranja ciklusa, održana je besplatna projekcija komične drame i romanse „Devojke sa španskog trga“ (1952) reditelja Lučana Emera, u kojem je efektnu epizodu ostvario je mladi Mastrojani, kasnije višestruko nagrađivan kako u Italiji, tako i na Kanskom filmskom festivalu, kao i od Britanske filmske akademije, a tri puta je nominovan za Oskara. Jednu od nominacija osvojio je za glavnu ulogu u filmu „Razvod na italijanski način“ (1961) Pjetra Đermija, za koju je dobio i Zlatni globus. Ta crna komedija i romansa, u kojoj mu je partnerka bila Stefanija Sandreli, na programu je 13. septembra.

Mastrojani je sarađivao s mnogim velikim rediteljima, a publika u Kinoteci imaće priliku da vidi filmove „Noć“ (1961) Mikelanđela Antonionija, gde je igrao sa Žanom Moro, „Juče, danas, sutra“ (1963) i „Brak na italijanski način“ (1964) Vitorija de Sike, sa Sofijom Loren, „Grad žena“ (1980) Federika Felinija, „Koža“ (1981) sa Bertom Lankasterom, u režiji Lilijane Kavani, „Visoka moda“ (1994) Roberta Altmana...

Sajt Kinoteke je kinoteka.org.rs, a program retrospektive nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r