Čitanje poruka nevidljivog sveta prirode
Novi multimedijalni rad umetnice Ane Vujović “Hortus Futuri”, koji će činiti deo stalne kolekcije umetničke rezidencije i šumskog parka Hub Feenix u Finskoj, izveden je in situ direktnom intervencijom na steni koja je smeštena u šumi, u nameri da uspori posetioce i navede ih da opaze nevidljivi svet prirode.
Sačinjen od teksta ispisanog Brajevom azbukom, rad “Hortus Futuri” dobija inkluzivni karakter i performativnu formu izvođenja prilikom čitanja “skrivene” poruke. U odsustvu taktilnog čitanja ostaje minimalna, gotovo nevidljiva vizuelna instalacija koja skreće pažnju na okolni mikro svet.
Intenzivna prilikom performativnog čitanja a tiha i vizualno neinvazivna, instalacija Ane Vujović otvara pitanje međusobnog saživota i skreće pažnju na sve ono i one koji su u društvu opterećenom većom, bržom i masovnijom produkcijom manje vidiljivi i neretko marginalizovani. “Hortus Futuri” daje aktivnu ulogu prirodi i osobama sa oštećenim vidom koji su jedini katalizator i aktivator samog rada kao jedini medijatori koji prenose poruku.
“Hortus Futuri”, prema navodima umetnice, nastavak je serije radova koji se bave pitanjima kapitala kao jedinog sredstva komunikacije i interakcije današnjeg društva i sveta, uticaju masovne produkcije na prirodno okruženje, dominacije antropocena i kapitalocena. Ispisi koje su sa namerom ostavljeni za spoznaju isključivo prilikom performativnog izvođenja, upozoravaju i podsećaju da je prirodu i njene poruke važno slušati i osećati svim čulima.
Rečenice su citati iz kataloga koji je pratio prethodnu seriju radova “Botanica Futura, Botanica Nova” kustoskinje Teodore Jeremić, koja je bila izložena u Kulturnom centru Beograda proteklog proleća. Radovi otkrivaju kompleksne međuzavisne ekologije: društvenu, mentalnu i ekologiju prirodnog okruženja o kojima govori Gatari, i otvaraju pitanje nasleđa koje je nebriga o tim ekologijama ostavila, ali i još važnije - kakvo će tek biti ono koje ostaje iza nas, na koje se radom “Hortus Futuri” posebno skreće pažnja.
Umetnička instalacija “Hortus Futuri” realizovana je u partnerstvu Hub Feenix Finland i programa Gete instituta “Culture move Europe”, a dostupna je javnosti od 13. oktobra, uz performativno čitanje u kolaboraciji sa zvaničnom finskom institucijom za slabovide Nakovammaisten keskusliitto.
Ana Vujović je vizuelna umetnica čija praksa povezuje različite medije i podrazumeva instalacije u prostoru, skulpturu, digitalnu umetnost i crtež, a neretko i eksperimente zvukom. Rad Ane Vujović istražuje postanlogno iskustvo aktivno preispitujući poziciju pojedinca u odnosu na nasleđe, okruženje, društvo. Kao odraz različitih uticaja, rad Ane Vujović traži kritički pristupistoriji, kanonima i autorstvu.
Studije slikarstva završila je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, nakon čega od 2008. godine aktivno izlaže na grupnim i samostalnim izložbama u zemlji i inostranstvu, među kojima su najistaknutije: “Trying to Grow Wings” (MAD, Firenca), “Intimate/Otspoken” (L’ATLAS galerija, Pariz), “Evergreen” (Kulturni centar Ivo Andrić, Peking), “Antikolonijalni muzej” (Muzej afričke umetnosti, Beograd), 20. Bijenale umetnosti u Pančevu “Refinery monastery” (Pančevo), Islamic Art Festival (Muzej umetnosti, Šardža, UAE), “Next Balkan”, (Falerija Vaska Emanouilova, Sofija), “Shelters of Babylon” (Kibla, Maribor).
Boravila je na nekoliko umetničkih rezidencija u Grčkoj, Nemačkoj, Italiji, Belgiji i Hrvatskoj.
Dobitnica je nagrade Udruženja likovnih umetnosti Srbije “Vajari/vajarke Srbije” 2020. godine.
Njeni radovi otkupljeni su za različite institucije kulture kao što su Muzej primenjene umetnosti u Beogradu i Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu, ali se nekolicina nalazi i u privatnim kolekcijama.
(SEEcult.org)